Dům v objetí přírody

1

Z jednoho dětského pokoje vede ocelová lávka přímo na terén. V jejím zábradlí je zabudované osvětlení. Sluneční kolektory na střeše pomáhají ohřívat vodu.

 

Adresa, čili umístění nemovitosti, je prvním kritériem určujícím její subjektivní i objektivní hodnotu. Druhým je architektonické zpracování. Oběma majitelé věnovali mimořádnou pozornost.

„Při slovech rodinný dům jsem si vždy vybavil ten, v němž jsem prožil dětství,“ říká náš hostitel na úvod vyprávění. „Postavili si ho rodiče, ale já na ten objekt nemám nejlepší vzpomínky. Podle mého soudu byl dům nefunkční, protože nebyl chytře vymyšlený. Horní patro jsme nevyužívali.“ Po svatbě spolu manželé bydleli několik let ve 3 + 1 v malém bytovém domě. Když se jim mělo narodit druhé dítě, začali hledat jiné bydlení.

2

K výstavbě opěrných zídek použili pískovec z blízkého okolí. Terasy jsou z modřínového dřeva.

 

POZEMEK NA KOPCI PODMÍNKOU 
Zprvu nepomýšleli na dům, chtěli si koupit nový byt. „Představovali jsme si byt o výměře alespoň 120 m2, ale tak velké nové byty se v okolí nestavěly. A spojit dva byty se nám jevilo cenově nepřiměřené. Tehdy jsme si řekli, že tedy zkusíme najít nějaký pozemek a za peníze, co by stály dva byty, pořídíme rodinný dům. Přál jsem si bydlet na kopci, s výhledem do krajiny.“ Najít stavební parcelu na kopci, nikoli na samotě, ale bez příliš husté zástavby v sousedství, bylo velmi nesnadné. S pomocí hlavního architekta okresního města se po roce podařilo najít pozemek o výměře 3500 m2 na stráni na konci obce. Svah ze tří čtvrtin obklopený lesíkem spadá k severozápadu.

3

Dům je obklopený stromy. Ve stráni nad ním je uměle vytvořená mez, která při prudkých deštích lépe pojímá a odvádí povrchovou vodu.

 

4

Funkční a tvarové členění domu je zdůrazněné třemi různými povrchy fasády.

 

BEZ ARCHITEKTA TO NEPŮJDE 
„Nakoupili jsme si haldy katalogů, abychom si ujasnili, jaká je nabídka a co by se nám líbilo. Všechno se nám jevilo jako nějaká dětská stavebnice, která se jen pootáčí, ale vnitřní dispozice našim představám nevyhovuje. Z katalogů jsme si nedokázali vybrat ani jeden dům. To nás utvrdilo v názoru, že bez architekta to nepůjde. Vzpomněl jsem si na zkušenost ze špatně navrženého domu rodičů. Každá rodina je jiná, má jiné zájmy, jinak žije. Dům se má navrhovat pro konkrétní lidi, kteří v něm chtějí bydlet. Oni si řeknou, co potřebují, a architekt vypracuje projekt tak, aby v domě mělo vše logické návaznosti a provoz byl plynulý a příjemný. Měli jsme zájem o osobitě navržený dům, citlivý k přírodnímu prostředí. V pravou chvíli jsme se seznámili s mladým architektem Pavlem Novákem z Liberce.“

6

Společenský prostor zahrnuje obývací pokoj, jídelnu a kuchyň. Majitelé si přáli v obytných místnostech světlou dřevěnou podlahu. Šedesáticentimetrové bukové parkety byly vyrobeny na zakázku. Ze stejného dřeva jsou vnitřní dveře, schody i nábytek.

 

7

8

Prosklený roh obývacího pokoje hledí do lesa.

 

Vizitka domu
Plocha pozemku: 3500 m2
Zastavěná plocha: 205 m2
Užitná plocha: 200 m2
Nosné zdi: cihelné bloky Heluz
Stropy: keramický skladebný systém
Střecha: plochá zakrytá plastovou fólií s násypem z praného kačírku
Fasáda: zateplená polystyrenem, tenkovrstvá omyvatelná omítka, část obklad měděný plech
Okna: rámy dubové dřevo
Vnitřní dveře: buková dýha, obložky masivní buk
Podlahy: bukové parkety, keramické dlažby
Schodiště: ocelové nosníky, masivní buk
Vytápění: plynový kotel, podlahové topení, radiátory, krb a solární kolektory na střeše
Terasy: modřínové dřevo
Opěrné zídky: pískovec z blízkého okolí

10

Patro: 1 – chodba se schodištěm, 2 – koupelna dětí, 3 – pracovna, 4 – dětský pokoj, 5 – koupelna rodičů, 6 – šatna rodičů, 7 – ložnice, 8 – dětský pokoj, 9 – WC, 10 – šatna dětí

 

11

Přízemí: 1 – zádveří, 2 – šatna, 3 – hala, 4 – WC, 5 – koupelna, 6 – čistý sklad, 7 – špinavý sklad, 8 – předsíň, 9 – technologické zázemí a prádelna, 10 – hostinský pokoj, 11 – garáž a dílna, 12 – kuchyň, 13 – jídelna, 14 – obývací pokoj, 15 – terasa

 

PLOCHÁ STŘECHA 
Na základě rozhovorů, během nichž se architekt podrobně seznamoval se zvyky a přáními klientů, zpracoval první studii, která je zprvu překvapila: „Vůbec nám nepřišlo na mysl, že by náš dům měl střechu jinou než sedlovou. Ale ocenili jsme, jak je střídmý tvar umně zasazený do terénu, jak splývá s okolím. Pak už jsme v projektu jen velmi mírně ladili terasy a vnitřní členění. Líbí se mi, že stavba ve svahu má místnosti výškově posunuté jen o půl patra.“ Objekt má tvar tří spojených hranolů, jejichž usazení na terén respektuje jeho přirozený spád. Funkční a tvarové členění je zdůrazněné třemi různými povrchy fasády. Garáž má šedou omítku, protilehlé křídlo se společenským prostorem pískově žlutou a střední blok s pokoji je opláštěný měděným plechem. Kvůli slunci a soukromí umístil architekt dům zhruba do poloviny svahu, asi 40 metrů nad hranici pozemku, což vyžaduje za všech okolností dobrou údržbu příjezdové cesty. Proto je kromě garáže v objektu ještě dole u cesty postavený přístřešek pro auta v podobném stylu jako dům. Přístup je ze severozápadu, osluněná strana je orientována na opačnou stranu, do svahu. Terasa je přístupná z jídelny a obývacího pokoje. Kromě bezprostředního kontaktu s přírodou poskytuje také patřičné soukromí. U horní hranice pozemku je odpočinkový pavilon, ukrývající saunu, odpočívárnu a sociální zázemí. V jeho terase je zapuštěný ochlazovací bazének s poklopem.

9

Štíhlé ocelové profi ly nesou schodnice z masivního buku bez podstupnic.

 

13

5

Na míru navržený krb tvoří předěl mezi obývacím pokojem a kuchyňským koutem. Kouřovod je včleněný do tělesa sloupu podpírajícího strop. Zeleň vstupuje do domu: Tapeta s tulipány a velmi světlá zelená kůže pohovky.

 

TECHNICKÉ DETAILY 
Stavět se muselo na mimořádně mohutných základech, protože podloží tvoří jíly. Ve stráni nad domem je uměle vytvořená mez, která při prudkých deštích lépe pojímá a odvádí povrchovou vodu. Dům je navržený pro čtyřčlennou rodinu, jež se schází v rozlehlém společenském prostoru, zahrnujícím obývací pokoj, jídelnu a kuchyň. Majitelé si přáli, aby podhled zůstal rovný bez viditelných průvlaků. Možným řešením by byla litá železobetonová deska, volba padla na strop nesený ocelovými nosníky. Uprostřed místnosti je jeden podpěrný sloup, s nímž do jednoho tělesa splývá odkouření krbu. Na střechu umístili solární kolektory sloužící k ohřevu užitkové vody a částečně i vody do podlahového topení. Dům je také vybaven tzv. inteligentní elektronickou instalací ovládající osvětlení, komunikaci a multimediální zábavu v domě.

15

Dominantní barvou v koupelně rodičů je tyrkysově modrá, spolu se zrcadly na stropě má vytvářet dojem prostoru pod vodní hladinou.

 

14

V podobném stylu, ale v zelené barvě je vyvedena koupelna hostů.

 

16

Aby architekt dobře prosvětlil schodiště, nad celou jeho plochou vztyčil hliníkovou konstrukci centrálního skleněného světlíku, který je ve dne i v noci zářícím srdcem domu.

 

ZPĚTNÝ POHLED 
Na závěr majitel zdůrazňuje důležitost řešení projektu s architektem na míru uživatelům. „Spolupracovali jsme na domě od prvních úvah o umístění na pozemku až po individuální návrh krbového tělesa nebo zábradlí. Díky tomu, že architekt umístil stavbu tři metry od boční hranice pozemku, celá zbývající plocha je k dispozici rodině. Výhledy z domu míří jak do otevřené krajiny, tak do okolní zeleně. Žije se nám tu výborně.“

 

12

Ing. arch. Pavel Novák, autor projektu 
Narozen 1974 v Liberci, v roce 2000 absolvoval Fakultu architektury ČVUT. Zakladatel volného sdružení architektů a stavebních inženýrů OMNIARCH. Projektuje rodinné domy a obytné budovy, komerční i dopravní stavby, navrhuje městský mobiliář a nábytek. 
novak@omniarch.cz www.omniarch.cz

Datum vydání: 29. 5. 2015

Edit: