Fasáda je vizitkou domu

Konečná úprava fasády rozhoduje o celkovém dojmu z domu. Ze zcela jednoduchého dokáže vytvořit vizuálně zajímavý objekt, ale stejně tak umí pěkně navržený a postavený dům dokonale pokazit. Stačí třeba jen nevhodně zvolená barva.

Prvotní funkcí fasády je ochránit stěny od povětrnostních vlivů, nečistot, mikroorganismů… Protože má sloužit dlouhá léta, určitě jí sluší decentnost. Neznamená to však, že bychom měli na kreativnější řešení rezignovat.

Fasádní kompozitní desky PREFA mění barvu od bronzové přes zelenou až po fialovou podle dopadu světla, počasí nebo denní doby. Variaci optických změn umožňuje vrstva s křišťálovým efektem v barvě Prefa Spring Lake, která odráží světlo jako zrcadlo. Takto byly desky použity na fasádě domu v rakouském Retzbachu, navrženém Florianem Pollakem a architektonickou kanceláří Maurer & Partner. cz.prefa.com

Spolupráce je nutná

Typ fasády není vázán na určitý druh stavby – dřevostavba může omítkou získat vzhled zděného domu, a naopak, dřevěný obklad zatají, že se pod ním skrývá jiný materiál. Fasáda je poslední vrstvou obvodového pláště a musí být v souladu se všemi jeho vrstvami především z hlediska řešení průdušnosti stavby, aby v důsledku neprůvzdušné svrchní vrstvy domu nekondenzovala v konstrukci voda. O typu fasády proto musí být jasno již v návrhu domu. Při rekonstrukci je třeba věnovat pozornost jak volbě fasády, tak samotné konstrukci, a nejdříve prověřit, zda je dostatečně suchá, nevzlíná do ní voda a podobně. Není proto možné dát se unést estetickou vizí, ale vždy je nutné prověřit, zda je zvolené řešení možné i ze stavebního hlediska.

Omítky jsou stále klasikou a dobře provedená hladká omítka bude slušet každému domu. Avšak toužíme-li přece jen po tom dodat domu něco osobitého, máme i pomocí omítek mnoho možností. Kromě hladké si můžeme zvolit omítky strukturované, kde drobné kamenivo vytváří rýhy a jiné struktury, nebo omítky mozaikové, kde přidávané kamínky dodávají omítce i barvu a působivý vzhled. Charakteristický vzhled může omítce dodat i způsob nanášení. Omítky dokáží i tak trochu klamat tělem – a dodat omítnuté fasádě vzhled cihlového, dřevěného či kamenného obkladu, mohou se tvářit jako pohledový beton, nebo třeba jako kovový metalický obklad. Bohatá nabídka trochu hrozí tím, že to s kreativitou přeženeme. Mějme proto na paměti, že méně je více a že povrchové řešení fasády by mělo mít logickou návaznost na architekturu stavby.

Fasáda z kompozitního materiálu Twinson spojuje design dřeva s odolností PVC, je bezúdržbová, odolává hmyzu, mikroorganismům i vlhkosti. www.inoutic.cz

Obklady na mnoho způsobů

Kromě omítek se nabízejí i různé druhy obkladů, klasickým dřevem, cihlami či kamenem počínaje, přes vláknocementové desky, kov, sklo či moderní kompozitní a jiné materiály.
Některé obklady se připevňují přímo na fasádu, jako cihlové či betonové obkladové pásky, jiné se aplikují bezkontaktním způsobem. Provětrávané fasády, kde je pohledová vrstva oddělená od zbytku souvrství vzduchovou mezerou, umožňuje zvolit obklad z jakéhokoli materiálu, i neprodyšného. Vlhkost je z obvodové konstrukce odváděna právě díky odvětrávací mezeře mezi tepelnou izolací a obkladem. Proto jsou odvětrávané fasády vhodným řešením i pro rekonstrukce.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 10. 11. 2017

Edit: