Byt s vinohradským šarmem

Prostorný byt na pražských Vinohradech prošel před dvěma lety rozsáhlou rekonstrukcí. V jeho současné podobě byste jen stěží poznali původní prostor s dispozicí 3+1, z něhož zůstaly zachovány pouze dveře do jednotlivých místností.

„Ve chvíli, kdy klienti byt kupovali, jsem dokončovala realizaci bytu pro otce paní Terezy. Ten mě novým majitelům vinohradského bytového prostoru doporučil,“ vzpomíná architektka na počátek spolupráce s mladou dvojicí.

Staré a nevyhovující

Byt původně sloužil starším manželům, jejichž odrostlé děti již dávno vylétly z rodinného hnízda. V posledních několika letech už byt připadal manželskému páru zbytečně velký, proto se rozhodli pro změnu a svůj původní domov nabídli ke koupi. Byt ve starém činžovním domě, typickém pro místní zástavbu, byl tehdy dosud v původním stavu, s tváří jen nepatrně pozměněnou několika nevhodnými vestavbami.
Mladí majitelé však měli o podobě svého nového domova zcela jinou představu, a tak ihned začali svůj sen realizovat. Na pomoc si přizvali architektku Terezu Čudovou Ajmovou, které od začátku naprosto důvěřovali. Všechny úpravy trvaly přibližně pět měsíců – a to včetně výroby atypických prvků, jichž tu najdete hned celou řadu.

Vlastníma rukama i s firmou

Tereza s Timem rozhodně nepatřili mezi majitele nemovitosti, kteří jen čekají, jak vše dopadne. Oba dva se do procesu rekonstrukce aktivně zapojili. Většinu bouracích prací z velké části prováděl sám Tim společně s tatínkem Terezy. Stavební úpravy i dokončovací práce pak majitelé svěřili firmám, se kterými architektka dlouhodobě úspěšně spolupracuje. Stejně tomu bylo i při výběru truhlářské dílny a výrobce nábytku na míru – opět se jednalo o osvědčené řemeslníky, kteří rozumí své práci.

Koupelna je spojená s WC, aby zde zbyl prostor také pro vanu, sprchový kout i bidet, což si majitelé velmi přáli. Sanitární keramiku si vybrali od výrobce Roca.

Až do základů

„Z původní podoby nezbylo téměř nic, pouze dveře, které jsme repasovali. V bytě jsou nové rozvody, nová okna, podlahy,“ vysvětluje architektka. A dále dodává: „Koupelna a WC jsou spojené do jedné místnosti, abychom dispozičně získali prostor pro vanu i sprchu, wc i bidet, což bylo přáním majitelů.“ Změněno bylo celkové dispoziční členění bytu na 3+kk i umístění některých místností, například kuchyně. Příčka mezi původní kuchyní a obývacím pokojem byla zrušena, což příjemně otevřelo prostor doširoka.

„Největší radost jsme ale měli z odkrytí starého betonového stropu a nosníků v hale. Odstranili jsme mnoho vrstev omítky a výsledek je super,“ pochvaluje si Tereza.

Původní repasovaná okna i repliky původních dveří interiéru opravdu sluší, křišťálové lustry dodávají místnostem punc luxusu, přestože další vybavení hlavního obytného pokoje i ostatních prostor tvoří jednoduchý nábytek.

Sólo pro křišťálové lustry

Vnitřní vybavení a barevné ladění místností bylo voleno s citem a ohledem na původního ducha bytu, ale také tak, aby dokonale korespondovalo s křišťálovými lustry, které si v bytě přála mít investorka. „K nim byl v podstatě interiér laděn – objemné prvky (kuchyňský nábytek i skříně v hale) měly být co nejjednodušší a strohé právě proto, aby vynikly lustry,“ popisuje počáteční zadání architektka.
„Prostor bytu byl řešen jako jeden celek tak, aby k sobě jednotlivé části ladily. Aby byly moderní a zároveň užitné i v dnešní době a přitom doplňovaly původní historický dům.“
Stěny jednotlivých místností pokrývá většinou klasická výmalba, za kuchyňskou linku však architektka zvolila betonovou stěrku, která tvoří s bílým povrchem nábytku zajímavý kontrast.

Téměř vše na míru

Většinu nábytku si nechali majitelé zhotovit na míru. Nejnáročnější řešení představovaly vestavěné skříně v hale, které se obloukovitě rozevírají směrem od hlavního vstupu k obytným místnostem. Za dvířky ukrývají obrovské množství úložných prostor, ale také vstup do koupelny a šatny, která zároveň slouží i jako technická místnost. Na míru byly vyrobeny i knihovny, manželská postel, pracovní stůl a také jídelní stůl s netradičně tvarovanými nožkami.
Jedinými zástupci typových kousků nábytku jsou jídelní židle Masters od značky Kartell a pohovka s křesly z produkce výrobce IKEA.

Nezbytná technika v šatně

Vybavení jednotlivých prostor bytu sympaticky doplňují topidla v retro designu. V obytných místnostech se starají o vytápění nové litinové radiátory napojené na plynový kotel s kombinovaným zásobníkem. V koupelně zajišťuje tepelnou pohodu elektrická topná rohož a ve vstupní hale žebrovaná trubka Isan Spiral.

„S Terezou a Timem se spolupracovalo bezvadně, přála bych si jen takovéto milé a do všeho nadšené investory. Byla z nich cítit maximální důvěra ke mně, což mě na jednu stranu velmi zavazovalo, na druhou stranu mi to dávalo volné ruce,“ usmívá se architektka.

Ing. arch. Tereza Čudová Ajmová

Její ateliér se specializuje na architektonické návrhy bytových i komerčních objektů a jejich interiérů: rodinných domů, kancelářských a dalších firemních prostor. Tereza zpracovává všechny fáze projektu od architektonické studie až po samotnou realizaci, a to v plném zastoupení klienta.
Za svou práci architektka obdržela prestižní ocenění Grand Prix Architektů 2011 v kategorii Interiér.
www.ta-architektura.cz

Tereza a Tim,
majitelé bytu

Tim se během rekonstrukce velkou měrou podílel na většině hrubých prací, ale i na finálním dekorování prostor. Například puntíky v dětském pokoji „razítkoval“ vlastnoručně. Tereza zase obstarávala veškeré objednávky a koordinovala dodávky materiálů i dalšího vybavení bytu.

půdorys bytu:
1 – vstupní hala, 2 – koupelna s WC, 3 – šatna a technické zázemí, 4 – kuchyň a obývací pokoj, 5 – dětský pokoj, 6 – ložnice rodičů

VIZITKA BYTU

Doba realizace: 2015
Užitná plocha: 117 m2
Podlahy: dřevěná dubová prkna, keramická dlažba
Okna: repasovaná
Dveře: vstupní i interiérové – repasované

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: Robert Žákovič

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Uložit

Datum vydání: 5. 11. 2017

Edit: