10 podzimních pomocníků

Péče o zahradu bez moderní techniky, to už je dnes téměř nemyslitelné. Benzinoví, električtí i akumulátoroví pomocníci šetří lidskou námahu i čas. A právě na podzim, který je pro majitele zahrady obdobím úklidu a přípravy zahrady i okolí domu na zimní spánek, jsou téměř nepostradatelní. Zde je deset tipů na zahradní techniku, s níž budete s podzimními pracemi hotovi rychleji a pohodlněji.

1. TRAVNÍ SEKAČKA

Sekačka na trávu je na zahradě potřeba celý rok pro pravidelnou péči o trávník. Také před zimou je nutné trávník naposledy posekat, ale sekačka v tomto případě zvládne ještě další úkol – trávník dokonale vyčistí od zbytků listí. Tohoto pomocníka vybírejte podle velikosti pozemku, dále podle povahy terénu a rozhodovat se budete i mezi různými typy pohonu. Na menší plochu stačí sekačka elektrická či akumulátorová, na větší zahradě i třeba s komplikovanějším terénem využijete spíš benzinový stroj, ideálně s pojezdem. Na pozemcích nad 1000 m2 už se vyplatí traktůrek. Nabídka je široká – od základních modelů až po sofistikované stroje, s nimiž je práce opravdu zábava. Pokud se nehodláte sekáním zahrady zabývat vůbec, pořiďte si robota, ten práci udělá za vás.

Říká se mu také lékař trávníků. Vertikutátor neboli provzdušňovač pomocí vertikálně umístěných nožů trávník lehce a šetrně prořeže, zbaví jej neprodyšné vrstvy, vytrhá mech a plevel, které brání přísunu živin a vláhy. Na opravdu malé plochy můžete použít ruční přístroj, ale na běžné zahradě užijete spíš některý z elektrických nebo benzinových strojů. Podobně jako sekačku, také vertikutátor vybírejte podle rozlohy a povahy pozemku.

Motorová sekačka Husqvarna LC 247S s vlastním pohonem pro snadné a pohodlné sečení. Ke komfortním pracovním podmínkám přispívají vlastnosti jako ergonomicky řešená rukojeť, snadné nastavení výšky sečení, sběrný koš nepropouštějící prach a podvozek z kompozitního materiálu odolný proti korozi. Motor Briggs & Stratton. 11 990 Kč, v podzimní akci 10 790 Kč. www.husqvarna.cz

3. ŘETĚZOVÁ PILA

Užijete ji na zpracování dřeva na zimu, ale i na prořez stromů. A právě podle povahy práce a toho, jak často s pilou pracujete i jaký objem práce s ní musíte zvládat, vybírejte její pohon, výkon i délku lišty. Na příležitostné práce jsou vhodné přístroje z kategorie hobby pil, která zahrnuje elektrické i benzinové řetězové pily. Jsou určené především k řezání menšího množství palivového dřeva na topení a k běžným pracím na zahradě, jako je prořez ovocných stromů. Elektrické hobby řetězové pily se používají tam, kde je dostupný elektrický proud nebo kde jsou na obtíž výfukové zplodiny – například v uzavřené dílně. Těm, kteří řežou s menší pravidelností, ale vyžadují dostatečný výkon motoru, snadné startování a pohodlné ovládání, se bude hodit výrobek z kategorie pil farmářských neboli poloprofesionálních. Profesionální motorové pily jsou sice určené spíš pro každodenní práci v lese, ale užijí je i ti, kteří ocení vysoký výkon, kvalitní provedení, komfortní ovládací prvky a dlouhou životnost.

Profesionální pracovní čtyřkolky CF Moto Gladiator jsou kvalitní a spolehlivé robustní stroje 4 x 4 s dlouhou tradicí, nadstandardními zárukami a osvědčenou výdrží. Na všechny pracovní stroje Gladiator lze namontovat adaptéry na různé příslušenství, např. radlici, kartáčový zametač, vysavač, sypač, vozík, stahovač dřeva a mnohé další. Od 109 990 Kč, www.ctyrkolky.cz

4. ŠTÍPAČKA NA DŘEVO

Ani štípat dřevo nemusíte ručně. Zcela běžným pomocníkem je štípačka (štípač) dřeva, která tu nejhorší práci zvládne za vás. Postavíte nebo položíte na ni špalek a stroj ho pomocí velkého tlaku rozštípne. Štípač dřeva vybírejte podle toho, jak často a jaké množství dřeva zpracováváte a jak velké špalky s ním budete štípat. Na méně časté štípání menších polen poslouží štípače horizontální (poloha polena naležato), velké kusy zvládnou spíše vertikální typy (špalek štípou v poloze nastojato).

Zahradní drtič Powercut 2500 vyniká vysoce odolnými noži ze speciální oceli, díky kterým si poradí s větvemi o průměru až 40 mm. Součástí stroje je vyjímatelný průhledný box. Jednoduše zrakem zkontrolujete, jestli je plný. Manipulaci usnadňují velká kola. Aktuální cena na www.mountfield.cz

5. ZAHRADNÍ DRTIČ

Drtiče větví pomohou nejen s úklidem po přípravě dřeva na zimu, ale i po prořezu stromů. Větve není třeba pálit nebo někam odvážet, drtiče z nich nadělají kousky, které lze použít jako kompostovací nebo mulčovací materiál. Snadno si poradí s kůrou, větvemi keřů a stromů i dalším zahradním odpadem. Elektrické drtiče pracují na bázi disku se dvěma až třemi noži, které odpad rozdrtí na malé kousky. Ty jsou zachycovány do plastového boxu či látkového pytle. Dokážou zpracovat větve o průměru několika centimetrů. Vzniklou drť lze buď kompostovat, nebo ji využít jako mulč na záhonech, kde chcete zamezit růstu plevele.

6. ŠTĚPKOVAČ

S odpadem po prořezu stromů nebo přípravě palivového dřeva pomůže i štěpkovač. Pomocí pomalu se otáčejícího ozubeného válce seká větve na štěpky (větší kousky než drtič), s nimiž lze mulčovat, ale i topit třeba v krbových kamnech. Štěpkovač zvládne i trochu silnější a tvrdší větve než drtič a i zde štěpky pohodlně zachycuje sběrný koš. Systém zvládne i silnější a tvrdší větve. Štěpky se po vyschnutí hodí i na podpal kamen či kotlů.

Elektrický vertikutátor MTF 1.3 E od italského dodavatele GGP. Příkon 1300 W, šířka pracovního prostoru 32 cm, záběr válce 27 cm. Pracovní hloubka vertikutace se dá nastavit ve čtyřech různých polohách. Součástí stroje jsou dva snadno vyměnitelné válce s 16 noži a 36 pružinkami a sběrný koš o objemu 40 l. Aktuální cena na www.mountfield.cz

7. PLOTOVÉ NŮŽKY

Pokud je váš živý plot delší než pár desítek centimetrů, vezměte na pomoc plotové nůžky neboli plotostřih. Na široký plot se hodí jednostranný plotostřih s dlouhou stříhací lištou. Chcete-li živý plot tvarovat, vyplatí se pořídit si oboustranný plotostřih s naklápěcí zadní rukojetí. Elektrické či akumulátorové plotostřihy jsou vhodné pro občasnou práci a zastřihávaní menších keřů. K častějšímu stříhání velkých ploch živých plotů je ideální benzínový stroj. Má výkonný motor a poradí si i se silnějšími větvičkami. Vybírejte jej i podle délky lišty. Ty krátké, s délkou zhruba do 20 centimetrů, se hodí na přesné a detailní tvarování jednotlivých keřů, dlouhé usnadní práci na rozsáhlejších plochách. Na vysoký nebo obtížně přístupný plot se pak vyplatí pořídit teleskopický přístroj, který nabízí dosah až tři metry.

8. FOUKAČ A VYSAVAČ

Ještě než poslední zbytky podzimního listí odstraníte z trávníku sekačkou, bude nutné si poradit s obrovským množstvím, které ze stromů spadalo. Pomoci může i zahradní foukač, který však užijete i jinde v okolí domu. Listí (a jiný lehký odpad) nažene proudem vzduchu do jednoho místa. Při zařazení zpětného chodu funguje jako vysavač, který listí z nafoukané hromady nasaje do připevněného vaku, případně zároveň rozdrtí, a připraví tak ideální materiál na kompost. Můžete vybírat mezi přístroji benzinovými, elektrickými a akumulátorovými, v nabídce jsou pak ruční či zádové typy, které při práci pohodlně nosíte na ramenním popruhu. Foukač pomůže i v zimě – snadno s ním odklidíte prachový sníh.

Nový foukač STIHL BGA 56 nabízí překvapivou sílu, tichý provoz a pohodlí. Lze jej přizpůsobit ve třech stupních individuální výšce těla, popř. konkrétnímu použití. Zabráníte tak zbytečné ztrátě foukací síly kvůli velké vzdálenosti od země. 3690 Kč, www.stihl.cz

9. PŮDNÍ VRTÁK

Na podzim se sázejí stromy a keře. Místo rýče si k hloubení jam můžete vzít na pomoc nejen ruční, ale i motorový půdní vrták – jamkovač. Je už spíše profesionálním pomocníkem, protože na zahradě nejspíš nesázíte strom několikrát do roka, ale za zmínku jeho schopnosti stojí, uplatní se třeba i pří hloubení jam pro instalaci plotových sloupků. Pak lze než doporučit, abyste si tohoto pomocníka zapůjčili v půjčovně nářadí. Jak jamkovač pracuje? Vrták o různé délce (i 100 centimetrů, záleží na vašich potřebách) se zavrtá do země a spolu s ním pak vytáhnete i bal půdy – jáma pro nový strom, keř či sloupek plotu je na světě.

10. TLAKOVÁ MYČKA

Také uklízet kolem domu bude třeba. Dobrým pomocníkem jsou při tom vysokotlaké čističe, s nimiž dokonale omyjete vypuštěný bazén, špinavý chodník v zahradě, zámkovou dlažbu i fasádu domu, terasu, ale také vůz, motorku nebo gril. To vše díky proudu vody pod vysokým tlakem. Myčky vybírejte podle typu pohonu, tlaku a průtoku vody, které určují čistící sílu myčky. Zvýšit účinnost v různých situacích pak můžete pomocí příslušenství – trysek s různým rozptylem vody, a praktická je i možnost přisávání čisticího prostředku.

Lehká a výkonná akumulátorová vyvětvovací pila STIHL HTA 65 je určena pro péči o ovocné sady a zeleň, a to i v profesionální oblasti. Výhodou je zejména velmi tichý provoz. Pila je vybavena řetězem 1/4“ PM3 pro chirurgicky přesné nasazení do řezu a vysoký řezný výkon. 12 790 Kč, www.stihl.cz

CO KTERÉ SEKAČKY UMĚJÍ

Přednosti jednotlivých typů:

Akumulátorové: snadná ovladatelnost, nízká hmotnost, výkonnost, tichý provoz.
Elektrické: snadná ovladatelnost, tichý, ekologický provoz, spolehlivost.
Benzínové: nezávislost na zdroji energie, širší záběr, robustní konstrukce, sekačky s pojezdem nabízí díky pohonu kol snadnou obsluhu i v komplikovanějším terénu.
Vřetenové: trávník neseče, ale stříhá, nízká hmotnost, snadná obsluha.
Strunové: nízká hmotnost a snadná obsluha, lze s nimi upravovat i plochy kolem stromů, obrubníků, kam se klasická sekačka nedostane.
Robotické: pracují za vás, sekají průběžně a systematicky, samy se dojedou nabít, schovají se před deštěm, mají i ochranu proti odcizení, zvládnou i komplikovaný terén a velké plochy.

TRENDEM JE AKU PROGRAM

Zahradní akumulátorové přístroje nejsou sice ničím novým, ale v tomto segmentu se v posledních letech dějí velké věci. Jednak se zkvalitňují baterie, které pomaleji stárnou, rychleji se nabíjejí a také s nimi přístroje zvládnou pracovat delší dobu. Akumulátory se používají u stále širšího sortimentu zahradních pomocníků. Nejnovějším trendem, který si získává stále větší množství příznivců, jsou aku programy využívající kompatibility baterie a hned několika přístrojů, k nimž tuto jedinou baterii lze připojit: plotových nůžek, zahradního fukaru, pily, travní sekačky a sekačky strunové. Stačí tedy mít jen jednu baterii s nabíječkou, kterou můžete využít pro kterýkoli ze jmenovaných aku strojů jedné značky.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 16. 11. 2017

Edit: