Navrácená noblesa starého bytu

3

Tvarově jednoduché kusy nábytku historickým prvkům nekonkurují, bílé plochy je nechávají v interiéru vyniknout.

 

Byty v historických domech mají nezaměnitelnou atmosféru, pro kterou si získávají své nové majitele. Přestože dnešní rodiny chtějí bydlet moderně, bylo by nezodpovědné popřít hodnoty původního stylu či poctivé ruční práce někdejších řemeslníků.

Činžovní dům z konce 19. století je jakýmsi přechodným stylovým obdobím: základní rozvržení fasády je ještě klasicky novorenesanční, ale už se na ní objevují prvky, které ohlašují nástup secese. Ta se pak projevila především v interiérech, například stropy místností jsou vyzdobeny štuky s měkkým dekorem inspirovaným přírodou. Nová majitelka jednoho z bytů dokázala ocenit nejen krásný výhled na město, ale také genia loci, který tu přetrvával. V době, kdy si byt zakoupila, byla už zašlá krása původních prvků překryta vrstvami tapet a různých druhů podlahových krytin; podlahy byly v dezolátním stavu, oknům a dveřním výplním některé části chyběly nebo nebyly použitelné. Většina prvků a materiálů se však dochovala, při rekonstrukci tedy bylo možné zachytit se dobového stylu, očistit byt od nevhodných úprav a zdůraznit jeho původní atmosféru. Rekonstrukci bytu svěřila majitelka dvěma studentům architektury z liberecké fakulty. Theresa Kjellberg a Štěpán Matoušek dokázali složitý úkol zvládnout i přes svůj mladý věk, s velkou citlivostí navrátili bytu jeho velkorysost.

1

Podařilo se opravit dochované štuky na stropech i původní křišťálový lustr.

 

2

Výklenek s nejkrásnějším výhledem se využil na umístění lehátka (chaise longue).

 

DISPOZICE PRO JEDNU OSOBU
V souladu s požadavky památkářů navrhli autoři jen minimální dispoziční změny, pohodlnému bydlení jedné osoby však členění bytu velmi dobře vyhovovalo. Jedinou výraznější změnou bylo zrušení dveří do kuchyně, aby se mohla vytvořit větší a praktičtější kuchyňská sestava. Vysazené dveře se nově využily mezi chodbou a obývacím pokojem, kde hluboký výklenek v nosné zdi prozrazoval, že tady prostup opravdu kdysi býval. Dveře do koupelny se musely mírně posunout, aby se sem mohlo vrátit vybavení, jaké se v koupelnách běžně používalo – vana a umyvadlo. Při minulých přestavbách tu dřívější nájemníci namísto vany osadili sprchový kout a klozet, koupelna byla stísněná a provozně nepříjemná. Rozdělení bytu na společenskou a soukromou část zůstalo beze změny. Obě části odděluje široká vstupní chodba, z ní jsou přístupné nejenom obytné místnosti, ale také koupelna a samostatná toaleta. Výklenek po dveřích do kuchyně se využil pro vestavěnou šatní skříň. Kuchyni s obývacím pokojem propojují široké prosklené dvoukřídlé dveře, které se otevírají o 180o, a mohou tak zůstat po většinu času otevřeny, aniž by křídla překážela provozu. Zatímco do společenské části se nově vchází poblíž hlavního vstupu, dveře do ložnice, koupelny i toalety se nacházejí v zadní polovině chodby, v méně frekventované zóně. Z ložnice je pak přístupná ještě malá šatnička.

4

V rohu obývacího pokoje se zachovala secesní kachlová kamna, jejich zprovoznění zpříjemní chladné zimní večery.

 

5

Nová podlaha z dubových parket probíhá místnostmi bez prahů, byt tím získává jednolitost, působí prostorněji.

 

Vizitka bytu
Podlahy: dubové vlysy, v koupelně keramická dlažba
Okna a dveře: repasované původní dřevěné, bílý lak
Obklady: bílý keramický obklad v kuchyni, koupelně a na toaletě
Nábytek: dubové dřevo, bílý lak, bílé sklo
Vytápění: teplovodní, plynový kotel

7

Půdorys původního stavu

 

8

Půdorys po rekonstrukci: 1 – předsíň, 2 – kuchyň, 3 – jídelna, 4 – obývací pokoj, 5 – ložnice, 6 – šatna, 7 – koupelna, 8 – WC

 

ZACHRÁNĚNÉ HODNOTY
Kompletní rekonstrukce představovala v první fázi především řešení technických problémů a modernizaci instalací. V rámci výměny podlah se vytvořil nový rošt, který nejenom zabránil nežádoucímu houpání, ale také umožnil začlenit do konstrukční skladby podlah rozvody topení, vody a elektřiny. Nové dubové vlysy procházejí bez prahů všemi místnostmi kromě koupelny a toalety, byt tím získává jednolitost, působí mnohem prostorněji. Všechna dřevěná okna, parapetní obklady a dveře s profilovanými zárubněmi zůstávají původní, byly repasovány a v chybějících částech doplněny replikami. Repase značně prodloužila celkovou dobu rekonstrukce bytu, tady se projevila malá zkušenost řemeslníků s historickými prvky, velmi choulostivými na pečlivý přístup k opravě i lakování. První nepříliš zdařilé pokusy majitelka reklamovala a vrátila k přepracování. Naopak velkou radostí bylo vyspravení štuků na stropech a zprovoznění secesních kachlových kamen, která se dochovala v rohu obývacího pokoje. Za chladných zimních večerů se v nich opravdu zatápí, jako za starých časů je „teplo domova“ spojeno s praskáním ohně. Nějakým zázrakem se v obývacím pokoji zachoval i původní křišťálový lustr, také ten se podařilo opravit.

6

Odstranění dveří z chodby do kuchyně umožnilo navrhnout praktickou a funkční sestavu s vysokou částí při stěně.

 

9

Dveře do ložnice, koupelny i toalety se nacházejí v zadní části chodby, v méně frekventované zóně. Ložnice je orientovaná na východ do klidného vnitrobloku.

 

12

Z ložnice je přístupná ještě malá šatnička.

 

PROSTÉ, PŘITOM MODERNÍ VYBAVENÍ
V kontrastu k historickým skvostům pojali autoři vybavení bytu zcela současně a moderně. Tvarově jednoduché kusy nábytku jim nekonkurují, bílé lakované plochy stejně jako čistě bílé stěny nechávají původní prvky interiéru vyniknout. Na střízlivou kombinaci bílé barvy s dubovou podlahou navazují některé kusy nábytku z dubového dřeva – jídelní stůl, společenské a odkládací stolky, postel, rám šatní skříně. Barevně výrazným akcentem obývacího pokoje je černá barva pohovky a lehátka (longue chaise) ve výklenku s oknem nebo pracovní židle, v kuchyni se černá objevuje na židlích a pracovní desce. Stejná barevnost prostupuje celým bytem, v koupelně a na toaletě najdeme bílé obklady z jemných pásků a černé velkoformátové dlažby. Autoři si ve shodě s majitelkou přáli, aby zařízení bylo nejenom pohodlné a nadčasové, ale současně i prosté, „obyčejné“. Většina zařízení byla zakoupena v IKEA, kde je možné vybrat si nábytek cenově dostupný, přitom designově odpovídající modernímu životnímu stylu.

13

Také na toaletě najdeme bílé obklady a černé velkoformátové dlažby.

 

14

Do koupelny se navrátila vana s umyvadlem.

 

 

 

10 11

Theresa Kjellberg, Štěpán Matoušek
Small Smart Architecture
Studenti architektury z liberecké fakulty na své schopnosti upozornili mimo jiné úspěšnou účastí v soutěži Bydlení IQ. Theresa Kjellberg a Štěpán Matoušek se v ní pokaždé probojovali až do finále. Už při studiu si založili vlastní ateliér a mají za sebou i první drobné realizace: kromě představené rekonstrukce také interiér bytu pro studenta nebo malou chatu na Šumavě.

Kontakt:
www.ssa.over.cz
theresa.kjellberg@me.com
tel.: 723 907 873
matousek.ssa@gmail.com
tel.: 722 908 607
www.ssa.over.cz

Datum vydání: 8. 5. 2015

Edit: