Loft útočiště pro svobodné duchem

Loft už dávno neznamená levné bydlení v opuštěné fabrice, kde přespávají začínající umělci, i když stále představuje styl života pro svobodomyslné osobnosti. Musí být ovšem povedený a autentický, jako je tento – v prostorách někdejšího pivovaru.

Právě o autentičnost prostor, kde se loft nachází, jde především – loft podle odborníků zkrátka nemůže být novostavbou. V Čechách nemá tento styl bydlení takovou tradici jako ve světě – v době, kdy se ve Spojených státech usazovali v opuštěných průmyslových objektech umělci a jiní svobodomyslní lidé, byla u nás možnost zabydlet se ve staré fabrice nemyslitelná… V nedávných letech se ale u nás pro prázdné tovární budovy, sklady, nádražní haly, sýpky a jiné „poetické“ objekty hledalo využití a mnohé měly to štěstí,
že v nich vznikly právě lofty. To je i případ pražského holešovického pivovaru. Autorem současné podoby areálu je architektonické studio CMC architects.

SOUčASNÉ NÁROKY

Nejedná se dnes o levné bydlení pro každého. Loft už i ve světě sice stále představuje bydlení ve starém, nicméně současným nárokům na bydlení přizpůsobeném objektu, žijí zde kromě jiného umělci, nikoli však začínající a chudí, ale úspěšní a majetní, je výrazem svobody ducha, ale také určité svobody finanční. Co zůstalo, je fakt, že loft představuje osobitý styl života, výraz nezávislosti. Musí však být vydařený, a na tom má lví podíl duch objektu a lokalita. Holešovický pivovar splňuje obě tyto podmínky. Před několika lety tu tak na místě někdejších skladišť kvasných kádí a ležáckých sklepů vznikly právě lofty.

MÍSTO OTLUČENÝCH ZDÍ

V tomto konkrétním loftu byly zachovány originální prvky historické budovy, nezaměnitelnou atmosféru dotvářejí původní klenby, více než pětimetrové stropy se zachovaným krovem. Loft, to je království prostoru – tento byt řešený jako 2+kk představuje obytnou plochu bezmála 190 m2 a nabízí obývací zónu s kuchyňským koutem a velkou lodžií, ložnici umístěnou na galerii, druhou ložnici či pracovnu, halu, koupelnu, WC, šatnu a komoru. Příjemnou devizou je malá „předzahrádka“.
Loft, jak je patrné, to už rovněž nejsou jen otlučené zdi tovární haly, dnes je „povolená“ i jistá útulnost, která se zachovanými prvky původního objektu efektivně kontrastuje… V tomto prostoru tak najdete i dekorativní tapetu v ložnici, v koupelně obklady s květinovým dekorem, vlněné koberce či pokojové květiny, přičemž nic z toho nepůsobí nepatřičně. Dekorací jako takových je tu však pomálu, stejně jako nábytku.

DÁVNÉ PŘÍBĚHY

Když se o nově vybudovaný loft přišla kdysi zajímat Gabriela s Vladimírem, tento prostor je okouzlil. „Z bytu se nabízel neopakovatelný výhled na fontánu a na další křídlo pivovaru – krásně zrekonstruovanou budovu s kancelářskými prostory. Nutně mě napadalo, jak to tady asi vypadalo kdysi. V dobách, kdy se tu vařil vyhlášený Měšťan nebo kdy tu bývalo divadlo, kde hrála moje oblíbená Dana Medřická…,“ nechala se slyšet Gabriela. Jen pro zajímavost – pivo Měšťan se tu vařilo až do roku 1998.

Text: Naďa Ghani; Foto: Iveta Kopicová, Filip Šlapal

Datum vydání: 22. 8. 2018

Edit: