Místo setkávání: nad stromy

 

3

Obývací pokoj s kuchyní se rozprostírá v celém horním podlaží, vyčleněna je pouze toaleta a komora do společného kvádru. Jeho strop je využit pro galerii, ve stěně jsou zabudovány kuchyňské spotřebiče.

 

Jedinečný výhled byl určujícím momentem pro řešení přístavby rekreačního domu na Vysočině. Rodina, která se tu sejde u velkého stolu, se může těšit pohledem přes vršky stromů na vlnící se dálavu Vysočiny. Ač si přístavba nevypůjčila nic z tvarosloví původního domu, není pochyb, že se jedná o jeden celek.

Rodina investorů se rozrostla natolik, že bylo třeba rozšířit rodinný dům na Vysočině využívaný k rekreaci. Rozhodnutí, koho pověřit tímto úkolem, bylo jednoznačné. Na základě předchozí spolupráce na rodinném domě se majitelé obrátili na ateliér OK PLAN ARCHITECTS. „Již před lety jsme si vybrali Luďka Rýznera, protože se nám líbí jeho minimalistický čistý styl. Jeho stavbám přes jejich jednoduchost nikdy nechybí nějaký zajímavý nápad, mají vždy něco osobitého navíc,“ říká majitelka. Spolu s Luďkem Rýznerem se projektu ujal František Čekal.

1

2

Průčelí prosklené až do krovu poskytuje neomezený výhled.

 

8

SPOLU, A PŘESTO ODDĚLENĚ
O tom, jak by měla přístavba vypadat, neměli majitelé konkrétní představu, nechali proto architektům volnou ruku. Jediné, na čem trvali, byla šikmá střecha. „Nevěděli jsme ani, zda zachovat styl původního domu z 80. let.“ V tom měli naopak jasno architekti, kteří majitele přesvědčili, že nové má být přiznáno. „Protože se původní dům nachází v památkové zóně, potřebovali jsme navázat na zdejší tradici, ale přitom jsme chtěli tradiční pojmout současným způsobem,“ přibližuje architekt Čekal. „Nepoužili jsme proto původní tvarosloví, ale domy jsou si velice blízké hmotově.“ Přístavba je navržena jako jednopodlažní kvádr zapuštěný do svahu a přiléhající k původnímu domu. Druhé podlaží domu tvoří nástavba nad částí spodní stavby. Výsledek působí jako dva domy obdobného tvaru, propojené přízemní stavbou a oddělené terasou. Mladší z nich se ke svému mládí hlásí fasádním obkladem z hliníkového falcovaného plechu, stejným jako střešní krytina. „Cílem bylo plynule navázat na dům, ale přitom mu vytvořit protějšek. Dva domy, které patří k sobě. Tmavý a světlý.“

4

7

9

Vizitka domu
Zpracovatel: OK PLAN ARCHITECTS, s. r. o.
Autoři: architekt Luděk Rýzner, Ing. arch. František Čekal
Generální dodavatel: Brodská stavební, spol. s r. o.
Subdodavatelé: ČADAS interier, AB PARKET, Cabletech, JK SERVIS, Truhlářství PEHOS
Realizace: 2012 – 2013
Konstrukce: kombinace zděné technologie z keramických bloků s železobetonovou nosnou konstrukcí stropů a částečně i nosných průvlaků, pilířů a základů, konstrukce střechy dřevěná rámová
Střešní krytina a fasáda: hliníkový plech, efektu je dosaženo prostřídáním falců
Vytápění: plynový kotel napojený na podlahové topení, konvektory a radiátory, krbová kamna

15

16

PRIORITOU JE VÝHLED
Pozemek ve svahu s hradem za zády a otevřený do krajiny přímo vybízel k takovému řešení do mu, aby si jeho obyvatelé mohli výhledu užívat co nejvíce. Proto architekti umístili společenskou část – obývací pokoj s kuchyní – do výše druhého podlaží s prosklenou čelní fasádou až do štítu střechy. Prostor za ní je stejně velkoryse otevřen do krovu. Dominantou je zde, samozřejmě kromě všude přítomné krajiny, velký dubový stůl – místo setkávání rodiny, jak si to majitelé přáli. Naopak kuchyň se záměrně snaží být co nejméně nápadná. Architekti nechtěli, aby se po schodech přicházelo za zády kuchyňských dvířek. Ke schodišti proto přiléhá pouze spodní kuchyňská linka, horní skříňky jsou nad dělicím pultem, a navíc jako by se vznášely v prostoru. Nese je totiž konstrukce upevněná v boční stěně. Skrývají i fi ltr recirkulační digestoře. Další část kuchyně, trouba, lednice, úložné prostory, je nenápadně vložená do segmentu naproti schodišti, který skrývá i WC a spíž. Na jeho stropě je vytvořena malá galerie přístupná po nerezových stupech jako po žebříku – oblíbené místo především nejmladších členů rodiny. Mohou si zde vyzkoušet i spaní za pecí – před ním jsou totiž umístěna krbová kamna. Podlaha z dubových vícevrstvých lamel plynule přechází na stěny místnosti až do krovu. „Téměř do poslední chvíle jsme počítali s bílými omítnutými stěnami, nakonec jsme se rozhodli pro tuto dražší variantu. Dlouho jsme se rozhodovali, ale teď nelitujeme, je nám tu příjemně, útulno,“ říká paní domu. Volnost a vzdušnost prostoru podtrhuje minimum nábytku, vlastně jsou tu jen nenápadné dubové poličky a skříňky splývající se stěnami navržené architekty. Bílá sedací souprava je doplněna jednoduchým dubovým stolkem. „Jsme rádi, že jsme i interiérové řešení horního podlaží svěřili architektům, umějí s prostorem lépe pracovat a lépe ho využít.“

5

6

Přístavba je spojena s původním objektem terasou, pod kterou probíhá přízemní podlaží.

 

10

Galerie nad toaletou a WC slouží ke hrám dětí a příležitostnému přespání, bezpečnost je zajištěna ocelovou sítí, přístupná je po kovových stupech ve stěně, sloužících jako žebřík.

 

14

SPOJENÍ SE ZAHRADOU
Poměrně strmý svah umožnil, aby horní podlaží nebylo odkázáno pouze na vizuální kontakt s přírodou. Snadno a rychle lze vyjít do zahrady vchodem přes terasu. Každý pokoj v přízemí má svůj vlastní východ prosklenými dveřmi. Paní domu říká, že nijak nestrádají tím, že je obývací pokoj v horním patře, naopak. „V původním domě je klasické řešení s obývacím pokojem v přízemí a navazující na zahradu, ale zdaleka odtud není takový výhled. Když přijedeme s manželem sami, jsme raději v tom novém. Cítíme se v něm mnohem příjemněji, až nás překvapuje, jak moc nerušený výhled celou stěnou znamená.“ Měli možnost si tuto zkušenost ověřit. Původně byla čelní fasáda kombinována s plnými částmi plechového obkladu, který však v některých úhlech výhledu bránil. Brzy se proto rozhodli ho vyměnit za prosklení. Skleněnou fasádu je samozřejmě nutné v letních měsících stínit roletami, naštěstí v ložnicích i v těchto dnech bývá příjemný chládek. A v zimě? Zatím měli možnost prověřit dům jen tuto mírnou zimu, kdy nebylo nutné přitápět v krbových kamnech. Zatápěli v nich jen pro radost. I přes velký podíl prosklených ploch se o příjemnou tepelnou pohodu stačil postarat plynový kotel napojený na podlahové topení a podlahový konvektor před skleněnou fasádou.

13 17

18 19

 

 

 

11 12

Ing. Luděk Rýzner (*1969)
Ing. arch. František Čekal (*1979)
OK PLAN ARCHITECTS
Minimalismus jako princip – Méně je více. Náš projev, kompozice projeků a realizací se vyznačuje sevřeností, kompaktností s minimálním výběrem různorodých materiálů, s velkým důrazem na detail. Není nutné vrstvit na sebe kvalitní materiály, které mají potenciál zastávat více rovnocenných funkcí, my je omezujeme pouze na některé z nich, jako je nosnost, pohledový design, bezúdržbovost, odolnost vůči oděru… V překombinovaném světě je nutné očistit věci, předměty, architekturu, design až na samou holou podstatu. Takto obnažená konstrukce působí v plném svém rozsahu přirozeně a krásně. 
Kontakt:
OK PLAN ARCHITECTS, s. r. o..
Na Závodí 631, 396 01 Humpolec
tel.: 565 53 36 56
www.okplan.cz

Datum vydání: 22. 5. 2015

Edit: