Můžeme si pomáhat

 

3

Střídmě tvarovaný dům slouží dvěma rodinám. Každá má svou terasu, zahradu mají společnou.

 

Dům jednoznačně koncipovaný jako takzvaně dvougenerační se v dnešní době často nevidí. Obecně se zdá, jako bychom zapomněli, kde jsme se na světě vzali. Někteří frikulíni jsou patrně přesvědčeni, že spadli z nebe, a snaží se ostatním takový názor podsunout a vštípit. Avšak všichni jsme součástí nekonečného řetězce života. Mezigenerační spolužití a spolupráce jsou přirozené a výhodné.

Navštívili jsme obyvatele domu, který si nechali navrhnout a postavit pro společné, ale nezávislé bydlení mladé rodiny a páru prarodičů. Než k takovému řešení dospěli, nasbírali majitelé poznatky z bydlení v pěti různých příbytcích. Z dvacetimetrové garsonky se přesunuli do velkého mezonetového bytu v novostavbě. Nedostatečná tepelná izolace střechy a nepořádek v nájemním domě byly důvodem zamířit do vlastního řadového domku. Než stavební fi rma domek postavila, bydlela rodina v podnájmu. Řadový dům poskytoval investorům dostatečný vnitřní prostor i po narození druhého dítěte, plochu pozemku však vnímali jako nedostatečnou. „Chtěli jsme uskutečnit naši touhu po samostatném domě s větším pozemkem a zároveň zařídit, aby blízko nás bydleli moji rodiče,“ vypráví mladá paní.

4

Obytný prostor požadovali majitelé větší než 35 metrů. Lehce je rozčleněný na obývací pokoj, jídelnu, kuchyň a dětskou hernu.

 

5

7

Velký jídelní stůl je vyrobený ze starých opracovaných trámů. Skladebné skříňky značky Muuto pořídili majitelé v internetovém obchodě.

 

BÝT SI NABLÍZKU
Zkusili hledat dva domky nebo dům a byt, které by byly blízko sebe. „Tehdy manžel objevil, že v této lokalitě se prodávají pozemky za velmi výhodnou cenu. Zpočátku jsem byla proti, zdálo se mi to daleko a obávala jsem se, že strávím dny jako taxikářka,“ vzpomíná naše hostitelka. „Při plánování nového bydlení nás napadlo, že nejlepší bude, když rodiče opustí svůj byt se stále se zvyšujícím nájemným, sdružíme finanční prostředky a postavíme něco, co bude vyhovovat všem. Prodali jsme řadový domek, přidali úspory rodičů, opět se na rok nastěhovali do podnájmu a pustili se do stavění.“

6

Majitelé chtěli nechat odkryté dřevěné nosníky ve stropu. Aby mohl pokoj být tak prostorný bez podpěrných sloupů, bylo nutné pod strop umístit ocelový nosník.

 

JEDINĚ DŘEVOSTAVBU
Nejprve četli specializované časopisy a procházeli veletrhy. „Usoudili jsme, že našemu životnímu stylu a názorům nejvíce vyhovuje dřevostavba. I tím, jak děti porostou, budeme moci upravovat vnitřní dispozice poměrně snadným způsobem. Nadchly nás dřevostavby s difuzně otevřenou konstrukcí, energeticky úsporné, poskytující příjemné vnitřní klima. Nespoléhali jsme se pouze na napsané a čtyři dřevěné domy různých typů jsme také navštívili. Neměli jsme žádné praktické zkušenosti se stavbou, ale měli jsme poměrně velkou praxi z fungování provozu různých domů a bytů. Věděli jsme, že chceme jednoduchou moderní stavbu, vycházející z klasického tvaru stodoly s dostatečným vnitřním prostorem.“ Své požadavky včetně vnitřní dispozice sepsali a hledali architekty. V katalozích hotových projektů splnění svých požadavků najít nemohli a byli si vědomi, že předělávání je nesmysl, neboť to znamená vlastně nový projekt, navíc podřízený a svázaný podmínkami původního, cizího zadání.

10

11

Majitelka si přála kuchyň jako součást obytného prostoru, ale trochu stranou. Chtěla raději okno než horní skříňky, protože do horních polic se hůře dosahuje. Digestoř se zasouvá do pracovní desky z černé žuly.

 

NAŠLI SPECIALISTY
Investoři navštívili studio mladých sympatických architektů, jejichž projekty se jim líbily. Architekti však nejevili ochotu dovést projekt do realizace, o což měli klienti zájem. Nebyli primárně zaměřeni na dřevostavby a snažili se klienty dotlačit do jiné varianty. Ti následně oslovili architektonické studio, které se na dřevostavby specializuje a má zkušenosti s jejich realizací. Jednání s architektem Pavlem Horákem z ateliéru Prodesi bylo otevřené vstřícné, finanční plán vyhovující, nabídnut byl také inženýring. Již první náčrt zohledňující požadavky klientů jim v podstatě vyhovoval, ten dále rozvíjeli. „Spolupráce s architekty byla v průběhu projektování výtečná,“ říká spolumajitelka domu. „Snažili se nám maximálně vyjít vstříc, když jsme trvali na tom, aby naše část měla podlahovou plochu alespoň 200 m2. Vymysleli řešení, jak rozšířit obývací prostor a splnit nám sen o vysokých stropech, jídelně v centru dění, velkém množství úložných prostor a velké kuchyni. Již ze začátku jsme pracovali s určitým rozpočtem a byli jsme si vědomi toho, že našimi změnami se může zvýšit, nicméně tento nárůst ceny se nakonec ukázal obrovský. Tato skutečnost nás postavila do situace, že jsme museli zvolit alternativní variantu výstavby.“

14

15

Koupelny jsou jednotně řešené, liší se barevnou mozaikou.

 

Vizitka domu
Autor projektu: Ing. arch. Pavel Horák, Prodesi
Hlavní dodavatel: Dřevomont Šumava s.r.o., www.drevomontsumava.cz
Plocha pozemku: 1122 m2
Zastavěná plocha: 242 m2
Užitná plocha: cca 200 + 100 m2
Konstrukční systém: dřevostavba, 2 by 4, difuzně otevřená konstrukce
Střešní krytina: betonové tašky Tegalit
Fasáda: tenkovrstvá omítka Weber, vláknocementové desky Cembonit, borovice Thermowood
Okna: rámy hliníkové Albo, trojsklo
Podlahy: třívrstvé dubové, velkoformátová dlažba
Vnitřní dveře: bílá fólie
Systém vytápění: plynový kondenzační kotel, podlahové vytápění, v koupelnách radiátory s patronou
Paluba na terase: borovice Thermowood
Vybavení: sauna, centrální vysavač

8

2. nadzemní podlaží: 1 – hala 9,30 m2, 2 – chodba 5,60 m2, 3 – koupelna, WC 6,20 m2, 4 – posilovna 13,00 m2, 5 – ložnice 12,20 m2, 6 – ložnice 12,20 m2, 7 – ložnice 12,20 m2, 8 – šatna 12,10 m2, 9 – ložnice 11,80 m2, 10 – koupelna, WC 7,40 m2, 11 – terasa 27,20 m2

 

9

1. nadzemní podlaží: 1 – zádveří 6,20 m2, 2 – jídelna 23,50 m2, 3 – koupelna, WC 4,80 m2, 4 – obývací pokoj 36,90 m2, 5 – pokoj pro hosta 12,80 m2, 6 – kuchyň 12 m2, 7 – prádelna 3,50 m2, 8 – schodiště 5,80 m2, 9 – garáž 18,10 m2, 10 – sklad 7,50 m2, 11 – technická místnost 4,90 m2, 12 – zádveří 4,70 m2, 13 – spíž 2,00 m2, 14 – kuchyň 7,10 m2, 15 – pokoj pro hosta 7,00 m2, 16 – obývací pokoj 28,20 m2, 17 – ložnice 16,30 m2, 18 – WC 1,30 m2, 19 – koupelna, WC 7,90 m2

 

TO MUSÍME ZVLÁDNOUT
Rozhodli se tedy stavbu organizovat sami, což neměli původně v úmyslu. Sami museli hledat jednotlivé dodavatele a jejich práci koordinovat. „Díky doporučením známých jsme sehnali skvělou firmu ze Šumavy, která má velké zkušenosti s výstavbou dřevěných domů, a jejich zapálení do stavby bylo neuvěřitelné. Náš stavbyvedoucí i majitel firmy nám byli celou dobu oporou a troufnu si říci, že nám několikrát zachránili zdravý rozum a nemalé finanční prostředky. Příjemným faktorem byla cena, která nebyla daleko od původně plánovaného rozpočtu. Z některých věcí jsme museli ustoupit, ale neslevovali jsme mnoho. Jednalo se spíše o vylepšení vnějšího vzhledu či posunutí vnitřních příček. Jediná velká změna se týkala oken, kdy jsme místo dřevohliníkových s vysoce izolační tepelnou pěnou zvolili pouze okna dřevohliníková bez dodatečné izolace. Úspora byla velmi znatelná. V domě žijeme již třetím rokem a jsme velmi spokojeni, určitě bychom nic neměnili.“ Celý dům byl koncipovaný jako pasivní, nicméně vzhledem k chybějící izolaci hliníkových profilů oken jej lze označit spíše jako nízkoenergetický. V jednom objektu jsou dvě samostatné jednotky v těsném sousedství, ale důsledně oddělené. Mezi nimi je garáž a technická místnost. „Zpočátku jsme si museli zvyknout všichni, protože jsme už deset let bydleli jako dvě rodiny odděleně. Rodiče jsou však úžasní, protože jakákoli moje rozhodnutí vždy respektovali a já jsem velmi ráda, že naše děti mají babičku a dědečka na dosah,“ vyznává mladá paní.

12

13

Povrch schodů tvoří dubový masiv. Zábradlí a venkovní ploty vyrobil umělecký kovář.

 

16

Zásadním požadavkem bylo, že rodičovská ložnice musí spolu se šatnou a koupelnou tvořit samostatnou uzavřenou zónu.

 

17

Tatínek do dětských pokojíků tapety navrhl i sám vytiskl.

 

NASLOUCHEJME ZKUŠENÝM
Její maminka říká: „Ve společném bydlení jsme viděli výhody na obou stranách. Nejprve pro mladou rodinu, posléze pro nás. Základem našeho přístupu byl respekt, nepřekážet, nevměšovat se. To znamená oddělené vchody, samostatné terasy, ale společná zahrada a pokud možno mezi sebou neutrální pásmo. Tak znělo i zadání architektům. Dispozice se během projektování postupně vyvíjela. Požadovali jsme, s ohledem na možné komplikace ve stáří, bezbariérový přístup v celém bytě. Oproti současnému trendu jsme chtěli samostatnou kuchyň, protože pravidelně vaříme a soudíme, že není žádný důvod pachem, byť příjemným, zamořit celý byt. Když přijde návštěva, není problém nechat posuvné dveře otevřené.“ Požádali jsme i tatínka majitelky o jeho zkušenosti a doporučení: „Zařízení vnitřních prostor, především těch, kde bude nábytek zhotovený na míru či kde budou obklady, plánujte s předstihem, abyste se vyvarovali tzv. prořezů, ušetříte si nejen finance, ale i nervy. Najděte si zkušený stavební dozor, u nás se o toto postarala má dcera a denně byla na stavbě. Nezapomeňte na účinné stínění velkých oken, především těch situovaných na jih či jihozápad. Za nejdůležitější považuji řešení technických zařízení, například čím a jak se bude topit. Spočítejte si předem provozní náklady, za elektřinu, plyn, vodu. My jsme spokojeni, zvykli jsme si tady, žije se nám tu dobře.“

18

Všechny prostory bytu prarodičů jsou průjezdné invalidním vozíkem.

 

 

20

Pán chtěl mít svou pracovnu s velkou knihovnou. Nábytek nechali vyrobit na míru.

 

 

21

Z předchozího bytu přestěhovali jen zánovní postel.

 

 

19

Samostatná kuchyň je oddělena posuvnými dveřmi. Nábytek od českého výrobce má pracovní desku z corianu. Zeď je obložená lacobelem.

 

 

22

Ing. arch. Pavel Horák
(*1978)
Po Střední průmyslové škole stavební vystudoval Fakultu architektury na ČVUT v Praze. Od roku 2002 spolupracuje s Václavem Zahradníčkem postupně ve společnostech Prodesi a Domesi na vývoji a aplikaci systému dřevostaveb pod stejnojmenným označením. Je hlavním organizátorem Salonu dřevostaveb, ojedinělé přehlídky moderní architektury dřevostaveb realizovaných v České republice. Je autorem řady odborných článků o dřevostavbách a o výhodnosti jejich aplikace v současné výstavbě bytových i komerčních objektů.
www.prodesi.cz

 

Datum vydání: 13. 4. 2015

Edit: