Bazén nemá zimu rád

3

S příchodem podzimu je čas připravit i váš oblíbený zahradní bazén na zimní spánek. Péče, kterou mu nyní věnujete, se vám bohatě vyplatí v letní sezoně, kdy se budete moci vykoupat v čisté a zářivé vodě.

Do zazimování bazénu se můžete pustit sami anebo využít služeb profesionálních techniků renomovaných firem, rozhodnutí je na vás. Ať se rozhodnete pro jakékoliv řešení, vždy je tu pár pravidel, která nelze obejít.

KDY ZAČÍT?
Nejvhodnější dobou pro zazimování bazénu je, když teplota bazénové vody klesne pod 10 °C. Pokud pod tuto hranici nepoklesne, měly by být stále v provozu veškeré nainstalované technologie. Voda by měla být při procesu zazimování bazénu čistá a s upraveným pH. Důležité je také dokonale bazén vyčistit a vyluxovat dno a stěny bazénu. Díky tomu bude jeho zprovoznění na jaře o mnoho snazší.

1

Přípravek Akce Chloršok je určený k šokové dezinfekci a oxidaci organických nečistot vody v bazénu. Koupíte za 265 Kč / 1 kg na www.bazenovachemie.cz.

 

2

Nepěnivý přípravek Na zimu je určen pro zimní údržbu bazénů, zabraňuje tvorbě řas a srážení vápenatých usazenin na stěnách bazénu. Litrové balení pořídíte za 236 Kč. www.bazenovachemie.cz

 

7

Tekutý přípravek Azuro Zima slouží pro zazimování bazénu. Jeho aplikace zpomalí či zcela zabrání růstu řas a tvorbě bakterií v zimním období. Voda si tak zachová dobrou kvalitu i přes zimu a náklady na opětovné uvedení bazénu do provozu na jaře jsou podstatně nižší. Cena 199 Kč/l. www.mountfield.cz

 

ČÍM ZAČÍT?
Pokud máte bazén s pískovou filtrací, pak nejprve propláchněte písek ve filtraci. Ošetřete vodu, zkontrolujte a případně upravte úroveň pH na ideální hodnotu, což je 7,2 – 7,6. Důležité je také odpustit z bazénu trochu vody, aby hladina sahala pod veškerou namontovanou technologii (trysky, skimmer, protiproud). Ve filtrační nádobě snižte výšku vody a nalijte malé množství dezinfekčního přípravku. Odstraňte světla, nerezové schůdky nebo žebřík a čerpadlo uskladněte na suchém a teplém místě. Máte-li v bazénu protiproud, vyšroubujte jeho vypouštěcí ventil a stejně tak otevřete uzavírací ventily všech technologií.

ZAZIMOVÁNÍ KROK ZA KROKEM…
1. Vyčistěte bazén a ošetřete vodu. Odstraňte ze dna všechny nečistoty.
2. Zkontrolujte a upravte pH vody a zapněte fi ltraci.
3. Upravte výšku hladiny vody a vypusťte vodu na úroveň asi deseti centimetrů pod skimmer.
4. Očistěte stěny bazénu, odpojte hadice a vylijte z nich veškerou vodu.
5. Aplikujte zazimovací přípravek.
6. Postarejte se o výbavu bazénu – pískovou fi ltraci, tepelné čerpadlo, solární ohřev a schůdky. Vše demontujte, očistěte, osušte a uskladněte na suché místo.
7. Bazén zakryjte krycí plachtou.

4

Ponorné čerpadlo pro čistou vodu SCP 16000 IQ Sensor s funkcí sání naplocho a plynule nastavitelným hladinovým čidlem IQ reaguje na kontakt s vodou. Rytmus čerpání je přesně uzpůsobený danému vodnímu zdroji. Čerpadlo odsaje vodu až do 1 mm, zbytek vody potom stačí jen vytřít. Za 5790 Kč na www.karcher.cz.

 

9

Krycí plachta Supreme s ochrannou vrstvou Supreme Guard je velmi pevná a lépe odolává povětrnostním vlivům. Nejedná se ale o zimní plachtu a používání při teplotách pod bodem mrazu její životnost snižuje, využít ji tedy můžete hlavně v létě a na podzim. K bazénu ji snadno a rychle uchytíte pomocí lanka a napínáku. K dostání v různých rozměrech, cena začíná na 425 Kč. www.mountfield.cz

 

NESMÍ ZAMRZNOUT! 
Důležité je zabránit zamrznutí bazénové vody, která v bazénu zůstane, aby se na hladině bazénu neutvořila souvislá ledová vrstva. K tomu stačí použít takzvané dilatační plováky, kterých je třeba pořídit dostačující množství. Vzájemným spojením plováků musí totiž dojít k vytvoření řetězu, který je tak dlouhý, aby se dal úhlopříčně rozložit na hladině bazénu. Například do bazénu o rozměrech 3 x 6 m je ideální 10 až 12 kusů plováků. Vhodnou náhradou dilatačních plováků mohou být i PET lahve, které naplníte zčásti pískem. Láhev musí být v bazénové vodě ponořena asi ze dvou třetin. PET lahve musíte mezi sebou svázat a také z nich vytvořit řetěz. Pro bazén opět o rozměrech 3 x 6 m je potřeba přibližně 80 lahví. Rozhodnutí je na vás, pro použití originálních dilatačních plováků hovoří především jejich snadná skladovatelnost oproti PET lahvím a také hezčí vzhled, samozřejmě. Posledním krokem je aplikace osvědčeného zazimovacího prostředku do bazénové vody. Raději se ještě jednou ujistěte, že v žádné části bazénové technologie (čerpadla, filtrační nádoba, potrubí…) nezůstaly zbytky vody.

5

6

Bazén musíte před zazimováním pečlivě vyčistit, zejména na dně. Nejjednodušší je to pomocí bazénového vysavače, který zvládne nejen dno, ale i stěny bazénu. www.albixon.cz

 

LISTY A SNÍH
Úplně nakonec zakryjte bazén krycí plachtou, která jej i vodu chrání během podzimu a zimy před padajícími nečistotami, což může být například listí a jehličí. A pokud se letošní zima opravdu vydaří a bohatě nasněží, nebude na škodu, když napadanou vrstvu sněhu z plachty odstraníte, aby se příliš nezatěžovala. Ideální je použít speciální zazimovací plachtu typu kris-kros, protože pokud v zimě napadne vyšší vrstva sněhu, je pak snadnější ji z plachty odstranit. Jde totiž o hustě tkanou síť, jejíž drobná oka sice propustí vodu z tajícího sněhu, ale nedají šanci, aby se do bazénu dostaly větší mechanické nečistoty.

8

Fóliový bazén ze ztraceného bednění z thermo PVC je přes zimu chráněn zavěšenou vinylovou fólií vyrobenou přesně na míru. Její použití je snadné a rychlé. Cena od 135 000 Kč. www.pyramida-plzen.cz

 

 

10

Bazén můžete na zimu zakrýt i pomocí automatické lamelové rolety, která nevyčnívá nad bazén, ale krásné splývá s jeho okrajem. Cena začíná na 220 000 Kč u rozměru 8 x 4 m. Klasická lamelová roleta s navíjecím systémem nad úrovní bazénu stojí zhruba 90 000 Kč (za stejný rozměr). www.desjoyaux.cz

 

Datum vydání: 27. 5. 2015

Edit: