Mnoho tváří zimní zahrady

zimní zahrada u staršího domu

Při dostavbě zimní zahrady ke staršímu domu je nutné k realizaci přistoupit zvlášť citlivě. Využít všeho, co moderní technologie umožňují, a zároveň nezničit stávající hodnoty. Toto řešení vychází z detailů starých oken včetně krásných renovovaných kliček. Foto: AZ Ekotherm

Zimní zahrada jako moderní skleník? Na to zapomeňte! Tento prostor je dnes plnohodnotnou součástí interiéru – další místností, která nabízí celoroční odpočinek. Je jedno, zda ve formě posezení, relaxu ve vířivce či u kulečníku. Aby vám ale „prosklený pokoj“ dovolil jen odpočívat, je potřeba při jeho budování nic nepodcenit.

Zimní zahrady jsou stále oblíbenějším řešením u rodinných domů, neboť představují další obytnou místnost s veškerým komfortem a s mnoha možnostmi využití, především jako atypické relaxační místo. Prosklenou střechou se nejen v zimě můžete kochat pohledem na oblohu, prostřednictvím prosklených stěn jste v neustálém spojení s okolní přírodou, přitom v teple… Je-li součástí projektu systém posuvných nebo shrnovacích dveří, které umožní maximální otevření čelní i boční stěny, v teplém období roku zimní zahrada dokonale splyne s vnějším okolím a promění se ve venkovní posezení. Už dávno tak tato prostora není využívána pouze k pěstování rostlin, stala se prostředím pro oddychové aktivity celé rodiny.

obývací pokoj v zimní zahradě

Přesunout obývací pokoj rovnou do zimní zahrady? Proč ne. Celoroční využití zimní zahrady vám umožní i toto řešení. Foto: Dafe

Než začnete se stavbou zimní zahrady

I prakticky má pozitivní dopady – v jarních a podzimních měsících přináší tepelné zisky. Plnohodnotné celoroční využívání zimní zahrady má samozřejmě jisté předpoklady: je třeba ji opatřit kvalitní izolační skleněnou výplní nebo vytápěním, které se často řeší podlahovým topným systémem. Správně navržená a konstruovaná zimní zahrada se nerosí, v létě v ní není nesnesitelné horko a v zimě zase extrémní chladno. „Než se stavbou zimní zahrady začnete, je potřeba vědět, zda ji budete využívat opravdu po celý rok nebo jen sezonně. Tato skutečnost rozhoduje, jaké materiály a technická zařízení (topení, větrání a stínění) zde najdou uplatnění,“ vysvětluje Juraj Koudela ze společnosti Oknoplast.

hliníková zimní zahrada

Moderní hliníkové konstrukce Schüco CMC 50 jsou kompatibilní se systémy automatizace, zimní zahradu můžete napojit na centrální řídicí jednotku rodinného domu. Foto: Schüco

Plánujte s předstihem

Se stavbou zimní zahrady je ideální počítat už ve fázi projektu rodinného domu, a to zejména s ohledem na stavební připravenost (základový pas, příprava rozvodů a instalací…). Pozdější zásahy s sebou přinášejí zbytečně výdaje. I dodatečně lze ale zimní zahradu vystavět, mezi nejčastější komplikace, které lze překonat, patří podle odborníků způsob ukotvení k domu či problematický přístup k místu realizace kvůli již zabydlené a osázené venkovní zahradě.

zimní zahrada z dřevěných profilů

Zimní zahrada z profilů Inoutic Arcade doplněná systémem odsuvně posuvných dveří. Doporučuje se, aby 25 až 35 % prosklené plochy zimní zahrady bylo větratelných, a to za použití otevíravých či výklopných oken nebo právě odsuvně posuvných systémů. Foto: INOUTIC/DECEUNINCK

Z čeho zimní zahradu postavit

Nejčastějším materiálem voleným pro konstrukci zimní zahrady je hliník, a to pro svou trvanlivost, nízkou hmotnost, pevnost a nenáročnost na údržbu. Dalším častým materiálem je dřevo, které ovšem vyžaduje pečlivou údržbu, přičemž cenově je s hliníkem srovnatelné. Setkáte se i s plastovými profily. „Jako konstrukční materiál pro střechy zimních zahrad je však plast nevhodný. Při nemalé investici do této stavby je třeba počítat s tím, že polykarbonát nenaplní zcela očekávání od zasklení „druhého obývacího pokoje“. Hlavní nevýhodou polykarbonátových střech je především jejich barevná nestálost, kondenzace vlhkosti uvnitř komůrek, a tím vznik plísní či mechů a hlučnost např. při dešti, větru. Výplňové prvky do svislých částí ale lze osadit i jako plastové,“ upozorňuje Miroslav Culka ze společnosti Dafe – Plast.

zimní zahrada

Přehřívání prostoru v letních měsících jednoduše zamezíte instalací vhodné stínicí nebo
ventilační techniky, např. markýz, žaluzií, tónovaných skel s vysokým refl exním stupněm či
ventilačních systémů. Samozřejmostí jsou střešní větrací okna. Foto: Schüco

Možnosti zasklení zimní zahrady

Konstrukce zimních zahrad bývají vybavovány standardními dvojskly nebo trojskly, bezpečnostním sklem nebo protislunečním zasklením. Provedení vnějšího skla v kalené formě maximálně zvyšuje odolnost proti kroupám či padajícímu sněhu. „Vnitřní sklo je zase dobré mít bezpečnostní. Doporučuji zajímat se i o skla s vyšší izolační schopností, která eliminují prohřátí zahrady,“ doplňuje Miroslav Culka. Na výběr je pak několik variant svislých částí, od klasických otvíravých oken s možností otevření i ventilace přes posuvné dveře až po shrnovací dveře s možností maximálního otevření. Nedílnou součástí komfortního využití zimní zahrady je i zastínění, které mohou představovat různé druhy žaluzií, rolet a markýz osazených v interiéru i exteriéru.

zimní zahrada

Zimní zahrada může být i transparentní objekt s luxusními novými vlastnostmi a moderními funkčními prvky konstrukce. Foto: PROFILTECHNIK ALUSYSTEM

Komfort a pohodlí v užívání zimní zahrady

Komfort při užívání lze ovšem posunout ještě dál a zimní zahradu vybavit moderními technologiemi i ovládat pomocí vyspělých aplikací. „V posledních letech se stále častěji projekty vybavují systémy automatizace – ovládání otvorových výplní stisknutím tlačítka, přes dálkové ovládání, využití senzorů, spadá sem i větrání, vytápění, případně osvětlení. Napojují se na centrální řízení rodinného domu, lze použít i samostatnou řídicí jednotku pro zimní zahrady. Systém čidel například zajistí, že v případě silného větru a deště budou otvíravé výplně automaticky uzavřeny. Takto vybavené objekty lze ovládat i přes internet,“ konstatuje Petr Herynek ze společnosti Schüco CZ.

Kam orientovat zimní zahradu

Zimní zahradu není dobré orientovat přímo na jih ani severně, ideální je jihovýchod a jihozápad. Tato pozice zajistí, že v prostoru nebude v odpoledních hodinách přímý sluneční svit. Pokud přece jen situujete zimní zahradu jižně, vyplatí se zvolit speciální reflexní skla nebo vhodnou stínící techniku. Při pozici severně lze zase nedostatek řešit termoizolačním sklem a speciální izolací stěn i podlahy.

zimní zahrada

V oblibě zůstává tradiční využití zimních zahrad pro pěstování teplomilných rostlin. Foto: Dafe

Vybudování a navržení zimní zahrady nechte na profesionálech

Zimní zahrada opravdu není skleník a i na ten si dnes troufnou jen opravdu zruční kutilové. V případě prosklené a celoročně využívané další místnosti domu je ale dokonalá odborná znalost problematiky více než na místě. Jen profesionál se zkušenostmi je totiž schopen navrhnout správnou konstrukci. Je například potřeba vypracovat statický výpočet, a to nejen na zatížení střešní konstrukce vlastním sklem, ale také vnějšími vlivy (sníh). Důležité je i kvalitní provedení základové desky, dobře navržený systém větrání, nemluvě o konstrukci jako takové, o zatékání, přehřívání, odolnosti proti povětrnostním vlivům. Využít můžete služeb architekta, který vyhotoví pokročilou vizualizaci se zasazením zimní zahrady k domu, jednoduchý 3D náhled vám obvykle poskytnou i někteří výrobci. Jsou i firmy, na jejichž stránkách si můžete svou zimní zahradu navrhnout „nanečisto“ sami pomocí webového konfigurátoru. On-line konfigurátor po zadání důležitých parametrů nabídne mimo jiné informaci o cenové relaci, v níž by se vaše zimní zahrada měla pohybovat.

Text: Kateřina Nová
Foto: se svolením firem Dafe, Schüco, PROFILTECHNIK ALUSYSTEM, INOUTIC/DECEUNINCK, AZ Ekotherm

 

Save

Uložit

Datum vydání: 20. 4. 2024

Edit: