Moderní byt v paneláku

Ukazuje se, že se panelové domy dožijí mnohem vyššího věku, než bylo před lety v jejich budovatelských plánech. Mnohé zdařilé rekonstrukce jak domů, tak samotných bytů to potvrzují. Na rozdíl od některých nově vznikajících developerských projektů se mohou sídliště pochlubit zejména velkorysým odstupem bytových domů a díky tomu i dostatkem zeleně, často zajímavou polohou. Bydlení na sídlišti tak nemusí být špatnou adresou.

Snad každý, kdo bydlí v panelovém bytě, se stal domácím kutilem z donucení. Tapetoval, maloval, pokládal nové krytiny, vylepšoval koupelnu i vzhled kuchyňské linky… Možná je na čase přestat s dílčími úpravami a pustit se do celkové rekonstrukce, která nejenže zlepší vzhled bytu a odstraní prohřešky řemeslníků, ale vyřeší i zásadní nedostatky panelového bytu jako nevhodné prostorové řešení či špatnou akustiku.

Malá kuchyň je vybavena vším, co je k vaření potřeba, spodní skříňky navíc ukrývají chladničku, zajímavě je zakomponovaná mikrovlnná trouba a menší varná deska. Pracovní deska s přesahem v dekoru beton tvoří místo ke stolování. Kuchyňský nábytek si vybrali designéři z pořadu Jak se staví sen. Jde o kuchyň MAGIQ z vysoce lesklého akrylu v barvě cappuccino. Foto: FTV Prima, www.oresi.cz

Jak získat prostor?

O tom, jak dalece můžeme zasáhnout do dispozice bytu, rozhoduje daný typ původní konstrukce, především rozpon nosných stěn. Ten je u některých typů jen 3,6 m, ale u jiných i šest. U velkorozponových systémů máme proto pro prostorové změny daleko větší volnost a můžeme dispozici výrazně proměnit i bez zásahu do nosných zdí. Změny dispozice je však vždy nutné konzultovat se statikem, který je obeznámen s typem konstrukční soustavy. I příčka zdánlivě nenosná může být konstrukčně propojena s nosným systémem.
Zoufat není třeba ani u systémů s menšími rozpony, i do nosné stěny je možné zasáhnout, ale vyřezat je možné jen určité části. Obvykle se ponechává pás při stropě jako překlad nebo část panelu tam, kde je zatížení stropu největší. Takové práce však může provádět pouze odborná firma. Zásahy do nosných zdí jsou finančně náročné, není možné je provádět bez předchozího stavebně technického průzkumu a statického posouzení, proto je často vhodnější hledat méně radikální řešení. Některé typy panelových domů umožňují začlenit do bytu i část společné chodby. Vítané je i zasklení lodžie, která pak může být mnohem více využívána. Existují dokonce systémy umožňující rozšířit i plochu lodžie.

Kuchyň z pořadu Jak se staví sen je řešena do tvaru písmene L, což umožnilo zapustit kuchyňské skříně a spotřebiče do stěny. Otevřená kuchyň přechází přes jídelní stůl do pokoje, protažením pracovní desky pod okno vzniklo místo k malému stolování nebo pro práci. Designéři zvolili z nabídky kuchyní Oresi řadu Coloriqa ze třídy Dolti. Foto: FTV Prima, www.oresi.cz

Šikovnější (a hezčí) dveře

Prostorové problémy může vyřešit výměna křídlových dveří za posuvné nebo skládací, které je možné zabudovat do stavebních pouzder, či posouvat po stěně. Původní sololitové dveře v nevzhledných kovových zárubních jsou natolik nekvalitní a nepěkné, že se vyplatí je vyměnit v každém případě. Můžeme je nechat celé vybourat, pak máme možnost vybrat si jakékoliv moderní dveře, nebo můžeme vyměnit jen křídla a vzhled zárubní upravit pomocí obkladů ocelových zárubní (OKZ) se stejným dekorem, jako mají nová křídla. Při této úpravě lze změnit levé dveře za pravé a naopak.

Akrylátová dvířka T.acrylic v kombinaci dekorů písková šedá mat a cappuccino lesk mohou dosáhnout rozměrů až 3000 x 1270 mm. Jsou tak ideální volbou pro velkoformátovou skříň do vaší panelákové předsíně. www.trachea.cz

Jak ztišit byt?

Nepříjemným neduhem panelových bytů je špatná akustika. Hluk se šíří od sousedů jak svislými stěnami, tak stropy, respektive podlahami. Při celkové rekonstrukci lze k odhlučnění použít sádrokartonové podhledy a předstěny, kde stačí k odhlučnění poměrně malá vrstva speciální minerální vlny – akustická předstěna mívá tloušťku do pěti centimetrů. To nás nepřipraví o mnoho prostoru a výsledek za akustický komfort jistě stojí. Důležitá je správná instalace, například použití pružného spojovacího tmelu, aby se hluk nepřenášel konstrukcí.
Snad nejvíce se na přenosu zvuku podílejí instalační šachty. V rámci rekonstrukce bytu je tedy potřeba odhlučnit jejich stěny včetně dvířek. Nejúčinnější jsou však protihluková opatření přímo v instalační šachtě, kde se rozvody obalují do zvukově izolačních materiálů, a důsledné zamezení přímého styku rozvodů se stavební konstrukcí. Existují i systémy, které již samy o sobě tlumí zvuk protékající vody díky konstrukci a použitým materiálům.

Stavební pouzdro NORMA standard nabízí řešení pro dvoje dveře setkávající se v rohu, kde by nebyly klasické otočné dveře vhodné. www.jap-pouzdro.cz

Mysleme i na sousedy

Při výměně podlahové krytiny bychom měli být ohleduplní a pamatovat na ty, kteří bydlí pod námi. Pokud nahradíme PVC nebo celoplošný koberec tvrdší krytinou, například laminátem, dřevem či dlažbou, zhorší se takzvaná kročejová neprůzvučnost. A sousedé pod námi to asi nebudou přijímat bez projevů nevůle. Nejjednodušším řešením, jak se těmto problémům vyhnout, je zvolit opět pružnou a měkkou krytinu – PVC, vinyl, korek, linoleum, marmoleum či koberec. Tím akustiku podlahy sice nezhoršíme, ale také nevylepšíme. Zlepšení je však vzhledem k špatnému výchozímu stavu i současným přísnějším normám žádoucí. Uvědomme si, že nejde jen o sousedy, hluk se šíří všemi směry a tvrdší krytiny zhorší i vnímání zvuků v našem bytě.
Pod tvrdé krytiny bezpodmínečně patří akustická izolace, dřevovláknitá deska, podložka z korku nebo z jiného pružného materiálu. Často používaný mirelon silný 2 až 3 mm není pro zvukovou izolaci dostatečný. Nejvhodnější je provést kompletní rekonstrukci podlahy tak, že se odstraní všechny vrstvy až na stropní panel a realizuje se nová podlaha, jejíž pružná kročejová izolace odděluje horní vrstvu podlahy od nosné konstrukce stropu i od svislých stěn, a tedy nepřenáší otřesy a zvuky do konstrukce domu. Pak je možné zvolit jakoukoliv tvrdou krytinu.

Pro panelový byt je vhodnou volbou celoplošný koberec, který je možné položit i na původní krytinu. Polyamidový koberec Breno zlepšuje akustiku i díky filcové podložce. www.breno.cz

Hliník to nezvládne

Při modernizaci bytu není možné vynechat elektroinstalaci. S největší pravděpodobností je nedostatečná, protože jsme v průběhu let domácnost vybavili mnohem větším množstvím elektrospotřebičů. Rozvody jsou proto přetížené, chybějí ochranné proudové chrániče, není dostatek zásuvek… A hliníkové vodiče používané k elektroinstalaci v panelových bytech jsou doslova nebezpečné. Postupně se rozpadají, takže dochází k poruchám a hrozí i vznik požáru. Při celkové rekonstrukci bytu se nabízí k vedení rozvodů využít nově budované příčky, podhledy i podlahy. Tam, kde to není možné, existují speciální povrchové úložné systémy, mnohem vzhlednější a nenápadnější než staré známé plastové lišty. Kromě klasických silnoproudých rozvodů je vhodné instalovat i slaboproudé rozvody.

Přidejte i vzduch!

S celkovou rekonstrukcí bytu bývá spojena i výměna oken, pokud nebyla provedena již dříve v rámci celkové rekonstrukce domu. Bohužel se většinou neřeší, že s novými, těsnějšími okny dochází ke zhoršení přirozené výměny vzduchu a v bytech se zvyšují koncentrace oxidu uhličitého, který má neblahý vliv na naše zdraví. Obvykle se spoléháme na to, že mají okna mikroventilační polohu a že budeme častěji větrat. K tomu, aby se vyměnilo v obývané místnosti potřebných 25 m3 vzduchu za hodinu však nestačí mikroventilace nestačí. Problémem jsou zejména malé nedostatečně větrané ložnice, v nichž bývají ráno koncentrace oxidu uhličitého alarmující, a vstávat v noci kvůli větrání chce asi málokdo. Řešením jsou buď okna s účinnějšími systémy větrání nebo instalace vzduchotechnického zařízení. V paneláku využijeme spíše lokální jednotky pro jednotlivé místnosti, které mohou být vyústěny obvodovou stěnou vně domu, nebo v případě panelových domů častěji do instalační šachty. Za zvážení by stály alespoň v ložnici, kde jsou ranní hodnoty oxidu uhličitého alarmující. Budíte se malátní, unavení, s bolavou hlavou? Možná je to váš případ.

Podlahy Rooms věrně napodobují dřevo i na dotek. Vysoká hustota nosné HDF desky zajišťuje jejich stabilitu a výrazný útlum kročejového hluku. www.asko.cz

Byt v bezpečí

Původní dveře panelových bytů nejsou pro zloděje důstojnou překážkou. Je proto nutností je vyměnit za bezpečnostní dveře s atestem třetí nebo lépe čtvrté bezpečnostní třídy. Takové dveře ochrání i před zkušenými zloději vybavenými nářadím, jako jsou sekera či vrtačka. Dveře je možné zabudovat do původní zárubně, pokud je instalována kvalitně, ale pokud je slabá, poškozená nebo příliš křivě zazděná, je třeba ji vyměnit. Bezpečnostní dveře musejí mít certifikovanou i požární odolnost. Pokud by se totiž oheň z bytu bez certifikovaných požárních dveří rozšířil do společných prostor domu, nese jeho majitel právní odpovědnost za veškeré škody a případná zranění.

Stavební povolení?

Stavební povolení je nutné, pokud se zasahuje do nosných konstrukcí – například při vybourání dveřního otvoru. Za zásah do nosných konstrukcí je považováno i vysekávání drážek pro novou elektroinstalaci. Stavební úřad může vyžadovat stavební povolení i při změnách dispozice nezasahujících do nosných konstrukcí domu, protože změnou rozmístění příček může dojít ke statickému ovlivnění nosných konstrukcí.
Ohlášení je nutné, pokud stavebními úpravami dochází ke změně v užívání části stavby, například při rozšíření koupelny nebo přesunutí WC do prostoru předsíně.
Ostatní práce je možné provádět bez vědomí stavebního úřadu.

Bezrámový systém zasklení Optimi® rozšiřuje možnosti, jak využívat balkony a lodžie, přitom neubírá obytným místnostem světlo a nebrání výhledu. www.optimi.cz

Otázka pro odborníka

Marek Beneda, obchodně technický poradce společnosti OBZOR

Je možné elektroinstalaci zasekat do panelu?

„Při řešení nové elektroinstalace v panelovém bytě se dbá na to, aby stěny byly pokud možno čisté a „zdobily“ je jen pohledové části vypínačů a zásuvek, tedy rámečky a krytky. Proto nejsou plastové lišty ideálním řešením. Kabely domovní elektroinstalace je možné skrýt jejich zasekáním do panelu. To spočívá ve vyřezávání příslušně velkých a hlubokých drážek v panelu pomocí drážkovací frézy. Důležité je čerstvě vytvořené drážky pečlivě očistit od zbytků betonu či cihly. Beton je sice tvrdší materiál než cihla, ale speciální pracovní stroje dokáží práci s ním značně ulehčit. Navíc s pomocí kvalifikované osoby bude tento úkon proveden precizně a bez problému.“

Roman Kubálek, obchodní ředitel VEKRA okna

1. Jaké typy oken se nejčastěji používají v bytových domech a proč?

Pro rekonstrukce bytových domů vedou v oblibě plastová okna. Jde o výrobky se špičkovými užitnými vlastnostmi, bez nároků na zvláštní péči o povrch za velmi příznivou cenu. Nejčastější volbou jsou konkrétně okna VEKRA KOMFORT EVO se středovým těsněním. Díky profilu s nejsilnější plastovou stěnou třídy „A“, z materiálu, bez příměsi recyklovaného plastu a díky uzavřené kovové výztuze mají výbornou tvarovou stálost a dlouhou životnost. Do společných prostor bytových domů jsou nejčastější volbou hliníkové vstupní portály. U nových bytových projektů je stále větší zájem o dřevěná okna, kde vedle užitných vlastností je kladen i důraz na estetiku a luxus přírodního materiálu.

2. Jaké izolační vlastnosti chtít po posuvných dveřích na terasu či lodžii v bytovém domě?

Posuvné systémy, které jsou záležitostí především moderních bytových novostaveb, by měly dobře chránit interiér před prochlazováním podlahy a průnikem vlhkostí, proto je nezbytné dobře konstrukčně řešený práh. Samozřejmostí by měla samozřejmě být výborná tvarová stabilita a správně dimenzované kování pro dlouhodobé snadné a lehké ovládání, protože posuvná křídla bývají velmi těžká. V luxusních domech se uplatní zdvižně posuvné systémy tzv. HS Portaly, které poskytují možnost spojit interiér a terasu prakticky bez bariér. Cenově příznivějším řešením je tzv. odstavně posuvný systém VEKRA DYNAMIC, jehož základem je okenní profil se speciálním kováním, který navíc umožňuje při pobytu venku zavřít posuvné křídlo a pak jednoduchým zatlačením na rám opět otevřít.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 20. 12. 2018

Edit: