Když stavíte septik: co vás čeká a nemine

Stavíte tzv. na zelené louce a potřebujete pořídit, umístit a uvést do provozu nový septik? Máme pro vás pár tipů, které vám celý proces usnadní.

Samonosný, nebo dvouplášťový?

Při výběru septiku je důležité vzít v potaz několik aspektů, které jsou pro jeho správný provoz zásadní:

  • Frekvence obývání objektu, kde bude septik umístěný
  • Počet lidí, kteří objekt obývají
  • Podloží, do kterého se bude septik zasazovat
  • Potenciální překážky v okolí umístění septiku

Počet lidí a to, jak často budou v objektu, je pro výběr septiku zásadní, protože od toho se odvíjí objem septiku. Samozřejmě, čím víc lidí a čím častěji je dům nebo chalupa obývaná, tím větší septik bude potřeba.

Septiky se dělí na samonosné, dvouplášťové a na ty, které jsou určené k obetonování. Tam, kde je klasická stabilní zemina, pořiďte samonosný septik, který je určený k obsypání. Dvouplášťový septik je speciálně určený pro problematičtější podloží, kde se vyskytuje spodní voda nebo jílovitá či písčitá půda, a septiky k obetonování zvolte do skalnatého podloží, v místech, kde nehrozí vsakování dešťové vody nebo v případě, že ve svahu dochází k vysokému statickému zatížení.

Pokud máte jasno v objemu i v typu septiku, přeměřte zvolený prostor pro nádrž a zkontrolujte jeho rozprostření. Všechny septiky se totiž vyrábějí v oválné a krychlové variantě, zvolený tvar vám tak může napomoci septik usadit i v prostorách, kde se nacházejí potenciální překážky.

Nedejte zápachu šanci

Častou obavou, která se týká odpadního systému napojeného na septik, je nežádoucí zápach. Ten však není ničím nevyhnutelným. Pokud se o septik budete správně starat, bude vše fungovat tak, jak má a nepříjemný zápach u vás na zahradě nehrozí.

Je důležité, abyste dodržovali pravidelnou frekvenci vyvážení tzv. kalu ze septiku, která by neměla být delší než jeden rok. Stav septiku ale můžete ovlivnit každý den. Do odpadního systému byste neměli vhazovat žádné hygienické potřeby, které k tomu nejsou určené. Ty se totiž v odpadu nerozloží a ucpávají ho. Do odpadu nepatří ani zbytky jídla, protože často obsahují mastné složky a oleje, které ulpívají na stěnách potrubí a tím také omezují jejich průtok.

Správnou funkci odpadního systému a přirozený rozklad odpadních vod také podpoříte speciálními bakteriemi, které pořídíte v sypké či v tekuté podobě v klasickém hobby marketu nebo drogerii. Při aplikaci jednou týdně zajistíte neustálé množení bakterií, které se starají o rychlý rozklad kalu.

Nechte si poradit

Až přistoupíte k samotnému nákupu septiku, dívejte se po českém produktu z kvalitních materiálů, aby vám vydržel sloužit dlouho a bez komplikací. Pokud si nejste s výběrem jisti, kontaktujte specialisty z oboru. Firma Naše Jímky se prodejem, instalací a poradenstvím v oblasti septiků, jímek a nádrží zabývá už dlouhá léta.

 

Komerční prezentace

Datum vydání: 12. 6. 2018

Edit: