Krásný život v Cejlu

Pražský Žižkov, Karlín, Holešovice, Smíchov, Libeň – dnes už jen pamětníci mohou vyprávět, jak tyto čtvrti vypadaly před čtvrt stoletím. Tehdy se do těchto míst nikdo za trvalým bydlením nehnal. Dnes patří všechny jmenované lokality mezi vyhledávané, a to zejména pro svou dostupnost z centra a genia loci, který se v nich přes veškerý rozkvět a prosperitu stále drží. Podobnou čtvrť s velkou budoucností má i metropole moravská. Vítejte v Cejlu, v donedávna opomíjené čtvrti, kde se nachází tento přívětivý byt. Jak je vidět, Cejl čekají velké věci!

Cejl je součástí brněnské čtvrti Zábrdovice, která těsně sousedí s historickým jádrem Brna. Poloha v rámci moravské metropole, která rok od roku vzkvétá a pro mnohé má ještě větší kouzlo než všemi neustále protěžovaná a opěvovaná Praha, je ale podle všeho pomalu tím jediným, co může Cejl nabídnout. Nejste-li Brňané, to, jaká ho provází pověst, můžete vytušit třeba z deset let staré reportáže uveřejněné na blog.respekt.cz. „Většina místních lidí rezignovala na budoucnost, snad proto, že je příliš nejasná, a žijí šedou a nudnou přítomností, která jim nenabízí o mnoho víc než občasnou příležitost si přivydělat, televizní seriály, hazard, drogy a bezcílné toulání po nevelkém ghettu.“ Budete-li dál hledat informace o Cejlu, dočtete se o tom, že rozhodně nepatří mezi místa, kam byste se jen tak šli projít, že sem nezavítají ani Brňané, natož snad turisté, že se mu přezdívá brněnský či jihomoravský Bronx neboli Brnox. Cejl je podle zpráv z dalších zdrojů sociálně vyloučená lokalita, kde jsou jen oprýskané neudržované domy, a setkáte se s mnohými dalšími nelichotivými konstatováními, která realitním makléřům obvykle berou veškeré naděje na úspěšný obchod. Ani sem by se stejně jako kdysi do pražských Holešovic, Libně, na Žižkov či Smíchov nikdo bydlet nehrnul. A přesto, i tuto lokalitu čeká zcela určitě velká budoucnost. Návštěva v bytě, do kterého vás zveme na prohlídku, je toho zářným důkazem.

POVĚST NENÍ VŠECHNO

„Je to sice nechvalně proslulá, zato však svou zástavbou velmi zajímavá oblast. Bloky městských domů zde rostly od 18. do počátku 20. století, v době, kdy Brno prosperovalo textilním průmyslem. Úspěšní, především židovští průmyslníci zde stavěli bytové domy pro své zaměstnance. Ty se vyznačovaly velkorysými plochami jednotlivých bytů, které přesahovaly sto metrů čtverečních, aby mohly pohodlně pojmout tehdy početnější rodiny,“ nabízí poněkud přívětivější pohled na lokalitu architektka Ivana Dombková, která se spolu s Rostislavem Černíkem chopila projektu na rekonstrukci právě jednoho z bytů v Cejlu, a pokračuje v líčení historie: „S příchodem druhé světové války postihl smutný osud nejen jejich majitele. Byty byly po válce znárodněny a celá oblast Cejlu byla používána k bydlení nuceně sestěhovaných obyvatel z venkova. Až do dnešních dní si tak vysloužila nálepku ,brněnského ghetta´.“ Dost ale bylo historie a dost bylo negativních posudků.

CENTRUM NA DOSAH

Tandem Ivana Dombková – Rostislav Černík oslovil investor, který v této lokalitě koupil hned polovinu domu. „Cejl má možná negativní nálepku, ale tato oblast je vzdálena od hlavního brněnského náměstí jen půl kilometru, je to fakticky centrum. Rozhodl jsem se vsadit na to, že je otázkou jen několika let, kdy se celá oblast zlepší, začne se sem vracet obchod a služby a lidé tady budou chtít bydlet. Podobně jako to bylo v devadesátých letech s Žižkovem,“ přibližuje své pohnutky sám majitel. Potenciál jednotlivých bytů byl patrný a všem společný: byly příjemně prosvětlené, s vysokými stropy a také cihlový dům, ačkoli zanedbaný, neztratil za dlouhá léty nic ze své bytelnosti dané někdejší poctivou stavařskou prací.

VELKORYSÁ VÝMĚRA

Celkově byly byty zdevastované, což by pro jejich návrat do současnosti nebyl až takový problém, ale dnešním požadavkům na bydlení přirozeně nevyhovovaly dispozičně. A to už vyžadovalo radikálnější zásah, který se týkal i tohoto bytu. „Výměrou byl opravdu velkorysý – kolem 100 metrů čtverečních, nacházely se zde dvě místnosti s okny vedoucími do ulice, z nichž jedna byla využívaná jako kuchyň, druhá jako obývák, dále předsíň a na opačné straně dispozice další pokoj s balkonem a ještě čtvrtá místnost s okny do dvora plnící funkci ložnice,“ popisuje spoluautor projektu rekonstrukce bytu Rostislav Černík a dodává: „Po změnách nabízí byt tři plnohodnotné ložnice, dvě nadstandardní koupelny, technickou místnost, která pojme kotel a veškerý ,nepořádek´, a ještě velkorysou šatnu. K tomu jsou součástí každého samostatného pokoje dostatečné úložné prostory.“

STUDENTSKÝ STYL

Byt je zařízen v přívětivém studentském stylu. Není to náhodou, investor jej totiž také plánoval pronajímat právě studentům, kteří hledají v Brně dostupné a zároveň pohodlné ubytování během školního roku. Dostatek prostoru nabídne hned šesti lidem, kterým jsou k dispozici nejen lůžka – vždy po dvou v každé z ložnic, ale i potřebná studentská pracoviště, stejně jako společná kuchyň s obývákem a jídelnou, jež se nachází uprostřed dispozice.
Na míru prostoru byl vyroben veškerý vestavěný nábytek, ale také postele a obklady na stěnách. „Použili jsme lamino ve stejném dekoru dřeva, který je na podlaze. Obklad chrání exponovaná místa před poškozením při běžném provozu,“ popisuje Rostislav Černík. Na dřevěné prvky byla kromě lamina použita dřevěná dýha.
Byt ve své nové podobě působí jednoduše a vzdušně, vzdušné vzezření podporuje i barevné ladění, kterému vévodí bílá v nadčasové kombinaci s dekorem světlého dřeva. Výraznějšími akcenty jsou černé solitéry v podobě jídelních židlí a kožené pohovky. K pocitu celkové vzdušnosti a prostornosti bytu přispívá i kvalitní laminátová podlaha v dřevěném dekoru, která propojuje všechny obytné místnosti.
Vybavení bytu je schopno naplnit víc než studentské potřeby. Nadstandardní komfort nabízejí obě koupelny s velkými sprchovými kouty, prostorná a plnohodnotně vybavená kuchyňská linka s vestavěnými spotřebiči – kombinovanou chladničkou, myčkou, mikrovlnkou a horkovzdušnou troubou. Velký podíl na pohodlí mají i zmíněné velkorysé úložné prostory. Kdo by na studiích nechtěl bydlet takto královsky…?

Z jídelny lze vejít na malý balkonek.

Obě téměř identické koupelny, které se liší jen nepatrně svou velikostí, nabízejí toaletu, umyvadlo a prostorný sprchový kout. Na podlaze i pro obklad stěn byla použita velkoformátová keramická dlažba.

BUDOUCNOST CEJLU

Jak je patrné, i uprostřed Cejlu je možné žít v prostoru plném světla, optimismu, příjemně a komfortně, zkrátka tak, jak by mnozí rádi bydleli i jinde v Brně, v Praze nebo v jakémkoli malém či velkém městě. Není pochyb o tom, že takových realizací bude v nejbližší budoucnosti v doposud nechvalně proslulé brněnské čtvrti jen přibývat. Nikoli pověst, ale poloha nemovitosti, její historie a kvalita jsou totiž tím, co ji činí lukrativní.

Půdorys
1 – chodba, 2 – kuchyň, jídelna, obývák, 3 – koupelny, 4 – technická místnost, 5 – ložnice, 6 – balkon

VIZITKA BYTU:

Realizace (termín): 2017
Užitná plocha: 100 m2
Podlahy: laminátové, dekor dub
Okna: plastová
Dveře: dřevěné dýhované, dekor dub
Vytápění (a ohřev vody): podlahové, elektrický kotel

I. D. ARCH

Ing. arch. Ivana Dombková absolvovala Fakultu architektury na VUT v Brně. Od roku 1992 se s Rostislavem Černíkem věnuje architektonickým studiím, stavebním projektům, projektům pro realizace staveb, projektům pro realizace interiérů a vlastním realizacím interiérů.
Kontakt:
www.dombkova.cz

Text: Kateřina Nová
Foto: Iveta Kopicová

Datum vydání: 6. 11. 2018

Edit: