Elektroinstalace není legrace

Žijeme v domě elektrizovaných domácností, málokdo z nás by se dokázal bez elektřiny zcela obejít. Při stavbě rodinného domu nebo při jeho rekonstrukci je proto potřeba věnovat zvláštní pozornost instalaci elektrických rozvodů. Ta patří do rukou odborníků, my sami však musíme rozhodnout, jakou míru komfortu si chceme dopřát.

Správný návrh a bezchybná realizace jsou podmínkou našeho bezpečí. Bohužel statistiky hovoří o tom, že závady na elektroinstalaci jsou jednou z nejčastějších příčin požárů v domácnostech. Proto je třeba svěřit návrh a realizaci elektroinstalace odborníkům, jak u novostavby, tak při rekonstrukci. Zvláště tam, kde je ještě vedení z hliníku, rekonstrukci starých elektrických rozvodů neodkládejte.

Spínače, ovladače a zásuvky je možné spojovat do rámečků ve společné designové řadě. Na obrázku dvojrámeček Neo® s vypínačem. www117.abb.com

Co je elektroinstalace?

Elektroinstalace je soustava elektrotechnických zařízení sloužících k vedení a ovládání elektrického proudu nebo elektrických signálů. V rodinném domě začíná v takzvané kapličce – normované skříni s hlavními jističi, umístěné obvykle na hraně pozemku. Odtud pokračuje k vnitřnímu rozvaděči s jističi a pak do celého domu k jednotlivým zásuvkám, spínačům, svítidlům…
Instalace elektrických rozvodů je vysoce odborná činnost podléhající přísným normám a předpisům. Návrh řešení proto patří do rukou projektantovi. Vypracovaný projekt je podkladem jak pro povolení stavby a samotnou realizaci, tak pro revizi, kolaudaci i povolení k odběru elektřiny. Úkolem projektanta je mimo jiné správně vedení dimenzovat tak, aby nedocházelo k nadměrnému namáhání vodičů, jejich zahřívání a zkratu. Systém však nesmí být ani naddimenzován, protože platby za elektřinu jsou vázány na velikost jističů a provoz by se tak zbytečně prodražoval. Projektant musí zvolit vhodné bezpečnostní prvky, jako přepěťovou ochranu, či proudové chrániče na místech, kde jsou potřeba.

Vypínače a zásuvky nejsou jen užitečnými pomocníky, dokáží s interiérem splynout, dokonce ho ozdobit. Řada Gira Esprit nabízí širokou škálu materiálů s vybranými povrchy ze dřeva, lesklého skla, různých variant hliníku nebo ze zlatě lesklého, popř. chromově leštěného kovu. www.gira.cz

Vědět, co chceme

Přestože je vypracování projektu vysoce odborná činnost, záleží do značné míry i na nás samotných, jak s ním budeme spokojeni. Musíme si totiž co nejpodrobněji ujasnit, jak bude naše domácnost fungovat, je třeba mít co nejpodrobnější představu o rozmístění nábytku a vybavení. Ideální je zakreslit dispozice nábytku a spotřebičů do půdorysu bytu. Projektant by s námi měl naši představu konzultovat, seznámit nás se všemi možnostmi, které přicházejí v úvahu, navrhnout různé varianty i s předběžným odhadem ceny. Záleží také na míře komfortu, se kterou chceme domácnost obsluhovat a samozřejmě na nás je, abychom rozhodli o vzhledu koncových prvků – zásuvek, vypínačů, typů svítidel. V současné době se návrh elektroinstalace obvykle neomezuje jen na silovou elektřinu, ale zahrnuje i slaboproudé a datové rozvody.

Díky standardizovanému rozhraní konektoru pro nabíjení mobilních zařízení už není potřeba hledat speciální adaptéry, manipulovat s různými kabely a obsazovat navíc další zásuvky. Stačí propojit zásuvku s USB s nabíjenou elektronikou a nabíjecí proces začne sám. A protože standardní zásuvka a integrovaný USB konektor pracují zcela nezávisle, můžete v zásuvce ponechat vždy i spotřebič, který máte například v kuchyni trvale zapojený. Díky zásuvce s USB nabíječkou už nemusíte přepojovat kabely, ale jen rychle a spolehlivě nabíjet. www117.abb.com

Dvě cesty

Existují dva základní přístupy k řešení elektrických rozvodů – buď klasická, nebo takzvaná inteligentní instalace.
Klasickou elektroinstalací se rozumí řešení, se kterým se běžně setkáváme, tedy vypínač, který po stisknutí zapne či vypne konkrétní svítidlo či jiný elektrický spotřebič, třeba ventilátor. Skládá se z různých samostatných celků – ovládání osvětlení, ovládání topení, zásuvkové obvody… Neposílají se zde žádné informace, ale spíná se přímo obvod příslušného spotřebiče.
Na rozdíl od toho inteligentní nebo také systémová elektroinstalace je navržena modulárně, to znamená, že jednotlivá místa, spotřebiče, zásuvky, jsou vzájemně propojeny sběrnicovým kabelem s nízkým, bezpečným napětím. Ovládací přístroje tedy nespínají přímo spotřebiče, ale pošlou po sběrnici příkazy k ovládání spotřebičů. Sběrnicová instalace umožňuje snadné projektování a nabízí obrovskou variabilitu. Umožňuje ovládání všech systémů v domě od osvětlení, přes vytápění, až po zabezpečení domu. Ovládá se z centrálního panelu, počítače či mobilu. Pořízení je však finančně výrazně náročnější než klasická elektroinstalace.

www117.abb.com

Klasická, i inteligentní

Názvy dvou možných cest k realizaci elektroinstalace by mohly svádět k představě, že klasická instalace neumožňuje nic víc, než rozsvítit, zhasnout, připojit spotřebič do zásuvky, že zkrátka není příliš chytrá. Není to tak, i klasická instalace nabízí velikou míru komfortu, zásuvky a ovladače zvládnou celou řadu funkcí. V oblasti osvětlení je to možnost stmívání, automatické spínání třeba na chodbě či schodišti, orientační světla… Pomocí tlačítek je možné elektricky ovládat žaluzie, existují i programovatelné jednotky řízení pohybu žaluzií. Stejně tak jsou součástí systémů klasické instalace termostaty pro regulaci topení a klimatizace, klasicky je možné nainstalovat i domovní telefon. Nechybí ani široká nabídka zásuvek pro datovou a komunikační techniku, samozřejmostí jsou televizní a telefonní zásuvky, nověji si můžeme vybrat audio zásuvky či HDMI zásuvky pro připojení satelitního přijímače, přehrávače DVD nebo Blue-Ray médií k televizoru a podobně. Pěkně po ruce můžeme mít i USB nabíječku či reproduktor, třeba v řadě s vypínačem a klasickou zásuvkou. Všechny typy zásuvek a ovládačů totiž výrobci nabízejí v jednotném designu a je možné umístit je do jednotného rámečku.

Do jednoho rámečku můžeme sdružit mnoho funkcí – reproduktor, síťové připojení, nabíječku mobilu… www.gira.cz

Pohodlí a bezpečí

Promyšleným rozmístěním zásuvek a ovládacích prvků v domě si můžeme i pomocí klasické elektroinstalace zajistit dostatečné pohodlí, aniž by všude překážely kabely a prodlužovací šňůry. Navíc výrobci nabízejí i takové vychytávky, jako jsou vyklápěcí zásuvky ukryté v podlaze, pod horními skříňkami kuchyňské linky, v pracovní desce stolu. Vyklopí se jen na dobu, kdy používáme spotřebič, mixér, vysavač… a pak „klap“ a zásuvka se pěkně schová. Nebo můžeme využít jednoduchou multimediální instalační krabici, která se zabuduje do zdi a schová koncovky připojovacích kabelů, třeba od televize, reproduktorů, přehrávače… Kolem televize je uklizeno a navíc může být těsně u zdi. Zkrátka, možností je hodně, jen je třeba o nich vědět.

Bezdrátové řešení

Nevýhodou klasické elektroinstalace je obtížné provádění změn. Při rekonstrukcích nebo i v novostavbách mohou pomoci radiofrekvenční, tedy bezdrátové systémy založené na stejném principu jako centrální zamykání automobilů. Pro přenos povelů se používá rádiový signál. Tak je možné spínat svítidla, řídit chod žaluzií či rolet nebo zapínat a vypínat další elektrické spotřebiče. Snadno pomohou tam, kde se zapomnělo na ovládací místo v klasické elektroinstalaci.

Dotykový DLP ovládací panel se zabudovaným čidlem teploty, osm tlačítek s možností samostatného nastavení řízení osvětlení, vytápění a dalších funkcí včetně volby ikony zobrazované na LCD displeji

Odborník radí

Ladislav Bican, vedoucí technického oddělení společnosti LEGRAND

Jaké instalaci, klasické či inteligentní, dát přednost?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, záleží na složitosti instalace a především na vztahu uživatele k „chytrým“ technologiím. A na financích, protože inteligentní instalace může být i třikrát dražší, než ta klasická. Obecně inteligentní instalace nachází uplatnění u větších domů a složitějších řešení. Nabízí velkou univerzálnost, možnost ovládání z centrálních míst, často si ji uživatelé pořizují, když kladou důraz na úsporu energií. Podstatné však je, že uživatel musí mít jasno hned na samém začátku, kterou z těchto možností chce. Instalace se liší v topologii kabelů a není možné později rozhodnutí změnit.
Znamená to tedy, že klasické elektroinstalace nejsou na ústupu?
Myslím, že tu budou obě vedle sebe ještě dlouho. Klasická má stále co nabídnout a možná více, než dříve. Pro rodinné domy je stále velmi vhodným, a jak jsem řekl, cenově přístupným řešením. Výhodou je, že ji dokáže udělat jakýkoliv projektant, který se zabývá elektroinstalací. Inteligentní systémy musí navrhovat systémový integrátor – projektant proškolený na automatizaci. A pro uživatele tak vzniká svazek na celý život, protože inteligentní systém zastřešuje všechna zařízení v domě. S čímkoliv, co se pokazí – žaluzie, závlaha, topení, čištění bazénu – je třeba se obrátit nejdříve na systémového integrátora. To se v klasické instalaci nenastává, tam se při poruše obrátíte přímo na řemeslníka – topenáře, bazénáře… A pokud chcete myslet na budoucnost, protože změny se v klasické instalaci provádějí obtížně, je možné si předem udělat kabelovou přípravu, třeba přípojku na elektromobil.

Co je úkolem elektrikáře, projektanta?

Správný elektrikář by měl vše udělat za vás – vy řeknete, co chcete, a on, jakým způsobem se to dá udělat. Není nutné, aby vás seznamoval s tím, co je schované v rozvaděči… Měl by provést uživatele tím, co má za možnosti, podle vybavení domácnosti navrhnout potřebná vedení kabelů a rozmístění koncových prvků. Osobně mám zkušenost, že když řemeslník říká, že něco nejde, je asi dobré ho vyměnit. Tím samozřejmě nemyslím, když odmítá umístit zásuvku nad vanu, tam musí dodržovat bezpečnostní předpisy. Jinak je možné téměř všechno. Otázka je, za jakou cenu, zda to umí a zda není líný. Měl by například říci, ano jde to, ale bude to o tolik korun dražší.

Ergonomicky tvarované POP-UP krabice s pomalým otvíráním nabízejí snadné použití a rychlé připojení přístrojů a zařízení. Disponují extra tenkým designem pro nenápadnou integraci do kuchyňských linek, nábytku nebo podlahy. Je to jediný produkt tohoto druhu s certifikátem pro možnost montáže do hořlavých materiálů, například dřevotřískové desky. www.legrand.cz

A co je tedy úkolem uživatele?

S projektantem je třeba probrat rozmístění prvků, rozmyslet si, kam jakou zásuvku, světlo… Umístění vypínačů se pak řeší zvyklostmi a normami. Jsme zvyklí, že vypínač najdeme hned u dveří a podobně. Nejdůležitějším úkolem uživatele je vybrat si design těch prvků, které jsou vidět. Buď na internetu, ale ještě lepší je navštívit osobně showroom, kde se můžete všeho i dotknout.

A nestačí si vybrat vhodný design až na konec?

Někdy můžete narazit na omezení, například některá světla potřebují předřadníky, stmívače se řídí typem svítidla… V showroomu můžete uvidět prvek, který vás zaujme a na který jste nepomysleli. Třeba vás zaujmou vypínače v italském standardu. Nejsou v samostatných rámečcích, ale v jednom rámečku těsně vedle sebe. Je to trochu něco jiného, zajímavého. Ale italské instalační krabice jsou jiné, než je český standard. Takže s jinými rozměry je třeba počítat předem. Takže o typu vypínačů, spínačů a zásuvek byste měli mít jasno na začátku, na konec si pak můžete vybrat barvu. My dokonce nabízíme možnost vzít si rámečky různých barev domů a na místě si vyzkoušet, zda budou interiéru slušet.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 9. 9. 2017

Edit: