Když staví žena

4

I žena, která vedle sebe nemá muže-technika, který by se postaral o všechny složitosti a nástrahy kolem stavby nového domu, si může splnit svůj sen o krásném novém domově. Třeba tak, že se spolehne na firmu, která se o vše postará.

Takové bylo přání majitelky domu postaveného v drsném kraji České Kanady v roce 2013. Věděla, že chce dřevostavbu, a věděla, že chce kompletní dodávku na klíč od společnosti, která ponese za stavbu veškerou odpovědnost. S touto představou se pustila do prohlížení nabídek různých firem, navštívila mnohé vzorové domy a nakonec zvolila firmu NATUR HOUSE, s.r.o., která se postarala o vše, od projektu po realizaci.

1

2

3

Dům je prosklenými plochami společenských obytných místností situován k jihu. V budoucnu zde přibude venkovní terasa.

DŮM S GALERIÍ 
Investorka měla k dispozici pozemek na úchvatném místě v malé vesnici u Telče, který nijak neomezoval orientovat dům tak, jak si přála – prosklenými plochami obývacího pokoje s kuchyní k jihu, ložnicí k východu, technickými místnostmi na sever. Těmto požadavkům vyhovoval dům RD FACE z nabídky firmy G Servis, se kterým NATUR HOUSE spolupracuje. „Dům se mi líbil, ale chtěla jsem, aby přesně odpovídal tomu, jak žijeme,“ vysvětluje paní domu. „Úplně na začátku jsem si představovala, jak do svého domu vcházím, kam směřují mé první kroky. Musela jsem si rozmyslet, kde chci mít úložné prostory a kde se jako rodina budeme scházet. Základem bydlení je podle mne velký jídelní stůl a krásná praktická kuchyně, na které by se nemělo šetřit. Místo pro setkávání. Jak zařídit, abychom žili společně a přitom měli i své soukromí? Představovala jsem si mezonet, ve kterém by synové měli své ‚pánské‘ patro a přitom se mnou byli stále v kontaktu.“ Typový projekt se investorce líbil, ale ne vše odpovídalo potřebám rodiny. Všechny své požadavky podrobně probrala s projektantem firmy NATUR HOUSE. Základní byla změna dispozice z patrového domu 5 + 1 na 4 + 1. Jedna místnost byla „obětována“, aby mohla být část obývacího prostoru otevřena do patra. Pokoje chlapců tak ústí na galerii, ze které mají výhled dolů do obývacího pokoje. Společenská část domu tím získala více prostoru a také přirozeného světla díky střešním oknům. „Změny v typovém projektu byly přirozenou a příjemnou částí spolupráce s fi rmou. Jsem moc ráda, že mi společnost NATUR HOUSE umožnila splnit mé individuální požadavky. Dům je nádherný,“ vzpomíná paní domu.

5

Kuchyň si navrhla majitelka sama. Vévodí jí světle modrá digestoř, která symbolizuje barvu nebe.

6

V předsíni ve tvaru L je dostatek úložného prostoru na boty i svrchníky.

PO SVÉM A PO ČESKU 
Majitelka si dům postupně zařizuje, ale zdaleka není vše hotovo. „Do zařizování domu jsem dala samu sebe. Chtěla jsem, aby o mně dům vyprávěl. Celým domem prostupuje bílá barva, která je pro mne symbolem čistoty a jednoduchosti.“ Dalším spojujícím prvkem je masivní dřevo. V ložnici je přiznaná dřevěná stěna, která sem vnáší příjemnou atmosféru. Podlahy jsou z masivního dubu, dubové jsou i stupnice schodů a madla zábradlí… „Mým přáním bylo, aby jedna místnost navazovala na druhou, barvou i materiály. A protože ctím české řemeslo, rozhodla jsem se podpořit další místní výrobce.“ O výrobu kuchyně a jídelního stolu podle jejího vlastního návrhu se proto postarala firma Teak Polná, osvětlení dodala společnost Brokis Horní Dubenky, interiér zdobí designové sklo z českého křišťálu od Františka Víznera – Bomma Světlá nad Sázavou. Bílé stěny nezdobí mnoho obrazů, protože „nejkrásnějším obrazem, stále se měnící fotografií, je výhled z oken, na rybník, na louku, na oblohu…“ říká paní domu. Jen při výběru digestoře dala přednost italské firmě Elica, která odívá své odsavače do barevného plastu. Vybrala si bledě modrou – barvu nebe.

VIZITKA DOMU:
Dřevostavba v Maršově u Telče
Projekt: G Servis
Realizace: Natur House
Zastavěná plocha: 90 m2
Celková užitková plocha: 130 m2
Obvodové stěny: tloušťka 41 cm,
složení: vnitřní omítka, sádrovláknitá deska, izolovaná instalační předstěna, parozábrana, rámová konstrukce tvořená z KVH hranolů, sádrovláknitá deska, vnější zateplovací systém s omítkou nebo dřevěným obkladem
Střecha: sedlová, krytina LINDAB Click
Okna: dřevěná Progresion s izolačním trojsklem, SLAVONA
Podlahy: dubové, VETOS
Vytápění: tepelné čerpadlo REGULUS, akumulační kamna Arona ROMOTOP
Větrání: řízené s rekuperací Sentimental Kinetic REGULUS
Kontakt:
NATUR HOUSE, s. r. o.
tel.: 725 175 174, www.natur-house.cz
Marie Tůmová, tel.: 607 766 846

7

Půdorys podkroví: 1 – koupelna, 2 – pokoj, 3 – šatna, 4 – galerie, 5 – pokoj, 6 – šatna

8

Půdorys přízemí: 1 – zádveří, 2 – sprcha, WC, 3 – obývací pokoj, 4 – kuchyně, 5 – spíž, 6 – technická místnost, 7 – ložnice, 8 – šatna, 9 – schodiště

TECHNICKÉ ŘEŠENÍ 
Zpracování projektu pro stavební povolení a vše kolem stavby nechala majitelka na starost firmě NATUR HOUSE. Ta se postarala také o realizaci základové desky. Základová deska Elegohouse je samonosná podobně jako stropní konstrukce, není v kontaktu s podložím, a proto nedochází k potížím při dodatečném sedání zásypu. Obvodové stěny tvoří dřevěné rámové konstrukce opláštěné sádrovláknitými deskami fermacell a vyplněné tepelnou minerální izolací. Konstrukce stěny je difuzně uzavřená, to znamená, že je každý obvodový panel opatřen parozábranou, která je vzájemně prolepena a tím uzavírá celkovou konstrukci domu proti vniknutí vnitřní vlhkosti z interiéru. Tepelně izolační vlastnosti i vzduchotěsnost odpovídají parametrům pasivního domu. Hlavním zdrojem tepla je zde tepelné čerpadlo vzduch-voda napojené na podlahový teplovodní systém, o větrání se stará vzduchotechnický systém s rekuperací tepla. Přestože tyto dva prvky bohatě stačí na vytápění domu po celý rok, najdeme v obývacím pokoji i kachlová akumulační kamna, která svým sálavým teplem dodávají domu tu správnou útulnou atmosféru. Stačí párkrát přiložit a hřejí pak celých šest hodin. Jak je u pasivních domů zvykem, získává dům teplo i skrze prosklené plochy orientované k jihu. V létě chrání dům před přehřátím venkovní žaluzie.

9

Velký jídelní stůl je základem rodinného života. Na návrh majitelky ho vyrobila firma Teak Polná.

10

Kachlová kamna Romotop slouží jako doplňkový zdroj tepla a dodavatel útulnosti.

HLADKÁ SPOLUPRÁCE 
Postavit tento dům trvalo od prvního kontaktu šest měsíců, samotná stavba byla realizována za čtyři měsíce. Vzájemná spolupráce proběhla k oboustranné spokojenosti a dům je dnes prezentován jako vzorový dům společností NATUR HOUSE a G SERVIS. Můžete jej díky tomu sami navštívit kdykoliv po telefonické domluvě.

11

Schody si paní domu přála jednoduché, dřevěné a vzdušné se skleněným zábradlím. Přesně podle jejích požadavků je vyrobila firma J.A.P.

12

Změnou proti typovému projektu bylo otevření prostoru do patra, galerii i prostor v přízemí prosvětlují střešní okna.

13

 

Datum vydání: 3. 7. 2015

Edit: