Jednoduše, rychle, levně!

Když si Viktor před deseti lety pořizoval byt v širším centru Prahy, měl jednoduchý plán: dlouhodobě ho pronajmout a z výdělku postupně umořovat hypotéku, zatímco bude pobývat pracovně mimo Českou republiku. Neměl však štěstí na nájemníky. Po opakovaných špatných zkušenostech se tedy rozhodl pro pronájmy krátkodobé. Nechtěl ale investovat další závratné sumy, ani čekat dlouhé měsíce… Přesto proměna proběhla úspěšně.

Byt je součástí nástavby na činžovním domě. Ta byla vybudována v době, kdy se ještě ceny nemovitostí v Praze nešplhaly do nesmyslných výšin, naproti tomu ceny hypoték již byly poměrně příznivé. Viktor je úspěšný manažer a často pobývá v zahraničí. Sám bydlí v malém bytě ve stejné čtvrti. Koupi této nemovitosti bral jako investici do budoucnosti – až se do Prahy vrátí natrvalo, bude mít díky pronájmu splacenou značnou část hypotéky a v bytě s dispozicí 3 + kk bude moci pohodlně žít i s případnou partnerkou a rodinou.

ŠPATNÉ ZKUŠENOSTI

Byt se nachází v klidné ulici, zároveň však pár minut od stanice metra. Viktor nastavil dobrý poměr cena – výkon a očekával, že tak přiláká nájemníky, kteří nebudou chtít měnit a v bytě se usadí na delší čas. Za čtyři roky se tu však vystřídalo množství lidí, někteří navíc hrubě porušili nájemní smlouvu. Jednak nevycházel Viktorův finanční plán (výpadky v době, kdy byl byt neobsazený, opožděné platby nájemníků, investice do drobných oprav), a navíc neměl při své náročné práci ani čas na řešení problémů s pronájmem spojených. Rozhodl se tedy pro jinou cestu – pro krátkodobý pronájem přes některý ze světových ubytovacích serverů.

Příjemné barevné ladění druhé ložnice má uklidňující účinek. Interiér doplňují fotografie Prahy na plátně.

Pokud jde o vybavení bytu, v tomto případě se výběr řídil jinými pravidly, než je tomu u soukromých interiérů, kde se žije trvale.

DALŠÍ INVESTICE

Byt tedy potřeboval další investici, a to nejen do drobných stavebních úprav po odchodu posledních „stálých“ nájemníků. Renovaci potřebovala parketová podlaha, stěny… Pokud jde o vybavení, byla tu jen kuchyňská linka, malá vestavěná skříň v předsíni, malá komora, policový systém v jednom z pokojů a koupelnový nábytek. Viktor věděl, že interiér musí být příjemný, moderní a zároveň útulný, aby se v něm lidem z celého světa líbilo. A věděl, že i kdyby měl čas, sám to zajistit nedokáže. Oslovil tedy ateliér Chvadlene Madlene designérky Martiny Krumphanslové, který se zaměřuje na interiérový design, proměny interiérů, redesign nábytku a styling.

V jedné z ložnic slouží ke spaní rozkládací pohovka. Rána zpříjemní snídaňový stolek s odnímatelným podnosem. Bedýnka zastane funkci úložného prostoru i nočního stolku.

Zadání bylo jasné

Martina dostala od Viktora jasné zadání: jednoduše, rychle a za přijatelnou cenu! A samozřejmě hezky a kvalitně… „To byly veškeré požadavky, jinak mi majitel nechal volnou ruku. Jen upřesnil, pro kolik lidí je zde potřeba zajistit místo na spaní, a předal klíče od prázdného bytu s tím, že do měsíce jej potřebuje mít připravený k pronájmu,“ popisuje Martina Krumphanslová. Na projektu s ní spolupracovala ještě Olga Bröstlová. Ta do České republiky dováží křídové barvy anglické značky Annie SloanTM a Chalk PaintTM, které designérky při své práci často využívají, mimo jiné s nimi pořádají úspěšné workshopy pro designéry, výtvarníky i amatéry. I v tomto interiéru sehrály důležitou roli.

Nehezké dveře skříně a komory vyrobené z překližky v šedomodrém kabátě lépe zapadají do celkové barevnosti a už nepůsobí tak levně.

TROCHU JINÁ PRAVIDLA

Pokud jde o vybavení bytu, v tomto případě se výběr řídil jinými pravidly, než je tomu u soukromých interiérů, kde se žije trvale. „Důležitá je především praktičnost – aby vybavení umožňovalo nekomplikované používání a nebylo náchylné na poškození. Kapacita úložných prostor může být menší, ale člověk musí mít možnost plnohodnotně si odpočinout, ať už po celém dni turistiky nebo pracovních povinností. Velmi důležité je zajistit i snadný a dokonalý úklid. Proto jsou obě postele na nohách – tento požadavek ovlivnil i výběr doplňků. Dekorace zde mají rozhodně důležité místo, protože prostor musí už na první pohled působit jednoduše, přitom příjemně domácky,“ popisuje Martina.
Pro Martinu s Olgou byly určující ještě dva výrazné prvky: červený obklad kuchyňských zad a tmavý obklad koupelny. Viktor odmítl investovat do nové koupelny a kuchyně, stávající barevnost tak bylo třeba šikovně zakomponovat do celkového návrhu. „Poněkud nešťastné to bylo právě v koupelně, která je ve stylu, mírně řečeno přežitém – je tmavá, hnědé obklady sahají vysoko, takže celkový dojem je smutný a stísněný… Na druhou stranu vše bylo v dobrém stavu, takže lze pochopit majitele, že jen kvůli barvě nehodlal rekonstruovat celou místnost,“ shodují se Martina s Olgou.

Lehké závěsy sahající až na zem dodají prostoru zajímavý vzhled, stůl z exotického dřeva podtrhuje přívětivost prostoru. Rozkládací pohovka z druhé ruky poskytne příležitostné lůžko dvěma lidem.

DŘEVĚNÝ STŮL MÁ KOUZLO

Designérky začaly velkým dřevěným jídelním stolem, který je podle nich základem pohody, ať se jedná o domácnost pro rodinu nebo o přechodné útočiště pro turistu. „Velký stůl z exotického dřeva je v tomto interiéru nejdražším kusem nábytku, ale podařilo se jej pořídit v sezónních slevách, vyšel na pouhých šest tisíc. Dřevo, pokud jde o efekt, udělá velký kus práce a lze jej kombinovat s jinými odstíny dřeva i s ryze moderními materiály,“ popisuje Martina. Jídelní stůl obklopily designérky klasickými jídelními židlemi ze dřeva a plastovými křesílky na dřevěných nohách. Posezení tak nepůsobí nudně, dřevo je příjemné na dotek i na pohled, černá barva je elegantní a vnáší do interiéru dynamiku.

REPASE, SLEVY I BAZAR

Zbytek interiéru se Martina s Olgou snažily pořídit co nejlevněji, ale tak, aby jednotlivé kusy splňovaly požadavek na bytelnost, účelnost i určitý vzhled. Čerpaly z různých zdrojů: rámy postelí a matrace pocházejí z obchodního domu Ikea, stejně jako dvě komody a některé doplňky. Pro designérky to znamenalo sice slevení z jejich zásad, ale vše bylo dostupné hned. „Rozhodli jsme se ale těmto kusům dát tak trochu jiný kabát, aby v bytě nevznikl jen obtisk z katalogu a prodejních expozic. Komody jsme natřely, u dřevěného nábytku jsme změnily odstíny, kování a trochu si s nimi pohráli, aby celkový dojem z interiéru byl vzdušný a harmonický. Například úchyty, to je investice představující pár stokorun, ale z komody, kterou najdete v každé druhé domácnosti, je rázem originální kousek za pár peněz. Podobně jsme naložily s dřevěným rámem postele nebo nočními stolky,“ komentují Martina s Olgou, které mají s přetvářením všedních kusů nábytku a renovacemi mnohaleté zkušenosti.
Využívají přitom i již zmíněných barev Annie SloanTM. Z jejich dílny pochází také rohový stolek na televizi i vysoký štíhlý stolek se zásuvkou v předsíni. „Už delší dobu jsem měla oba kousky v ateliéru a skvěle se sem hodily, potřebovaly jen nový povrch,“ popisuje Martina. Nátěr dostaly i nehezké dveře skříně a komory vyrobené z překližky. „V šedomodrém kabátě lépe zapadají do celkové barevnosti a nepůsobí na první pohled tak levně, což je problém překližky bez úpravy, která s léty ztrácí na kráse,“ vysvětluje Martina.

Interiér byt měl být příjemný, moderní a zároveň útulný, aby se v něm lidem z celého světa zkrátka líbilo.

STARÉ VĚCI, NOVÉ ROLE

Martina s Olgou navíc rády dávají věcem v interiéru nové úkoly. Nové úchyty přišroubovaly na část stěny, za níž se nachází malá komora. Je-li zavřená, úchyty slouží jako háčky. Modré plastové schůdky v menším pokoji sice mohou sloužit pro případ, že by bylo třeba dosáhnout někam výš, ale primárně plní úkol nočního stolku či stoličky na sezení. Podobně je to se „zelinářskou“ bedýnkou – schová se v ní deka a zároveň plní funkci nočního stolku.
Majitel nakonec ušetřil i za pohovku, tu jedinou pořídil sám – náhodou se jí potřeboval zbavit kolega v práci a nabízel ji za dobrou cenu. „Díky přírodnímu odstínu potahu i jednoduchému tvaru sem skvěle zapadla, navíc je bytelná a rozkládací, zkrátka skvělá koupě,“ podotýká Martina. Rozhodně se nebrání podobným „akcím“, sama nakupuje ráda co nejvýhodněji a přiznává, že s oblibou zachraňuje staré kusy nábytku, dává jim novou šanci zdobit interiéry, a to i v luxusních interiérech. „To, že se to někomu nehodí, neznamená, že to dobře a hezky neposlouží jinde. Pro mě je to vždy lepší řešení než sektorové kusy z obchodních domů a kvalita zpracování „mých kousků“ bývá často o mnoho vyšší. Navíc, ne každý má dnes peníze na drahý nábytek či vybavení na míru od luxusní značky. Přesto může být domov zařízený účelně a příjemně, což je nejdůležitější,“ říká Martina.

Zašlé překližkové dveře skříně v předsíni
dostaly nový barevný kabát a úchyty.
Vysoký odkládací stolek byl na odpis.
Tady má své praktické využití.

Nadšený investor

A jak byl spokojený klient? „Nadmíru. Volba Martiny s Olgou byla opravdu šťastná. Mohu tento postup jen doporučit. Vím jistě, že jsem ušetřil nejen množství peněz, protože opravdu nemám potuchy, kam pro co zajít, ale především neuvěřitelné množství času. A samozřejmě takhle profesionálně a příjemně by to určitě nedopadlo, pokud bych se proměny bytu ujal sám,“ uzavírá Viktor.

VIZITKA

Martina Krumphanslová (*1974)
Ateliér Chvadlene Madlene
interiérový a textilní design, redesign nábytku, styling
www.chvadlene-madlene.cz

Olga Brostlová (*1974)
Patina House
stockist barev Chalk PaintTM a Annie SloanTM pro Českou Republiku
www.anniesloan.cz

Text: Kateřina Nová
Foto: Richard Dvořák

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 30. 10. 2017

Edit: