Elektrický ohřívač vody – jak vybrat a ušetřit

Takzvané bojlery neboli elektrické ohřívače vody jsou jednou z nutných investic do naprosté většiny domácností bez plynové přípojky. Jaký typ ohřívače zvolit a jak ho umístit, aby byl co možná nejvýkonnější, a přitom jste ušetřili? Říká se, že kvalitní ohřívač vody dokáže ušetřit až 35 % celkových nákladů za energie, proto by se jeho výběr rozhodně neměl podcenit.

Co má ohřívač splňovat?

Jedním z prvních důležitých aspektů při výběru je materiál. Ohřívače se většinou vyrábí smaltované nebo z nerezu. Zatím co smaltované ohřívače mají životnost až patnáct let, nerezové až dvacet. Bojlery vyrobené z dvojitého smaltu jsou ale samozřejmě o něco levnější. Životnost jako takovou můžeme prodloužit pravidelnou údržbou, je třeba, aby ohřívače odolaly vodnímu kameni a korozi. Nejdéle vydrží ohřívače vyrobené celé (tedy víko i nádoba) z jednoho materiálu. Odolnost může ovlivnit i typ konstrukce topného tělesa. Nejodolnějším řešením je, pokud není topné těleso ponorné, ale ukryté v ocelové nádobce přivařené k víku bojleru. Toto topné těleso by se mělo dát vyjmout a vyčistit bez nutnosti vypouštět z bojleru vodu. Čistit musíte i vnitřek nádoby, jednou za čas je dobré odstranit nečistoty a usazený vodní kámen. K tomu slouží čisticí otvory v tělese. Samozřejmostí je i izolace, která by měla být dostatečně kvalitní na to, aby zabránila tepelným ztrátám.
Důležitým parametrem pro výběr ohřívače je jeho velikost. Příliš malý ohřívač nedokáže ohřát dostatečné množství vody a zase příliš velký zbytečně zvyšuje náklady na energie. V zásadě se bojlery dělí na maloobjemové, vhodné do kanceláří nebo kuchyní, a velkoobjemové, vhodné do koupelen. V následující tabulce vidíte, jaký objem by byl pro vás ideální dle závislosti na typu spotřeby a počtu členů domácnosti.

Výhody elektrického ohřívače

Elektrický ohřívač vody má několik výhod. Na rozdíl od plynového je bezpečnější, ohřívač nevyžaduje přívod plynu, a tedy nehrozí nebezpečí jeho úniku. U většiny z nich je samozřejmostí ohřev vody při výhodnějším nočním proudu.
Užitečnými doplňky jsou i funkce umožňující kontrolu teploty vody, nejrůznější ochrany proti zmrznutí, šíření bakterií či vlhkosti a bezpečností pojistka. Není tedy vždy nejlepší vybrat ten nejlevnější ohřívač, jako u všeho je nutné dbát na poměr cena/kvalita.

Jaký typ vybrat ten pravý?

Ohřívače se v zásadě dělí na dva druhy. Průtokové ohřívače, které ohřívají vodu prakticky „na místě“, když jimi voda protéká, a tedy jí mohou připravit přesné množství dle aktuální potřeby. Dále pak ohřívače zásobníkové, v nichž teplá voda zůstává a je jí vždy dostatek. Oba druhy můžete koupit jako beztlakové, které umožňují odběr teplé vody pouze z jednoho místa a tlakové, kdy lze teplou vodu odebírat na více místech. Beztlakové ohřívače mají vlastní speciální baterii, tlakovým stačí baterie téměř jakákoliv. Zásobníkové tlakové ohřívače mívají objem okolo 50 litrů, beztlakové do 15 litrů.
Závěrem shrňme, že nejdůležitějšími parametry je velikost bojleru, možnost údržby, kvalita materiálu a provedení. A nezapomínejte ani na nutnost ohřívače pravidelně čistit (zejména od nánosu vodního kamene) a jednou za tři až pět let (v závislosti na tvrdosti vody) vyměnit hořčíkovou tyč, zabraňující korozi vnitřního prostoru tělesa.

Hledáte další tipy a pomoc s výběrem? Navštivte eshop AkoupelnyAtopeni.cz a vyškolení prodejci vám poradí. Navíc nyní získáte bojlery za akční ceny.

Komerční prezentace

Datum vydání: 25. 9. 2018

Edit: