Na vaření i zdobení

1

Takovou krásu jste už dlouho neviděli… Květinová kuchařka Jany Vlkové vás seznámí s rostlinami, které se v kuchyni používaly odpradávna a nyní je zvolna objevují věhlasní kuchaři. Autorka poradí, kdy, kde a jak plané i kulturní rostliny sbírat. K tomu představí inspirativní, a přesto velmi jednoduché recepty. Máte se na co těšit…

ČOČKA S JARNÍM LUPENÍM
(pro 4 osoby)

Suroviny
200 g vařené červené čočky
200 g směsi bylin (třeba šťovíku, bršlice kozí nohy, kerblíku, kozlíčku polníčku)
40 ml vinného octa
100 ml olivového oleje
1 lžička mletého římského kmínu
½ lžičky dijonské hořčice
sůl

Postup
Čočku uvařte do měkka. Červená čočka je loupaná, proto se nemusí namáčet a stačí jí 10 minut varu. Uvařenou čočku slijte přes cedník a odložte do misky. Ocet smíchejte s hořčicí, kořením a solí, přilijte olej a metličkou vyšlehejte hladkou zálivku. Nalijte na ještě teplou čočku a opatrně promíchejte. Snažte se, aby se vám čočka nerozpadala pod rukama. Nechte vychladnout, než budete přidávat zelené byliny. Býlí dobře omyjte a nasekejte na větší kousky. Šetrně promíchejte s vychladlou čočkou. Čerstvé křehké byliny by neměly přijít do teplé čočky, aby nezavadly a zůstaly svěží. Dozdobte sedmikráskami, květy jabloní, snítkami pampelišek.

Tip
Podávejte s uzeným masem, sázeným vejcem nebo jen tak jako veganskou přesnídávku.

4

 

BAVORSKÝ BRAMBOROVÝ SALÁT S PODBĚLEM                                                                         (pro 4 osoby)

Suroviny
4 velké brambory
1 až 2 červené cibule
50 g podbělu
1 lžíce vinného nebo jablečného octa
1 kávová lžička hrubé hořčice
sůl a pepř podle chuti

Postup
Brambory uvařte ve slupce a nechte vychladnout, oloupejte a nakrájejte je na plátky. Cibuli oloupejte a nakrájejte na velmi tenká kolečka. Ocet promíchejte s hořčicí, solí a pepřem a nalijte na brambory s cibulí. Opatrně salát promíchejte, aby se brambory obalily zálivkou, ale nerozpadly na kaši. Nechte alespoň hodinu odležet, nejlépe v lednici. Těsně před podáváním ozdobte salát květy podbělu.

Tip
Salát se hodí ke smaženým jídlům, jako jsou řízky, ke grilovanému či pečenému kuřeti. Když odkvete podběl, připravte salát se sedmikráskou, stejně dobrý je s modrými květy brutnáku nebo s oranžovými lístky aksamitníku či měsíčku, případně i s aromatickou lichořeřišnicí.

1

 

PIŠKOTOVÁ ROLÁDA S NĚŽNÝMI KVĚTY                                                                                         (pro 6 osob nebo 3 chlapce v růstu)

Suroviny
150 g polohrubé mouky
150 g pískového cukru
5 vajec
2 lžíce holandského kakaa
5 dl šlehačky
50 až 70 g fialek
moučkový cukr do šlehačky a na ozdobu

Postup
Předehřejte troubu na 200 °C. Vejce ušlehejte s cukrem a s kakaem do pěny a opatrně vmíchejte mouku. Vyložte plech pečicím papírem, rozprostřete na něj těsto a lehce rozhrňte, aby vznikl pravidelný čtverec nebo obdélník. Pečte zprudka asi pět minut. Vysoká teplota je důležitá, aby těsto rychle vyběhlo a bylo vláčné. Budoucí roládu vytáhněte z trouby, jakmile bude na povrchu lehce růžová. Při delším pečení ztvrdne a špatně se roluje. Teplou placku zarolujte i s pečicím papírem, zabalte do vlhké utěrky a nechte vychladnout. Šlehačku lehce oslaďte a vyšlehejte do tuha. Když se ale rozhodnete vynechat cukr, lépe vynikne jemná chuť fialek. Rozmotejte korpus, potřete jej šlehačkou a rovnoměrně posypte většinou fialek. Něco si odložte na ozdobu. Opětovně srolujte a nechte vychladnout v lednici.

Tip
Před podáváním ozdobte zbylými květy, případně posypte moučkovým cukrem.

5

 

TEMPURA Z MLADÝCH KOPŘIV                                                                                                       (pro 4 osoby)

Suroviny
50 g mladých výhonků kopřiv (dlouhých asi 4 cm)
200 ml oleje na smažení
Těstíčko
3 polévkové lžíce hladké mouky, 15–20 ml ledové vody,
2 ledové kostky, sůl
Omáčka
150 g bílé ředkve, 2 polévkové lžíce jablečného octa,
2 polévkové lžíce sójové omáčky

Postup
Z hladké mouky a studené vody umíchejte metličkou řídké těstíčko. Nechte půl hodiny odpočinout v lednici. Ředkev nastrouhejte na jemno, přidejte jablečný ocet, sójovou omáčku a osolte. Pokud je omáčka příliš silná, nařeďte vodou. Omáčka by měla být jemná, všechny chutě v rovnováze. Rozpalte olej na smažení na nejvyšší možnou teplotu (fritovací hrnec na maximum, obvykle 180 °C). Do těstíčka přidejte kostku ledu, aby si udrželo nízkou teplotu. Pracujte svižně, aby těstíčko příliš nezřídlo. Tajemství a kouzlo tempury tkví ve velkém rozdílu teplot. Jedině tak vzniknou křupavé bublinky v těstíčku. Výhonky kopřivy namáčejte v těstíčku a zprudka smažte. Stačí jen mžik. Odkládejte na ubrousek, aby odkapal přebytečný tuk. Ihned podávejte s omáčkou.

6

 

 

2

CO BYSTE MĚLI VĚDĚT
Kniha je přehledně rozdělena do čtyř kapitol – čtyř ročních období „kytkožrouta“, tedy podle toho, kdy jsou v Česku rostliny k mání. Můžete si s její pomocí vychutnat jídla, která lahodí oku, a odhalit jedinečné chutě, které příroda nabízí. Talíř ozdobený jedlým kvítím a býlím se stane uměleckým dílem – jedlé květy a listy podtrhnou chuť pokrmů a také sehrají důležitou dekorativní roli.

3

Květinová kuchařka – jedlé kvítí a býlí na vaření i zdobení
Jana Vlková
288 stran, fotografi e u každého receptu
Za 449 Kč na www.smartpress.cz.

Datum vydání: 30. 4. 2015

Edit: