5 chytrých otázek na téma chytrá domácnost

K nejvíce skloňovaným pojmům poslední doby patří beze sporu pojen „chytrá domácnost“ nebo smart home. Víte, co se pod tímto označením vlastně skrývá? Několik základních otázek a jednoduchých odpovědí vám pomůže nahlédnout do této problematiky.

Inteligentní dům reaguje na potřeby obyvatel s cílem zvýšit jejich pohodlí, zpříjemnit jim zábavu, zaručit co nejvyšší bezpečí a snížit náklady na provoz. Dokáže zajistit optimální vnitřní prostředí pro komfort osob prostřednictvím stavební konstrukce, techniky prostředí, řídicích systémů, služeb a managementu. Takové vysvětlení najdete na stránkách české verze Wikipedie (cs.wikipedia.org), pokud zde pátráte po pojmu „inteligentní dům“, „chytrá domácnost“ nebo „digitální domácnost“.

Nejpokročilejší systém Haidy Plus nabízí plnou vybavenost a možnost si vše individuálně nastavit: grafická vizualizace domu, kamerový systém nebo ozvučení místností. www.haidy.cz

1. Jak vypadá inteligentní domácnost v praxi?

Ať se jedná o dům, nebo byt, domácnost si dokáže řídit jednotlivé činnosti sama téměř bez vašeho zásahu. K tomu, aby vše bez problémů fungovalo, potřebujete takové přístroje, které jsou mezi sebou propojeny, dokážou spolu navzájem komunikovat a synchronizovaně pracovat. O vydání počátečního pokynu k zahájení činnosti a následnou kontrolu všech probíhajících procesů se stará centrální řídicí jednotka, jež má dokonalý přehled o všem, co se v domácnosti děje.

2. Co všechno může být zapojeno do systému chytré domácnosti?

Součástí „smart home“ mohou být veškeré domácí přístroje, jako je pračka, sušička, trouba, myčka, kávovar, robotický vysavač. Dále sem může být zapojeno osvětlení (ovládané smartphonem, bezdrátovým vypínačem nebo stmívačem), termostaty ovládající topná tělesa, domácí alarmy (například GSM alarmy napojené na pohybová čidla pro zabezpečení dveří i oken, detektory CO2 a kouřové detektory), kamery i zámky jednotlivých dveří, televizor, zařízení reprodukující hudbu – rádio, CD přehrávač a další, chytré zásuvky (prostřednictvím aplikace ve smartphonu umožňují sledovat spotřebu energie nebo odpojení spotřebiče v důsledku zkratu), či třeba domácí meteostanice, které vás informují o předpokládaném vývoji počasí až sedm dní dopředu. Všechny spotřebiče, senzory a další příslušenství fungují bezdrátově přes Wi-Fi, internet nebo Bluetooth.

Aplikace ABB-free@home® umožňuje ovládat celou inteligentní elektroinstalaci z jakéhokoli místa prostřednictvím chytrého telefonu či tabletu. Při využití internetového připojení lze domovní instalaci ovládat prakticky odkudkoli na světě. Kdekoli tak máte přehled o chodu vaší domácnosti. abb.cz/nizke-napeti

3. Stačí jeden ovladač?

Zapomeňte na množství nejrůznějších dálkových ovladačů k jednotlivým spotřebičům, jejich řízení a kontrolování probíhá už úplně jinou cestou. Vše zvládnete obsluhovat pomocí centrálního panelu nebo přes chytrý mobilní telefon – a to nejen z pohodlí domova, ale prakticky odkudkoli na světě. Pomocí mobilních či webových aplikací je v současné době spravováno přibližně 90 tisíc domácností.
A co vše lze na dálku zařídit? S pomocí svého smartphonu můžete vyprat, zapnout myčku či nahrávání filmu v televizi, uvařit si kávu, upéct kuře k večeři, regulovat topení, zastínění oken, větrání v jednotlivých místnostech v bytě, nebo třeba zalít trávník na zahradě.

4. Co budu potřebovat, aby vše fungovalo?

K tomu, aby se váš domov proměnil v „inteligentní domácnost“, není potřeba složitá instalace žádných objemných zařízení. Většinou postačí instalovat doma na jakékoli místo malou krabičku, která zajistí propojení všech přístrojů, a stáhnout si do telefonu několik aplikací (většina výrobců je nabízí ke svým přístrojům zcela zdarma), díky nimž nové spotřebiče dokážou navázat spojení s vámi. Velkou předností je, že mobilní aplikace většiny renomovaných výrobců s vámi budou už komunikovat také v českém jazyce.

JABLOTRON 100 zajistí ochranu majetku i chytré funkce jako ovládání topení či garážových vrat. S aplikací MyJABLOTRON lze vše ovládat i na dálku a mít plnou kontrolu. Nové kamery vytváří z poplachu automatický záznam. www.jablotron.cz

5. Jsou k dispozici scénáře a profily?

Snad největší výhodou systémů chytré domácnosti jsou scény a profily, které si dopředu nastavíte a které vám usnadní a zrychlí ovládání veškerých pochodů v domě. Jakmile vybraný profil aktivujete, centrální jednotka spustí sekvenci příkazů, jimiž ovládá několik zařízení najednou.

K nejpoužívanějším profilům nebo scénářům patří:
• Ráno – přednastavený profil například zapne rychlovarnou konvici, roztáhne žaluzie, zvýší teplotu termostatu a rozsvítí světla.
• Příchod domů – odemkne vstupní dveře, otevře garážová vrata, rozsvítí světla a zapne termostat.
• Noc – zhasne světla všude v domácnosti, až na lampičky na nočním stolku, zatáhne žaluzie, zamkne dveře a ztlumí termostat.
Profily si můžete naprogramovat přesně podle osobních preferencí a dále je spouštět automaticky na základě nastavení času nebo místa. Lze tak jednoduše nastavit, v kolik hodin se ztlumí termostat nebo co vše se má stát v domě při vašem odchodu.

Znáte Asociaci chytrého bydlení?

Vizí Asociace chytrého bydlení je sdružovat odborníky z oblasti inteligentní elektroinstalace, architektury, audio-video techniky, klimatizací a rekuperací, domácích spotřebičů, kamer, zabezpečovacích systémů, osvětlení a dalších zařízení používaných v domácnostech, kteří mají zájem podporovat a šířit myšlenku chytrého bydlení. Jednotliví členové asociace se také podílejí na výzkumu a propagaci inteligentních domů a budov, které uživatelům dokážou nabídnout zdravější a komfortnější bydlení a zároveň efektivní a snadné řízení domácnosti. Aktuálním projektem asociace je seriál s názvem Stavíme chytrý dům, který je každý měsíc součástí elektronického magazínu Chytrý dům. V tomto periodiku lze získat přehled o novinkách v oblasti chytrého bydlení, o veletrzích a seminářích a zvýhodněných nabídkách od členů asociace.
„Ukazuje se, že nejčastěji zatím Češi pořizují chytrá topení a bezpečnostní systémy,“ vysvětluje předseda Asociace chytrého bydlení Jiří Konečný. Mezi další oblíbené inteligentní technologie patří například řízené osvětlení, s pomocí kterého si majitel může nastavit spínání, intenzitu světla či barevné spektrum.

Přehled komunikačních protokolů pro chytrou domácnost

Jednotlivá zařízení v rámci chytré domácnosti spolu komunikují prostřednictvím různých protokolů. Mějte na paměti, že chcete-li mít skutečně funkční chytrou domácnost, musí všechny její prvky podporovat stejný protokol.

ZigBee a Z-Wave

Jednotlivá smarthome zařízení komunikují s centrální jednotkou tak, že signál „přeskakuje“ z jednoho zařízení na druhé, dokud nedosáhne centrální jednotky – to umožňuje komunikaci na podstatně větší vzdálenosti. Oba protokoly využívají zabezpečenou komunikaci se 128bitovým šifrováním. Zatímco ZigBee komunikuje na frekvenci 2,4 GHz, Z-Wave využívá frekvenci 868 MHz pro Evropu a 908 MHz pro USA a Kanadu.
Při rozhodování mezi ZigBee a Z-Wave se zaměřte na to, zdali všechna zařízení, která chcete pořídit, využívají stejný komunikační protokol (například termostat kompatibilní se ZigBee nekomunikuje se Z-Wave a obráceně).

Wi-Fi

Pro komunikaci s uživatelem přes smartphone a s centrální jednotkou (hubem).

Bluetooth

Pro přímé připojení smartphonu či tabletu ke smarthome zařízení. Bluetooth je oproti Wi-Fi více náchylný na rušení a má nižší dosah (do 10 metrů).

GSM

Využívá se především v zabezpečovacích systémech pro informování uživatele o důležitých událostech zavoláním, zasláním SMS, MMS, e-mailu nebo notifikace.
Zdroj: Alza.cz

Text: Naděžda Vondrášková, spolupráce Alza.cz
Foto: archiv firem

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 12. 1. 2018

Edit: