Jako osamocený strom

Nemohli jsme nezařadit tenhle povedený kousek z dílny architektka Jana Tyrpekla, to prostě nešlo. Experimentální stavba, s kterou nadšeně pomáhalo hafo přátel a kamarádů, stojí či spíše lehce sedí na bývalém řopíku (bunkru) a je vlastně jeho pravým opakem – je lehká, vzdušná, snadno odstranitelná a viditelná již z dálky.

Jan Tyrpekl se kromě standardních zakázek s oblibou věnuje experimentální tvorbě, kde si ověřuje různé postupy a strategie, které by na komerčních zakázkách mohly jít podle jeho názoru za hranici etiky profese architekta či by zkrátka neodpovídaly požadavkům klienta. Tyto experimenty, jak sám říká, jsou založeny na několika zásadních věcech: „Vždy jsou financovány pouze mnou, jsou zhotoveny vlastníma rukama ve spolupráci s mými přáteli či studenty architektury, kteří mají zájem se zúčastnit ve formě workshopů. Nejdůležitějším aspektem je ukazovat na místa s vysokým potenciálem, která zůstávají opomíjena,“ vysvětluje architekt.

Koupil si bunkr

V případě útulny šlo o tzv. řopíky – lehké pohraniční opevnění zbudované za první republiky, výraz vznikl ze slov Ředitelství opevňovacích prací. Tyto objekty se rozprodávají za nízké sumy formou dražeb a málokdo o ně jeví zájem. Přitom jsou velmi často umístěné v krásném prostředí. Nejčastěji řopíky kupují či spravují nadšenci, kteří se jim snaží vrátit původní podobu. „Chtěl jsem zkusit ukázat i jiné formy renovace a využití těchto objektů. Jeden řopík jsem si tedy koupil a koncepčně si načrtl zhruba deset způsobu využití. K realizaci jsem nakonec vybral útulnu,“ dodává Jan Tyrpekl.

„Velký dík patří rodině, přátelům, ale i místním, bez jejichž pomoci by nebylo možné stavbu realizovat.“

Dřevo a beton

Stavebně jde o netypickou dřevěnou konstrukci kompletně zhotovenou pouze z jednoho profilu prken, kde je fasáda nedílnou součástí nosné konstrukce. „Stavba není zateplena, což bylo vnímáno některými kolegy jako nedostatek, na druhé straně lidstvo žilo drtivou dobu své existence v obdobných podmínkách a není špatné si to občas připomenout,“ říká architekt.
Hlavní důraz celého projektu byl kladen na respekt k okolní krajině a ke stávající betonové stavbě. Použitým hrubým neopracovaným dřevem, které navíc časem zešediví, nepůsobí vůči okolí agresivně, jednoduchý čitelný objem s průhledy naopak působí na osamoceném křovisku uprostřed polí přirozeně, podobně jako osamocený strom.

Útulný interiér

Zde šlo architektovi především o to, ukázat, že i na velmi malé zastavěné ploše – asi 12 m2 – lze dosáhnout toho, aby se člověk necítil stísněně, ale naopak svobodně a příjemně. To mají na svědomí především velkorysé průhledy a výhledy – jeden průhled je orientován na jih, na rovinatou krajinu Rakouska, druhý, ve věži, na kostel nejbližší vesnice. Vše ještě doplňuje velké střešní okno. O vytápění se starají malá krbová kamna na dřevo, nechybí křeslo a skromná knihovnička.
„Během doby výstavby jsme se snažili objekt přiblížit místním lidem, kteří jej snad nakonec přijali bez zásadních výhrad. Případní zájemci mohou útulnu po dohodě vyzkoušet. Mým přáním do budoucna je, aby se podobného osudu vzkříšení dožilo více řopíků. Třeba obce, které je mají v katastru, a nevědí, co s nimi, by se mohly pokusit o koncepční využití. Bylo by to jistě přínosem pro ně, návštěvníky, ale i krajinu a pro pevnosti samotné,“ uzavírá architekt Tyrpekl.

ÚTULNA – nástavba na řopík

Útulna je postavena na bývalém vojenském objektu lehkého opevnění, tzv. řopíku. Jedná se o experimentální  dřevostavbu.
Umístění: jižní Morava
Realizace: 2017
Náklady: 50 000 Kč
Zastavěná plocha: 12 m2
Materiál: smrková prkna stavební (24 mm)
Povrchová úprava: bez úpravy (budova má přirozeně stárnout)
Vytápění: krbová kamna na dřevo
Střecha: pochozí dřevěná paluba
Okna: polykarbonátové desky

Ing. arch. Jan Tyrpekl
* 1968

Vystudoval fakultu Umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci. V současnosti pokračuje v postgraduálním studiu. Pracoval pro zahraniční studia v Dánsku, Španělsku, Finsku a na Taiwanu.

Studio Jan Tyrpekl zajišťuje kompletní projektovou dokumentaci, nabízí kompletní servis od výběru pozemku přes zpracovaní studie stavby, proveditelnosti, územní a stavební dokumentace až po autorský a technický dozor stavby a zajištění kolaudace. Architekti kladou důraz na jednoduchost, jasný koncept a v neposlední řadě výslednou cenu díla.

Kontakt:
Ing. arch. Jan Tyrpekl
Strančice
tel.: 739 016 495
tyrpekl@yahoo.co.uk
https://tyrpekl.wixsite.com/portfolio

Tým, který se podílel na stavbě útulny

Jan Luksík ● Jaroslav Kejř ● Pavel Štencl ● Martina Požárová ● Vlaďka Bockschneiderová ● Martin Haushalter ● Ondřej Vávra ● Vladimír Vávra ● Pavel Vávra ● Matěj Večeřa ● Berenika Suchánková ● Anna Malá ● Karolína Urbánková ● Žaneta Krutinová ● Jana Vodenková ● Jan Veisser ● Andrea Pernicová ● Vojtěch Šaroun ● Jan Stibral

Připravila: Mirka Vernerová, spolupráce Jan Tyrpekl
Foto: Antonín Matějovský

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 12. 2. 2018

Edit: