Když na zahradu přijde jaro

Při správném rozvržení výsadby může zahrada hýřit barvami již časně zjara. Stačí, když k solitérním krokusům a narcisům přisadíte i polštářovité trvalky – třeba dymnivky, sasanky či podléšky. Jarní náladu a včely přilákají i časně kvetoucí dřeviny.

Předjaří se sněženkami, talovíny a prvními krokusy má zahrádka téměř za sebou. V březnu se už půda prohřívá, vzduch nad ní není tak mrazivý a vláhy je v ní dost. Stromy přitom ještě nerozestřely naplno své listoví, takže na zem dopadá dostatek slunečního svitu – navíc již dvacátého března oslavíme jarní rovnodennost dvanáctihodinovým dnem.

Pěnišník časný a kalina vonná

Cibuloviny startují

Cibuloviny jsou typicky jarní květiny. Pocházejí buď z listnatých lesů, pak jejich klíčení nastartuje teplo a světlo, nebo v přírodě rostou ve stepích a pak reagují hlavně na teplo a jarní deště.
Krokusy alias šafrány mají vedle raných i pozdní odrůdy, takže můžou postupně nakvétat dlouho do jara. Vedle klasických záhonů je lze rozptýleně vysázet i po trávníku. Moderní trend je mulčování výsadeb jemným říčním pískem, na kterém se žluté, modrofialové, bílé i nachové květy krokusů dobře vyjímají.
Tulipány a narcisy jsou na zahradách téměř samozřejmostí, ale připomeňme si jiný rod jarních cibulovin – řebčíky. Ten největší z nich, řebčík královský, kvete od dubna do května, ale na ostatní druhy tak dlouho čekat nemusíme.
Dalším cibulnatým věrozvěstem teplejších dní jsou bledule jarní, které plynule vystřídají dokvétající sněženky. Žlutě zasvítí něžné hvězdičky křivatců, které se snadno šíří. Modrou barvu zajistí vedle modřenců hlavně ladoňky.

Cibuloviny, například
bledule, vyrůstají
v oddělených trsech.
Zato modré sasanky
rozkošné, které
se pod zemí šíří
oddenky, si mezi
sebou ponechávají
dostatek prostoru,
aby si vzájemně
neubíraly sluneční svit.

Dymnivkové koberce

Dymnivky jsou příbuzné mákům a stejně jako ony jsou také jedovaté. Vůbec většina jarních květin obsahuje pestrou paletu jedů, aby je vyhladovělí kopytníci hned nespásli.
Dymnivky dobře znají skalničkáři, dymnivka žlutá se často vysazuje do spár v kamenných zdech a některé druhy, třeba žlutě kvetoucí dymnivka kapraďolistá, vytvoří na záhoně nepřehlédnutelný barevný ostrůvek.
Základní schopností dvou našich druhů, dymnivky duté a plné, je schopnost rozrůstat se do barevného koberce. Nemají pod zemí oddenky, jen hlízky, a ty se šíří pomalu. Zato semena dymnivek jsou vybavená dužnatým výrůstkem, který chutná mravencům. Ti je postupně rozsévají po okolí. Dymnivka dutá překvapí i tím, že se mezi fialově kvetoucími rostlinami objevují i mutanti s bílými květy.
Dymnivky lze doplnit sasankami hajními i modře kvetoucími sasankami rozkošnými, jaterníky, narcisy i primulemi. Do podrostových výsadeb se hodí i něžné bramboříky, zejména bramboříky břečťanolisté.

Krokusům svědčí polostín.

Časně kvetoucí dřeviny

Dřeviny mají oproti trvalkovým výsadbám jednu výhodu: objem a množství květů. Proto hmyz živící se nektarem a pylem upřednostňuje kvetoucí stromy a keře.
Je to logické – pokud na plochu tří čtverečních metrů místo květin vysadíte keř zlatice, bude plocha povrchu jeho koruny – a tedy i počet kvítků – mnohem větší než ony tři metry. Dřeviny působí na včely jako na řidiče motorest u dálnice, jsou to pro ně doslova ostrovy hojnosti. A že jich na jaře kvete víc než dost!

Javor japonský

První kvetou ještě v zimě

Některé keře vykvétají už koncem zimy, například kalina vonná nebo jasmín nahokvětý. Oba bohatě kvetoucí druhy ale vydrží kvést i v březnu, kdy konečně jejich nabídku ocení hladoví čmeláci a včely.
Podobně časný je i zimolez Purpusův nebo dřišťály. Oba tyto keře kvetou drobnými kvítky, ale velmi hustě. Hrozny drobných květů již ozdobí i první okrasné meruzalky.
Ptáci ještě nestačili ozobat všechny modré bobulky mahonie cesmínolisté, a ona už znovu začíná kvést. Tenhle nenáročný stálezelený keř může pokrýt větší plochu i fungovat jako solitér. Zatímco od podzimu mahonie zdobila modrými ojíněnými bobulemi a červenohnědými listy, teď na jaře září žlutými květy.
Ve vřesovištních partiích zahrad zjara vykvétají bílými kvítky pierisy. Výhodné je přisadit k nim i vyšší pěnišníky, které je zanedlouho v kvetení vystřídají.
Na jaře si svou krátkou chvíli slávy užívají také naše trnky obecné. Tím, že kvetou ještě před rozvinutím listů, je u nich přechod ze zimní šedi do bílého hávu obzvláště markantní. Z trnek můžeme vysadit živý plot, poslouží i jako solitérní dominanta rozlehlého trávníku, případně k zastínění nevzhledných partií zahrady.

Krokusům svědčí polostín.

Barvy a plasticita

Březnem začíná období pestrosti, ale je dobré výsadbu držet na uzdě a ponechat na pozemku i partie s trávníkem nebo s výsadbami jehličnanů, aby barevná krása mohla na jejich pozadí vyniknout.
Jarní trvalkové výsadby se vesměs drží nízko při zemi. Nenajdeme tu žádné statnější květiny, které by vyčnívaly nad ostatní – tulipány, narcisy, kamzičníky a řebčíky královské teprve pokvetou.
Jedinou plasticitu výsadbám mohou poskytnout vyšší druhy čemeřic. I proto je vhodné část jarniček pěstovat skalkovým způsobem nebo terén zahrady určený okrasným výsadbám mírně zvlnit.

Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 18. 4. 2018

Edit: