Exot v rezavém kabátě

Nevraživé pohledy i nepochopení obyvatel z okolí provázely zrození netradičně pojatého domu, přezdívaného „Plecháč“ už od samého počátku. To zcela pochopitelně, nezvyklý plechový „kabát“ činí ze stavby s plochou střechou skutečný unikát.

Po letech, co si dům žije vlastním životem, si na něj okolí již zvyklo. Pokud jde o vnější vzhled, se svým sousedstvím se totiž průběžné sžívá a přizpůsobuje se mu.

Z REZAVÉHO PLECHU

Právě plechový kabát pracuje v čase, přesně tak, jak autor projektu a majitel Plecháče v jedné osobě zamýšlel. „Obal“ domu je z fasádového plechu zušlechtěného mědí. Není to však krok k originalitě za každou cenu.
Po zreznutí plechu měď rez zakonzervuje a koroze už dál nepokračuje. S tímto chemickým
procesem se počítalo dokonce i při jednání s úřady. O rzi se při předkládání plánů stavby raději nemluvilo, v dokumentaci byl u fasády uveden „oranžový odstín“. Už po několika málo letech, kdy byl dům hotov, se k tomuto zbarvení dopracoval, a to bez použití nátěru, jen působením vlivů počasí.

JAK JDE ČAS

Dům stojí na úzké podlouhlé rohové parcele, jejíž rozměry předurčily jeho tvar a velikost. Pozemek se zároveň nachází v mírném svahu, do zahrady se tak sestupuje po několika schodech. Také díky zeleni se s přibývajícími roky svého života stává dům méně a méně nápadný. Popínavé rostliny se plazí po plotě z betonových tvárnic, k životu se mají i keře a stromy, které při pohledu z ulice zakrývají stále větší část „plechové-rezavé“ stavby. Zelená se i plochá střecha domu, která je částečně osázena.

RAČTE DÁLE

Interiéry domu nově příchozí upoutají na první pohled. Přiznané nosné konstrukce, ocelové nosníky, trapézové plechy, betonové tvárnice… Vládne tu prostor a jeho využití je pečlivě promyšleno, v domě je jen minimum chodeb. Interiér se harmonicky prolíná s exteriérem – z obytných místností lze pohodlně vstupovat na terasy či dvůr a obyvatelé domu jsou v úzkém kontaktu s okolím i za nepříznivého počasí díky proskleným plochám fasády.
V prvním podlaží se nacházejí dva pokoje s koupelnou, z nichž vede přístup rovnou do dvora, dále šatna a úložné prostory. Společenskému dění je určeno druhé patro domu s kuchyní, hlavní obývací místností s jídelnou a na ni navazující terasou. Třetí patro slouží jako klidové. V posledním, podstatně menším, ustupujícím podlaží se pak nachází pracovna a další terasa.

PRAKTICKÝ BETON

Podlahy v místnostech jsou ze dřeva a z betonu, betonovou stěrku najdete i na stěnách. Toto řešení je praktické na údržbu, i pokud jde o životnost. S betonovou šedí ladí černý krb na dřevo, jehož plameny prostor domu příjemně zútulní stejně jako jiné vybavení, vybrané coby protipól chladnému působení stěn a podlahy. Výraznou dominantu celého obytného prostoru pak představuje jednoramenné vnitřní schodiště. Jeho dřevěné stupnice jsou zavěšeny na ocelových lankách. Ta částečně schodiště jistí, částečně slouží jako zábradlí.

PROSTOR A VÝHLEDY

Majitelé žijí ve svém domě spokojeně již sedm let. Jejich nadšení ovšem na rozdíl od fasády nezrezavělo, naopak, stejně jako ona zakonzervovalo. Stále oceňují prostor, který dům nabízí, otevřenost a úzký kontakt se zahradou, podobně jako možnost výhledů z vyšších pater.

Topení a chlazení

Kvůli přehřívání v teplém období roku je v domě instalována klimatizace. Střídání otvíravých a neotvíravých prosklených ploch navíc zajišťuje příčné provětrávání prostor. Tepelnou regulaci obstarávají i screenové rolety. Pro vytápění zvolil majitel decentralizované elektrické přímotopy, na pořízení cenově nejméně náročné.

Ing. arch. Luděk Rýzner

majitel a autor projektu

„Ano, nevýhodou betonu je, že působí studeně. To však musí architekt vyřešit vhodnou kombinací ostatních materiálů. Pokud dokáže správně spojit tak zvané teplé a studené a použít vedle neutrální šedi třeba výraznou barvu, má určitě beton v interiéru své místo a opodstatnění.“

Text: Naděžda Vondrášková; Foto: Jaroslav Hejzlar

Uložit

Datum vydání: 2. 2. 2023

Edit: