Dřevo i pod širým nebem

 

8

Terasa z kompozitního materiálu TWINSON vám zaručí trvalý vzhled dřeva při minimální údržbě. Vybrat si můžete dutá prkna Twinson Basic, sedmikomorová prkna Twinson Terrace nebo velmi odolné plné palubky Twinson Massive, ideální pro organické tvary a lemování bazénů. INOUTIC

 

Superstar mezi materiály, kterými se rádi obklopujeme, je bezesporu dřevo. Rádi si ho dopřejeme nejen uvnitř domů, ale i v exteriéru – na fasádě, terase, plotě, nábytku… Od jeho užití pod širým nebem nás však odrazuje, že se o něj budeme muset starat. Péče o dřevo však nemusí být nad naše síly. Stejně jako u lidského organismu i u dřeva je velmi efektivní prevence. A ani to natírání nemusí být příliš obtížné.

Dřevo jako živoucí přírodní materiál má tři úhlavní nepřátele – vlhkost, UV záření a biologické škůdce. Různé druhy dřevin jsou proti nim jinak odolné, těm méně odolným můžeme preventivně pomoci právě různými nátěry. To však není jediný způsob, jak se o dřevo preventivně postarat, na životnost dřeva má největší vliv jeho správná instalace.

18

2

Vodou ředitelná olejová lazura FORTEKRYL lazura KLASIK se vyznačuje barevnou stálostí odstínů díky obsahu účinných UV fi ltrů, vodoodpudivostí nátěru, trvalou elasticitou, výbornými penetračními vlastnostmi a jednoduchou aplikovatelností.

 

 

1

Pro fungicidní a insekticidní ochranu dřeva je určen FORTEKRYL napouštědlo, které velmi dobře proniká do dřeva, zvyšuje přilnavost dalších nátěrů, zabraňuje modrání dřeva a chrání jej před dřevokazným hmyzem, plísněmi a houbami. AUSTIS

 

KONSTRUKČNÍ OCHRANA DŘEVA 
Ochranné nátěry sice pomohou dřevu prodloužit život, ale ještě důležitější je, aby byly předem na minimum sníženy nepříznivé podmínky, které urychlují jeho přirozený rozklad. Jedná se v prvé řadě o vlhkost. Dřevokazný hmyz, houby a plísně napadají jen vlhké dřevo. Hmyzu chutná jen dřevo o vlhkosti vyšší než 20 %, a aby se vyhnulo napadení houbami a plísněmi, nesmí být vlhkost vyšší než 15 %. Na to je třeba pamatovat v návrhu fasády terasy, pergoly a podobně. Dřevěným konstrukcím vystaveným přímému dešti nevadí samotný déšť, ale to, když se voda dostane do konstrukce a nemůže rychle vytéci. Je proto nutné zabránit jejímu zatékání a zejména zadržování ve spárách, spojích a konstrukčních detailech. Konstrukce musí umožnit odtok vody tak, aby mohlo dřevo co nejrychleji vyschnout. Nebezpečí vlhnutí však dřevu nehrozí jen zevně, ale i v místech styku s jinými materiály, zejména se zdivem, kde je třeba dbát na správně provedenou izolaci, případně zajistit, aby se dřeva přímo nedotýkaly. Příčinou zadržování vody v konstrukci může být i nesprávná a nepečlivá realizace. Například zdánlivá maličkost jako příliš dotažený vrut způsobí trhliny ve dřevě, do nich proniká voda a začíná destruktivní proces. Tam, kde je to možné, chráníme dřevo i před UV zářením, tam, kde na něj působí přímé slunce, je životnost dřeva i nátěrů nižší.

3

Konstrukci nízkoenergetické dřevostavby navržené a realizované fi rmou 3AE tvoří masivní celodřevěné panely z vrstveného dřeva NOVATOP. Fasáda z povrchově neupraveného sibiřského modřínu je řešena jako odvětrávaná.

 

CHEMICKÁ OCHRANA DŘEVA 
Dřevo můžeme před biologickými škůdci chránit i chemicky, k tomu jsou určeny preventivní biocidní nátěry – fungicidy proti houbám a insekticidy proti dřevokaznému hmyzu. Některé výrobky dokáží zajistit obě funkce. Jsou prodávány samostatně nebo jako součást lazur a olejů určených k natírání dřeva. Obsah biocidu musí být ve složení výrobku uveden, nestačí například informace, že nátěr působí proti modrání. Pokud již k napadení dojde, je nutné odborně zjistit druh škůdce a rozsah napadení. Dřevo je nutné vysušit, poškozenou část odstranit a podle druhu napadení zvolit chemickou ochranu.

4

5

Vodoodpudivého povrchu s dlouhodobou ochranou vůči UV záření lze dosáhnout se silnovrstvou syntetickou lazurou na dřevo BONDEX Satin. Lazura dodává dřevu atraktivní nový vzhled s trvanlivým saténovým odleskem. Nátěr ponechává viditelnou kresbu dřeva, navíc výrazně usnadňuje údržbu a čištění povrchu. Povrch vyniká vysokou mechanickou odolností, nepraská a neloupe se. Lazura BONDEX Satin byla vyvinuta speciálně pro natírání oken a dveří. Je ale vhodná pro ošetření a údržbu všech druhů dřeva a dřevěných prvků, včetně neopracovaného dřeva, především v exteriéru.

 

6

7

Lazura Bondex Superior zpříjemní natírání podhledů a svislých dřevěných ploch. Díky gelové konzistenci totiž nestéká ani nekape, a zajistí tak pohodlnou a snadnou aplikaci i v těchto místech.

 

Oleje 
Oleje na dřevo jsou přirozenou ochranou dřeva, chrání dřevo obdobným způsobem jako v přírodě, jsou zdravotně nezávadné a ekologické. Ošetření dřeva olejem zachovává přirozené vlastnosti a vzhled dřeva, povrch zůstává „otevřený“ – reguluje průchod přirozené vlhkosti, přirozeně reaguje na změny okolí, přitom je vodoodpudivý a odolný vůči povětrnostním vlivům. Při správné aplikaci se olej do dřeva zcela vsákne a nevytvoří vrstvu, která by mohla praskat či se odlupovat. Zvýrazňují kresbu dřeva a časem získávají matnou patinu.

LAZURA, OLEJ, NEBO NIC? 
Nátěry dřeva slouží nejen k ochraně před škůdci, ale zejména k zachování jeho původního vzhledu. Působením povětrnostních podmínek se přirozené barvivo ze dřeva vyplavuje a dřevo šedne. Můžeme se s tímto jevem smířit a na jeho stříbrněšedou patinu pohlížet jako na projev přirozeného stárnutí a dřevo nenatírat. Toto řešení se stává stále oblíbenějším zejména u fasád, kde je vzhledem k velikosti plochy každý nový nátěr namáhavý i fi nančně náročný, nehledě na to, že šedá barva dřeva fasádám často sluší. V tomto případě je obzvlášť důležité dodržet všechna pravidla konstrukční ochrany dřeva. Pak bude přirozeně šednout, v opačném případě bude dřevo vlhnout a černat. Záleží samozřejmě i na výběru dřeva, bez nátěru dokáže fasádu zdobit například modřín, cedr nebo další exotická dřeva. Pokud dáváme přednost dřevu v původní barvě, je třeba ho pravidelně natírat a chránit tak před UV zářením i vodou. Aby mohla vyniknout přirozená struktura dřeva a dřevo mohlo dýchat, jsou nejvhodnější oleje nebo tenkovrstvé lazury. Do exteriéru raději nevolíme laky, které uzavírají neprodyšně póry dřeva. Vlhko, které se nemá kudy odpařit, spolu s kolísáním teplot způsobuje praskání a odlupování ochranné vrstvy a ztrátu její funkce. Navíc je musíme před každým natíráním odstraňovat. Lazuru nebo olej musíme sice obnovit dříve, ale bez pracného zbavování se starého nátěru.

9

10

Zklamala vás kvalita vaší současné lazury? Neprovedli jste včas regenerační nátěr? Nestihli jste ošetřit čerstvé dřevo a zešedlo vám? Omrzel vás tmavý odstín lazury a potřebujete ho zesvětlit? Existuje snadné řešení: systém FORTEKRYL oživlé dřevo. Nejprve natřete dřevo lazurou FORTEKRYL PREMIUM v odstínu přírodního dřeva, která se vyznačuje vyšším obsahem pigmentu. Jeden až dva nátěry skryjí nedostatky podkladu, přirozený vzhled a struktura dřeva přitom zůstanou zachovány. Po zaschnutí můžete přetřít lazurou FORTEKRYL PREMIUM v požadovaném odstínu. AUSTIS

 

11

12

Silnovrstvá syntetická lazura Johnstone’s Woodworks Satin Woodstain je k dispozici v jedenácti z výroby namíchaných odstínech, ale v kolorovacích centrech Johnstone’s si můžete nechat natónovat dalších 43 barev, třeba romantickou levanduli, jemný akvamarín, zralou višeň nebo tajemný ametyst. Lazura je určena k natírání dohladka obroušeného dřeva, oken, dveří, zahradního nábytku a dalších povrchů. PPG DECO CZECH

 

JAKÉ DŘEVO?
Dřevo musíme vybírat s ohledem na účel, ke kterému ho chceme použít, i na to, jak dalece jsme ochotni se věnovat jeho údržbě. A samozřejmě i na cenu. Nejlevnější, nejměkčí a na údržbu nejnáročnější je smrk. U něho se neobejdeme bez nátěru a ošetření speciálními přípravky proti dřevokazným houbám, jinak se bude rozesychat, praskat a možná i hnít. Díky měkkosti je jeho opracování velmi snadné, dobře nátěry přijímá. Před deštěm je i ošetřené dřevo třeba chránit, hodí se proto například na kryté terasy. Často se používá na zahradní nábytek, ten bychom však měli denně uklízet a nenechat ho napospas ranní rose a samozřejmě ani dešti. Borovice je odolnější díky většímu obsahu pryskyřic, které však může slunce „vytáhnout“ na povrch a ohrozit tak náš oděv, nepoužívá se proto na zahradní nábytek, vhodnější je z tohoto hlediska severská borovice. Nejlépe se z našich jehličnanů hodí pro venkovní užití modřín, déšť mu neublíží. Jen časem zešedne, získá patinu. Pokud chceme udržet jeho původní barvu, je potřeba ho čas od času ošetřit olejem. Z listnáčů se v exteriéru uplatní dub, protože je díky obsahu přírodních tříslovin odolný proti plísním a houbám i bez použití ochranných prostředků. S nepřízní počasí se umějí velmi dobře vyrovnávat cizokrajné dřeviny, které vyrostly v náročnějších podmínkách. A to jak tropické, tak dřeviny vyrostlé v drsných podmínkách Sibiře či Kanady, zejména modříny a cedry. Jejich společnými vlastnostmi je odolnost proti povětrnostním vlivům a dřevokaznému hmyzu, vysoká tvrdost a dlouhá životnost, úroveň těchto vlastností se však může lišit, a to nejen u různých dřevin, ale i v závislosti na původu. Vzhledem k široké nabídce a k nedostatečným zkušenostem s těmito dřevinami, bychom měli nakupovat od důvěryhodného prodejce, nejlépe od dodavatele, který zakázku i realizuje a převezme za materiál i realizaci záruku. Spolehlivý dodavatel zná vlastnosti jednotlivých dřevin, pracuje s materiálem, jehož původ zná a se kterým má dobrou zkušenost. Ví, jak dřevo stárne, zda se z něj nevyplavují třísloviny, a pokud ano, jak se dřevem zacházet.

13

Tropické dřevo je sice odolné, ale postupně se snižuje obsah oleje, který je v něm přirozeně obsažen a který mu poskytuje přirozenou ochranu. K ošetření nábytku proto slouží Poliboy Teakový olej. Pro středně tmavé druhy dřeva, jako je bangkirai, massaranduba, eukalyptus, robinie nebo dub, je určen Teakový olej světlý. Neobsahuje tmavé pigmenty a zachovává tak přirozený světlejší barevný tón. ETC Trade

 

14

vyrobena ze směsi dřevěného substrátu (60 %) a polymeru (40 %). Dokonalé imitace dřeva se dosahuje právě vysokým podílem dřevěného substrátu. K údržbě postačí zahradní hadice a voda. www.mojeterasa.cz

 

15

 

Lazurovací nátěry 
Princip lazurovacích laků na dřevo vychází z tradiční ochrany dřeva napouštěním pigmentovanými rostlinnými oleji, fermeží. Jako pojivo pigmentu se používají syntetické a vodou ředitelné látky. Lazurovací systémy většinou obsahují UV fi ltry a přísady proti plísním a houbám. Tenkovrstvé lazury zvýrazňují kresbu dřeva a zvyšují jeho odolnost proti vodě a povětrnostním vlivům včetně UV záření. Proniknou hluboko do dřeva, nepraskají a neodlupují se. Čím více je lazura pigmentovaná, tím vyšší je ochrana proti degradaci světlem a stálost barvy. Silnovrstvé lazury vytvoří na povrchu dřeva průhledný ochranný film, který je pevnější než u tenkovrstvých lazur, ale stále ještě zachovává kresbu a barevně ji zvýrazní. Dlouhodobě chrání dřevo před škodlivými povětrnostními vlivy, zejména UV zářením a pronikáním vlhkosti. Používají se na rozměrově stálé prvky, jako dveře, okna, pergoly…

TEPELNĚ UPRAVENÉ DŘEVO 
Zvýšit odolnost dřev můžeme pomocí tepelné úpravy, pak se tuzemské dřeviny i v exteriéru vyrovnají těm exotickým. Speciálním patentovaným procesem dochází vlivem tepelné úpravy ke změně vnitřní struktury dřeva a tím jeho fyzikálních vlastností. Takto upravené dřevo – ThermoWood – je rozměrově a tvarově stabilnější a vykazuje vynikající odolnost proti hnilobě, případně i proti dřevokaznému hmyzu bez použití chemikálií. Zlepšené vlastnosti dřeva ThermoWood získané tepelnou úpravou zůstávají neměnné po celou dobu jeho životnosti. Bez jakéhokoliv ošetření je jeho životnost udávána minimálně 30 let.

16

17

PROFI OLEJOVÁ LAZURA COLORLAK obsahuje kromě lazury i vysoce kvalitní přírodní oleje. Zajistí ochranu dřeva při jediném nátěru, kvalitní přírodní oleje se vsáknou do dřeva, čímž vytvoří silný ochranný štít. Vyznačuje se vysokou vydatností a díky jejímu složení ji lze použít i na čerstvé nesušené dřevo, což je obrovská výhoda oproti klasickým lazurám. AAA BARVY

 

KŘÍŽENCI DŘEVA A PLASTU 
V posledních letech se výrazně prosazují i kompozitní materiály – výrobky na bázi dřeva, dřevěné moučky a plastového polymeru. Spojují výhody plastu – jeho odolnost vůči škůdcům, vlhkosti i rozmarům počasí – s krásným vzhledem dřeva. Vzniká tak odolný, rozměrově stálý materiál, který našel uplatnění na terasách, fasádách, plotech… Jeho největší výhodou je, že nevyžaduje kromě běžného čištění žádnou údržbu. Na trhu se objevuje stále více výrobců, nebo spíš prodejců, kteří nabízejí materiál nejasného původu, levné napodobeniny kvalitních výrobků a kazí tak pověst tomuto jedinečnému materiálu. Záleží na kvalitě dřeva a plastu a jejich vzájemném poměru. Optimální poměr se pohybuje kolem 50–70 % dřeva a 30–50 % polymeru. Je proto třeba se bedlivě zajímat o složení materiálu, jeho původ, a vlastnosti doložené certifikáty, vyžádat si reference. Varovat může i podezřele nízká cena.

Datum vydání: 25. 5. 2015

Edit: