Koupání bez mráčku

Stoprocentně teplé a slunné počasí v letní sezóně vám ani nejlepšími radami zajistit nedokážeme, ale zbavit vás dobrými tipy mráčků pochybností, zda je koupání ve vašem bazénu opravdu bezpečné, můžeme. Mnozí se totiž domnívají, že stačí zabránit utonutí. To je ale omyl.

Bazén se dnes nachází v drtivé většině soukromých zahrad, byť třeba jen menší, nafukovací. Ale i u toho se nabízí přemýšlet, jak zajistit, aby přinášel opravdu jen radost, tedy eliminovat veškerá rizika. Riziko utonutí je jaksi samozřejmé, ale v bazénu a jeho okolí hrozí mnoho jiných nebezpečí. O tom, jak jim předcházet, můžete přemýšlet už při samotném výběru bazénu, důležitý je tento parametr pro vybavení, ale i okolí – to všechno má významný vliv na to, že koupání bude pro zdraví vaše a vašich blízkých vždy maximálně bezpečné.

Nízké zastřešení Casablanca Infinity Evo je bezpečné, stabilní, snadno se s ním manipuluje a nenarušuje architekturu zahrady. Na výběr z více než 60 barev a dekorů v typizovaných rozměrech i ve verzi na míru. Koleje AIR lze zapustit do pevného podkladu. www.albixon.cz

JAKÝ VYBRAT

Chcete-li být opravdu pečliví, můžete se nad bezpečnostními riziky zamýšlet už v okamžiku, kdy vybíráte typ bazénu. „Pokud bychom obecně posuzovali rizika, u nadzemních nafukovacích bazénů nehrozí, že by se o skelet bazénu uživatel natvrdo uhodil, nicméně je zde nebezpečí v případě protrhnutí – uživatel může být mrštěn proti jiným objektům v okolí bazénu.
U pevných nadzemních bazénů představuje nebezpečí vstup do bazénu, nutnost překonat výšku skeletu přes schůdky, při kterém hrozí pád přes hranu bazénu. A pokud vezmeme bazény zapuštěné, panuje zde riziko v případě, že vstup do bazénu nebo jeho okolí není chráněno zdrsněným povrchem proti uklouznutí,“ nastiňuje Luděk Vyskočil, technolog společnosti Albixon.

Ultranízké zastřešení TERRA nenaruší vzhled zahrady. Je elegantní, bezpečné a s bezbariérovým přístupem k bazénu. Na výběr různě vysoké modely zastřešení, v různých barevných provedeních, vždy na míru bazénu. www.alukov.cz

VYBAVENÍ PRO BEZPEČÍ

Bazénové příslušenství a vybavení má samozřejmě zvýšit komfort užívání bazénu, ale i zde má důležité slovo bezpečí. Jak již bylo naznačeno, pozornost je potřeba věnovat především vstupu a výstupu. „Ať se jedná o bazénové schůdky, žebřík nebo vestavěné schodiště, povrchy by měly být chráněny zdrsněným materiálem proti uklouznutí nebo o ně musí být dobře pečováno, aby na nich nevyrostla řasa. Ta zvyšuje klouzavost povrchu. U každého komponentu je také důležité předem se ujistit, zda je určen do vody, kterou uživatel v bazénu má. Některé komponenty jsou nevhodné do slané vody, to platí i u některých druhů nerez oceli, jiné zase nesnesou vodu tvrdou. V případě instalace do nevhodného prostředí může dojít k jejich znehodnocení,“ vypočítává Luděk Vyskočil.

K bezpečnostním opatřením v bazénu patří také vhodně vybraný materiál pro okolní zpevněné plochy, kde dochází k častým zraněním vinou uklouznutí. Desjoyaux vyrábí speciální dlažbu určenou pouze pro bazénové účely v několika barevných i designových provedeních. www.desjoyaux.cz

KDYŽ SE NEKOUPETE

Zvýšená pozornost se předpokládá při samotném koupání, ale na zabezpečení vodní plochy je třeba myslet i v době, kdy bazén využíván není. Opatřením, které nejen prodlouží koupací sezónu, ale také zabrání nechtěnému pádu do vody dětem, domácím mazlíčkům nebo třeba účastníkům zahradní párty, je zastřešení. Při výběru je třeba myslet na aretace. Ty drží moduly, ze kterých se zastřešení skládá, bezpečně otevřené, nebo naopak zavřené. Ideální jsou dvě aretace na každém modulu a pro ještě vyšší bezpečnost uzamykatelné. Pokud jde o vztah zastřešení a bezpečí, lze jít ještě dál: u zastřešení se zapuštěnými kolejemi odpadá riziko zakopnutí. Na trhu existují i takové typy, jejichž koleje mohou být ukotvené k povrchu, a přesto zůstávají dokonale pochozí.
Před pádem do vody v době, kdy je bazén nepoužíván, mohou chránit i krycí plachty, ale bezpečnostní funkci neplní všechny. „Jedná se o speciální fóliové plachty, některé lamelové zakrytí bazénu a existují i zakrývací panely, které jsou plně pochozí a lze jimi bazén komplexně uzavřít,“ upřesňuje Luděk Vyskočil.

Myslet na bezpečí ale musíte i v bezprostředním okolí bazénu. Jedná se zejména o zpevněné plochy, které musejí být provedeny s ohledem na cákající vodu. Tedy nejen odolné proti vlhkosti, ale především proti uklouznutí. Materiálů, kterými můžete zpevnit plochy okolo svého bazénu, je na výběr více, oblíbené jsou dnes například kompozitní materiály, a to pro nenáročnost na údržbu a trvanlivost, koberce z kamínků, ale i dřevo (je nutné zvolit materiál určený pro použití v exteriéru). Rozšířená je samozřejmě dlažba, jak betonová, tak keramická.

Bazénové zastřešení Compact. Plochý tvar oblouku zajišťuje maximální pevnost a odolnost proti zatížení. www.mountfield.cz

KERAMICKÁ DLAŽBA

U výběru keramických dlaždic pro použití do okolí bazénu je ale třeba dodržet určitá pravidla. Jak postupovat? „S ohledem na bezpečnost je nutné volit vždy dlaždice protiskluzné, a to jak do okolí bazénu, tak samozřejmě do bazénu samotného, pokud je vnitřní prostor obložen tímto materiálem. U soukromých bazénů nejsou konkrétní vlastnosti dány normami, avšak u bazénů veřejných stanovuje norma u podlah, po kterých se chodí bosou nohou, použití materiálů s protiskluzností minimálně typu B. Schody pod vodou by měly být obloženy dokonce dlaždicemi s protiskluzností typu C, tedy nejvyšší úrovní protiskluznosti. Tyto požadavky norem určené pro veřejné bazény se vyplatí respektovat i u bazénů soukromých, zvláště máte-li malé děti.
Vhodné obkladové keramické materiály pro bazény a jejich okolí lze najít ve specializovaných sériích jednotlivých výrobců,“ radí Miroslav Levora ze společnosti RAKO a přidává ještě doporučení ohledně formátu: „Pro okolí bazénů bych rozhodně doporučil volit spíše menší formáty keramických dlaždic. Dlažbu větších formátů může lidský mozek opticky vnímat jako pocitově více kluzkou, než je tomu u formátů malých, i když při měření vykazují stejnou třídu protiskluznosti. I z toho důvodu se často poblíž žebříků, na schodech a v nejbližším okolí bazénů uplatňují dlaždice „mozaikových“ formátů. Ty mají i objektivní výhody. Malé formáty totiž vykazují větší procento spárované plochy na metr čtvereční, než je tomu u formátů větších. Spárami pak voda snadněji odtéká a samotná dlažba je na povrchu sušší.“
Pokud jde o bazén venkovní, případně terasu či balkon, zvolte rozhodně vždy dlaždice mrazuvzdorné s nízkou nasákavostí, maximálně do 1 %. Ve venkovním prostředí pak dbejte na správnou pokládku. Nutné je zejména dodržovat dilatace v okolí bazénu i uvnitř keramické bazénové vany. S ohledem na využívání silné bazénové chemie a čisticí prostředky je dobré také volit epoxidové spárovací hmoty.

Osvětlení zvýší bezpečnost v okolí bazénu po setmění. Automatizace domu od společnosti HDL Automation řeší kromě osvětlení, stínění, vytápění i inteligentní řízení bazénu včetně dálkového ovládání přes aplikaci. www.hdl-automation.cz

ZDRAVÁ VODA

Péče o vodu je samostatnou kapitolou, na trhu již existují různé přípravky pro její úpravu, které mohou být i bez obsahu chlóru, který by mohl citlivé pokožce vadit. U jakékoli chemie, tedy i u té bazénové, ale platí obezřetnost nejen při jejím používání, ale také při jejím skladování. Všechny chemické prostředky se mají skladovat v původních obalech, aby bylo dobře zřetelné, o co se jedná. Místo, kde je budete uchovávat, volte s ohledem na děti. Když chemii používáte, nepodceňujte ochranné pomůcky, jako jsou rukavice nebo brýle.

Ochranu proti pádu do bazénu, odpařování vody a čistý bazén po celý rok – to zajistí univerzální bezpečnostní plachta s elektrickým navíječem s nosností do 100 kg od firmy Desjoyaux. Svinutou ji lze skladovat za bazénem nebo díky nízké hmotnosti na k tomu určeném místě. www.desjoyaux.cz

15 rad pro bezpečí v bazénu

1. Proti nechtěným pádům ochraňte bazén pomocí zastřešení nebo vhodné krycí plachty.
2. Posuvné prvky zastřešení zaaretujte a zamkněte.
3. U zastřešení preferujte zapuštěné pojezdy.
4. Pamatujte, že povrch okolo bazénu nesmí být kluzký.
5. Zajistěte také protiskluznost schodů, schůdků či žebříku.
6. Udržujte vodu čistou a zdravotně nezávadnou.
7. Bazénovou chemii skladujte v původních obalech tak, aby se k ní nedostaly děti.
8. Když s bazénovou chemií pracujete, používejte ochranné pomůcky.
9. Děti v bazénu nikdy nenechávejte bez dozoru!
10. Bazénové osvětlení dobře vykreslí okraje bazénu i za šera.
11. Začínajícím plavcům nechejte po ruce vždy pomůcku, které se v případě nouze mohou ihned chytit.
12. Nezapomeňte na ochranu kůže při parných letních dnech.
13. Pokožku po koupání ve vodě ošetřené chlórem osprchujte pitnou vodou.
14. Za horkých dnů při koupání pod zastřešením mějte alespoň jeden segment otevřený, abyste předešli přehřátí organismu.
15. V bazénu a jeho okolí nepoužívejte nádobí ze skla, pořiďte za tímto účelem plastové výrobky, u nichž při pádu nehrozí rozbití na ostré střepy.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Uložit

Uložit

Datum vydání: 13. 7. 2023

Edit: