Jak se bydlí v bungalovu?

Vlastníte pozemek a přemýšlíte, jaký dům na něm postavit? Stále větší oblibě se nyní těší bungalovy, tedy jednopodlažní lehké stavby s pravidelným půdorysem, které slouží dobře jak seniorům, tak i rodinám s dětmi. Původ mají tyto stavby v koloniálním období, kdy svým obyvatelům kromě praktičnosti přinesly přirozené spojení domu s okolní zahradou. Zdá se, že tento druh staveb nyní zažívá svůj boom.

Možnosti bydlení v bungalovu

Bungalov je ideálním řešením pro ty, kteří chtějí bydlet úsporně a rychle. Původně šlo o dřevěné a lehké stavby, jejichž centrální obytný prostor byl úzce spojen s funkčností okolních užitných místností (kuchyně, ložnice, koupelny a jídelny). Prostor se tak velmi prakticky využil. Dnešní projekty bungalovů se od původních mnoho neliší, nicméně zohledňují požadavky svých majitelů, a proto bývají často doplněny o terasu či verandu, která dává skvělou příležitost propojit vnitřní obytnou část s venkovní.

Koncept bungalovu je jednoduchý, nicméně na trhu existuje mnoho možností, jaký typ architektury pro něj zvolit. Často jde o klasickou stavbu s nízkou sedlovou či valbovou střechou, která může být jak zděná či ze dřeva. Obě konstrukční řešení se mohou i kombinovat. Bungalovy na klíč pak svým majitelům splní veškeré požadavky. Variabilita stavby je široká a doplňků si zákazník může vybrat mnoho. Domy se tak dodávají v případě zájmu i s garáží, pergolou či zastřešenou terasou. Na své si tak přijde opravdu každý.

Pro koho je bungalov vhodný

Bydlení v přízemní budově vyhovuje většinou seniorům, pro které je chůze po schodech obtížná, ale i pro rodiny s malými dětmi, kdy maminky nemusí řešit vynášení kočárku či těžkých nákupů do patra. Ideální je také pro tělesně postižené osoby, kterým poskytuje snadný přístup do všech částí domu. V zásadě se ale dá říct, že tento typ bydlení vyhovuje všem věkovým kategoriím. Lze ho pojmout také jako rekreační objekt. Výhod přináší opravdu nepřeberně. Zvlášť, pokud zvolíte větší okna či francouzské okno, které budovu nádherně prosvětlí. Malé děti určitě ocení, že mohou vyběhnout z jídelny rovnou na zahradu. Ženám se jistě bude zamlouvat snadný jednoúrovňový přístup z auta do kuchyně, pokud mají těžší nákup a všichni si pak určitě oblíbí večerní posezení na terase. Vzdušnost a prostorová flexibilita jsou velkou výhodou bungalovů.

Technologie stavby

Bungalovy nejsou nikterak stavebně a technologicky omezovány. Staví se většinou na podkladové betonové desce, která je opatřena hydroizolací a tepelnou izolací. Na ní pak vzniká buď klasická zděná stavba, montovaná dřevostavba či nízkoenergetický dům. Ten má navíc tu výhodu, že vzhledem ke snížení „mokrých“ způsobů stavby je ihned po dokončení vhodný k bydlení. Ke stavbě se používají ekologicky šetrné technologie se skvělými tepelnými parametry a tím šetří energii svým obyvatelům. Tento typ staveb navíc bývá postaven mnohem rychleji než stavby se složitějším půdorysem či patrem.

Výhody a nevýhody

Bungalovy mají mnoho výhod, ale také nevýhod, které byste měli zvážit předtím, než se pustíte do stavby.

Mezi výhody určitě patří:

· rychlost a flexibilita stavby (lze provádět snadno dispoziční změny),

· úspora energie, pokud zvolíte nízkoenergetický dům,

· snadná přístupnost z vnitřního do vnějšího prostoru,

· spojení s okolní přírodou, vzdušnost,

· po dokončení vhodný i okamžitému užívání.

Nevýhody mohou být následující (záleží na preferencích majitele):

· pozemek, na němž se bungalov staví, musí být rovný a dostatečně velký,

· stěny stavby jsou tenčí (vzhledem k materiálům, které dobře izolují teplo i hluk to ale není takový problém),

· ne všichni jsou zvyklí spát v přízemí (pocit bezpečí),

· chybí úložné prostory (podkroví, půda).

Komerční prezentace

Datum vydání: 6. 11. 2017

Edit: