Jakou vybrat podlahu do ložnice?

Zvolit ideální podlahu do ložnice, která by vaši bosou nohu po ránu vítala příjemným pocitem, zároveň byla krásná, trvanlivá a nenáročná na údržbu, nemusí být snadné. Nabídka moderních materiálů je nepřeberná, škála dekorů téměř nekonečná…

Ložnice je specifický prostor, který má v porovnání s chodbou, koupelnou či dětským pokojem nižší nároky na vlastnosti podlahy. Uplatnění tak zde najde většina krytin, a to dokonce i dlažba… Její chladný povrch může bosé noze zpříjemnit podlahové topení nebo kusový koberec. Začněme ale od těch nejčastěji volených povrchů…

Foto: Image by dit26978 on Freepik

TEPLO DŘEVA

Dřevěné podlahy vnesou do interiéru hřejivost na pohled i na dotek a jedinečnost přírodního materiálu s nezaměnitelnou kresbou. Mají dobré izolační schopnosti a dlouhou životnost, dají se po letech používání renovovat, aby sloužily další dlouhé roky. Pro ložnici jsou skvělou volbou, neboť dřevo reguluje vlhkost vzduchu a udržuje tím i optimální klima v místnosti. Pro tyto vlastnosti je dřevo vhodné i pro alergiky. Je tepelně neutrální, v zimě na dotek nechladí a v létě je příjemně osvěžující. Na výběr jsou podlahy z tuzemských i exotických dřevin, které se liší nejen vzhledem, ale i tvrdostí, a tím odolností proti mechanickému poškození. Tu lze ovšem zvýšit povrchovými úpravami posilujícími rezistenci vůči zátěži, ať už lakováním nebo napouštěním oleji.

Nicméně podlaha v ložnici není tolik exponovaná jako například v hale či v obývacím pokoji, takže volit sem krytinu pro vysokou zátěž není nutné. Dřevěné podlahy můžete zvolit masivní a vícevrstvé. První typ představují dílce vyrobené z jednoho kusu dřeva – palubky či parkety, které se ošetřují oleji a laky až po pokládce. Proti tomu vícevrstvé podlahy (lamely různých formátů skládající se z nášlapné vrstvy kvalitního dřeva, středové vrstvy, která brání objemovým změnám, spodní protitahové dýhy a případně ještě protihlukové podložky) jsou povrchovou úpravou již opatřeny z výroby.

Kvalita a možnost opakovaných renovací závisí na tloušťce vrchní vrstvy, která může být silná až 6 mm (při jednom broušení se odstraní zhruba 0,3 mm). Dnes už ani neplatí, že by dřevěná podlaha byla finančně náročná. Je možné ji pořídit v cenách od několika stokorun za metr čtvereční. Při volbě kvalitního materiálu a odborné pokládce, která je především zárukou dlouhé životnosti, jsou pak náklady díky možnosti povrch renovovat v porovnání s ostatními krytinami srovnatelné.

Dlouhodobá údržba dřeva

  • Záleží na typu povrchové úpravy podlahy. Lakované krytiny, obecně odolnější než ty olejované, lze ještě více ochránit speciálními přípravky, které zvýší rezistenci vůči poškození laku, pomohou odstranit skvrny a osvěžit i barvu podlahy. Drobné škrábance u lakovaných podlah lze opravit pomocí opravných laků.
  • Olejované dřevěné podlahy vyžadují občasnou péči v podobě olejování, a to v intervalu jeden až dva roky. Ošetřit lze takto i část podlahy po vyčištění skvrny či vzniku většího škrábance.
  • U všech dřevěných podlah je vždy dobré zacelit poškozené místo (lakem či olejem), aby se povrch uzavřel a například působením vlhkosti z vytírání se defekt dál nerozšiřoval.

KOREK – TAKÉ KUS PŘÍRODY

Podlahy, které představuje další přírodní materiál – korek, jsou vhodným řešením do všech obytných místností, neboť zajistí dobrou tepelnou izolaci. Na výběr jsou masivní dlaždice o tloušťce 6 až 8 mm (lze je brousit) a sendvičové dlaždice složené z pružného korkového jádra nebo HDF (High Density Fibreboard) desky a nášlapné korkové dýhy. Dlaždice mohou mít hotovou povrchovou úpravu nebo je třeba po položení povrch nalakovat. Korkovým podlahám bývá vyčítáno, že nepůsobí reprezentativním dojmem. Nemusí tomu tak být. Kromě rozdílného působení v různých typech interiéru proti tomuto tvrzení hovoří třeba skutečnost, že korkové podlahy jsou dnes k dostání i například s natištěným dekorem dřeva.

POPULÁRNÍ LAMINÁT

Laminátové podlahy sice nikdy nedosáhnou 100% pocitu z dřevěného povrchu, ale nabízejí jiné dobré vlastnosti: vysokou odolnost proti poškrábání (to ovšem záleží na kvalitě), skvrnám, nevyžadují údržbu v průběhu let (nejsou však renovovatelné), pokládka plovoucím způsobem je snadná. Kromě oblíbených dřevěných dekorů pak nabízejí širokou škálu designu povrchu – od novinového potisku přes barevné vzory až po výrazné abstraktní dekory. Nevýhody může představovat horší zvuková izolace, kterou lze vylepšit protihlukovými podložkami pokládanými pod lamely. Z hlediska odolnosti se do ložnice hodí laminátové podlahy spadající do třídy 21 až 23, která je určena pro obytné prostory s mírnou až silnou zátěží. Poškodit podlahu z laminátu může pád těžkého tvrdého předmětu. Lamelu s defektem lze však vyměnit, ba dokonce je možné podlahu rozebrat a třeba odstěhovat do jiného pokoje či bytu. Při výběru vsaďte na kvalitní krytinu s kvalitními zámkovými spoji a HDF nosnou deskou, která je tvrdší než MDF, a nabídne tak lepší užitné vlastnosti.

Pozor na univerzální přípravky

  • Nejen u přírodních podlah odborníci doporučují vyvarovat se přípravků určených primárně na jiné použití. Prostředky na nádobí mohou díky silným odmašťovacím účinkům přispět k rychlému odstranění povrchové úpravy. Vhodné nejsou ani univerzální prostředky. U přípravků dodržujte doporučené dávkování.
  • Se samotnou údržbou (vlhkou) přírodních podlah to nepřehánějte. U
  • Nejste-li si jisti postupem čištění, poraďte se s odborníky, aby váš zásah nezanechal na podlaze nevratné poškození.

MODERNÍ LINOLEUM

Pod tímto pojmem si už nepředstavujte PVC krytiny v rolích, dnešní linoleum (setkáte se také s obchodním názvem Marmoleum) je totiž materiál vyráběný z přírodních surovin: lněného oleje, pryskyřic, korkové nebo dřevité moučky, pigmentů, vápence a juty, bez chemikálií. Korkové linoleum je pružnější, měkčí, má však větší obrusnost a rychleji se prošlape. Linoleum s dřevitou moučkou je pevnější a odolnější, dřevo se také lépe barví než korek. Do obytných a středně namáhaných prostor se používá linoleum o tloušťce 2 mm. Vyrábí se také jako plovoucí podlaha, pásy linolea jsou lepené na podkladovou desku opatřenou zámkovým systémem. Dobrou vlastností tohoto materiálu je dlouhá životnost, protože je probarvené v celé vrstvě a zachovává si tak neměnný vzhled. Vybírat lze z mnoha barevných provedení a také kombinovat barevné plochy v jednom prostoru.

Ekologická podlaha?

Ohled na přírodu dnes berou i výrobci podlah. Můžete se tak setkat s „ekologickými“ krytinami, a to z hlediska procesu výroby, užívání i recyklace. Výroba probíhá v souladu s ochranou životního prostředí, využívané jsou obnovitelné suroviny a krytiny jsou recyklovatelné, tedy nezatěžují přírodu.

ODOLNÝ VINYL

Vinylové podlahy, myšleno tvrzené vinylové, jsou oblíbené pro pružný, přitom pevný povrch, tichý a příjemný došlap, rezistenci vůči vlhkosti i odolnost proti poškrábání. (Poničením ale hrozí například pád ostrého předmětu.) Pro své izolační a akustické vlastnosti jsou častou volbou pro pokládku na podlahové topení. Nabídka dekorů a barev je pestrá, podobně jako u laminátu jsou k mání kromě dřevěných povrchů a imitací dlažby či kamene četné barevné varianty i vzory, a to včetně poměrně charakteristického povrchu napodobovaného materiálu. V prostorách typu ložnice se uplatní buď lepené dílce, nebo dílce se zámkovým systémem určené pro plovoucí pokládku, které mají celovinylovou konstrukci nebo třívrstvou tvořenou základní deskou z HDF, vinylovým nášlapem a korkovým podkladem. Odborná pokládka při lepení je v tomto případě nutností.

PVC, JAK HO (NE)ZNÁTE

Klasické měkké PVC prodělalo obrovský vývoj a je dnes rovněž častým řešením pro podlahy v obytných prostorách. Nabízí zajímavé dekory v podobě imitací přírodních materiálů, letitých povrchů, různé barvy i vzory. Jeho výhodami je měkkost nášlapu, elasticita, chemická odolnost, rezistence vůči vlhkosti, tichost, snadná pokládka
i nenáročná údržba. PVC se prodává v rolích o různé šíři (obvykle dva až pět metrů), což umožňuje položit podlahu i bez nastavování. Právě spoj může totiž v průběhu používání kazit užitné vlastnosti krytiny.

PRO LOŽNICI VÝJIMEČNĚ

K běžným podlahovým krytinám, které v ložnici nacházejí uplatnění spíše výjimečně, patří keramická dlažba. Lze ji sice opatřit podlahovým topením pro lepší pocit pro bosou nohu, ale v místnosti na spaní nejspíš příliš nevyužijete její dobré vlastnosti, jakými jsou odolnost, pevnost, rezistence vůči vlhkosti, působení chemikálií, nehořlavost, vysoká nosnost… Nicméně záleží jen na vás, taková velkoformátová dlažba v imitaci kamene či dřeva může slušet i této místnosti. Pro dobrý pocit lze před postel umístit na dlažbu kusový koberec.

RÁNO DO MĚKKÉHO

Koberce mají totiž v ložnici své pevné místo. Nabízejí výborné izolační vlastnosti, a to jak tepelné, tak zvukové, mají příjemně měkký došlap. V ložnici využijete jak ty kusové, které lze položit na jakoukoli podlahovou krytinu, tak stále i celoplošné, jež k pokládce potřebují pevný, rovný a suchý povrch. Do místnosti vnesou útulnost, barevnost na přání, rozmanité vzory a některé zdobí už jen strukturou jako takovou. A koberec lze snadno vyměnit. K výrobě většiny koberců se používá kombinace přírodních a syntetických vláken, která zajišťuje odolnost i pružnost povrchu. Koberce z přírodních vláken (vlny, lnu, hedvábí, bambusu, ale třeba i mořské trávy či kůže) nabízejí nezaměnitelný vzhled přírodního materiálu. Výjimečné postavení mají ručně vyráběné koberce, které jsou skutečně nádherným bytovým doplňkem. Ať už budete vybírat podle barvy, rozměru, materiálu či délky vlasu, zaměřte se na parametr hustoty vlákna. Čím je vyšší, tím bude koberec odolnější. U kvalitních koberců byste měli žádat hustotu minimálně 1500 g/m2, u ručně vyráběných koberců je tato hodnota nižší. Pokud se tohoto typu povrchu obáváte kvůli složité údržbě, skutečnost je taková, že i pevné podlahy je třeba ošetřovat. Těžko říci, co je méně příjemnou činností, zda vysávání nebo vytírání… A s většinou skvrn si dnes již poradí moderní přípravky. Koberců se dnes nemusejí vzdávat ani domácnosti s alergiemi. Ačkoli jejich povrch zadržuje prach, moderní vysavače dokážou prachové částečky zlikvidovat téměř se 100% účinností. Platí navíc, že proti například obývacímu pokoji je koberec v ložnici obecně méně namáhán.

 

 

Datum vydání: 30. 4. 2015

Edit: