Na posteli záleží

5

To ona hraje hlavní roli při vašem probouzení. Rozhodující je především její kvalita, ale i správné umístění a také vhodný výběr povlečení. O klidném spánku navíc rozhoduje spousta detailů, nad kterými byste ve dne možná mávli rukou… Počkejte ale v noci!

Existuje pár pravidel zdravého spánku, a pokud se jimi necháte inspirovat, čekají na vás opravdu sladké sny a ničím nerušená noc. Výrobci postelí se snaží vymýšlet stále lepší konstrukce postelí, roštů i matrací, stále přicházejí s novými ložnicovými sestavami; nabídka je vskutku pestrá. Zásadní u dobré postele je právě konstrukce lůžka, která by měla odpovídat požadavkům antropometrie, fyziologie i hygieny spánku.

2

3

4

ŠÍŘKA A DÉLKA 
Důležitá je především velikost postele – standardní rozměry jsou zhruba dány – 90 x 200 cm na jednolůžko, 180 x 200 cm pro dvoulůžko. Ideální délku si ale vypočítáte, když ke své výšce připočtete 25 cm. Pokud jste čahoun, snad ani nepočítejte a rovnou si kupte postel s prodlouženou délkou 220 cm. Nepodceňte ani výšku postele, která by i s matrací měla být asi 45–55 cm, u starších osob může být kvůli snadnému vstávání ještě vyšší. Pokud jde o již zmíněnou šířku lůžka, vždy záleží na konkrétním člověku, na jeho rozměrech i zvyklostech během spánku – jestli se často otáčí či jaká poloha při spaní mu nejvíce vyhovuje (na břiše, na zádech, s rukama pod hlavou nebo rozpaženýma…). Pokud plánujete umístit postel ke zdi, pak zvolte rozhodně co nejširší, totéž platí pro starší nebo nemocné osoby.

5

6

7

8

9

Z ČEHO MŮŽE BÝT POSTEL VYROBENA?
Masivní dřevo – nejčastěji buk nebo bříza, povrchová úprava lak nebo vosk, vyšší cena a maximální kvalita.
Přírodní dýha – tenká vrstva dřeva aplikovaná na povrch dřevotřískové desky, často se používají tropické či exotické dřeviny, výhodná cena, dobrá kvalita.
Lamino fólie – dřevotřísková deska potažená fólií imitující dřeviny. Výhodný poměr mezi cenou a kvalitou, finančně nejlevnější řešení.

10

11

12

13

14

POHODLNĚ PŘEDEVŠÍM
Mezi materiály, z nichž bývají postele vyrobeny, jednoznačně stále vítězí dřevo – ať už jako masiv nebo dýha. Je příjemné na dotyk, teplé a pocitově ho máme se spánkem přirozeně a odjakživa spojené. Trh nabízí i kovové postele, které jsou na první pohled efektní a určitě se hodí do stylových interiérů, avšak pokud jde o oblíbenost, není to s nimi nijak žhavé. Oproti tomu celočalouněné postele jsou velice příjemné, ale jejich údržba je náročná. Podstatné je čelo postele – není na škodu, když je čalouněné nebo s měkkou opěrkou pro hlavu. Některé modely postelí mají čelo polohovací, takže si snadno zvolíte právě tu polohu, která vám při čtení nebo odpočinku nejlépe vyhovuje. A ještě něco… Dejte přednost posteli s nožičkami – vzduch bude moci pod postelí proudit a matrace odspodu přirozeně větrat.

15

16

17

KAM UMÍSTIT POSTEL? 
Jednoznačně do nejklidnější a chladnější části domu nebo bytu, stranou všeho ruchu, daleko od kuchyně nebo obýváku i frekventované ulice. Ideální je orientace ložnice směrem do klidného vnitrobloku nebo do zahrady, pokud možno na východ. Výrobci sice nabízejí šatní systémy na míru ložnici, ale není to nejšťastnější řešení – otvíráním šatny můžete rušit spícího partnera. Pokud se pro tuto variantu přece jen rozhodnete, pak zvolte otevírání s tichým a jemným dojezdem. Postel nikdy nedávejte pod střešní okna ani do blízkosti radiátorů. Výmalba stěn ložnice by se měla nést v klidném odstínu, v nekřiklavých jemných barvách, které vaše oči před spaním uklidní a navodí večerní atmosféru. Pokud chcete na stěny pověsit obrazy nebo fotografi e, postupujte v podobném duchu – nic expresivního, spíše náladového a uklidňujícího. Lépe působí jeden velkoformátový kousek než deset malých.

18

Datum vydání: 1. 7. 2015

Edit: