Něco je ve vzduchu…

To, že se vám doma nedýchá nejlépe, nemusíte na první pohled ani poznat. Nekvalitní nebo příliš suchý vzduch je ale příčinou mnoha zpočátku nejasných, ovšem vleklých obtíží, jako jsou chrapot, kašel nebo i astma. Čistička či zvlhčovač vzduchu vám mohou pomoci, jejich výběr ale není jednoduchý. Trochu vám pomůžeme.

Úkolem čističky vzduchu je odstraňovat nečistoty z ovzduší, aby se vám dýchalo co nejlépe. Kvalitní čistička dokáže vyčistit vzduch v interiéru od prachových částic, alergenů, virů, bakterií, cigaretového kouře i smogu pronikajícího do bytu zvenku téměř stoprocentně. Některé čističky umějí odstranit i nepříjemné pachy. Čističku vzduchu oceníte zejména v topném období, kdy se okna bytů zavřou, minimálně se větrá a naopak hodně topí – to bývá vzduch v domácnostech horší než venku.

PODLE ČEHO SE ROZHODNOUT?

Když váháte, jakou čističku vzduchu si pořídit, zásadním parametrem je velikost vašeho domova. Nejmenší modely zvládnou vyčistit místnost o velikosti asi 15 metrů čtverečních, ty největší až šedesátimetrový prostor. Vybírejte si jen z osvědčených firem s dobrým renomé – hlavní roli u jednotlivých modelů hraje kvalita filtrace a vzduchový výkon. Obecně platí, že čím víc stupňů filtrace čistička nabízí, tím více nečistot odstraňuje. Vzduchový výkon zase představuje množství vzduchu v metrech krychlových, které čistička přefiltruje a vyčistí za hodinu. Aby to bylo opravdu efektivní, mělo by množství přefiltrovaného vzduchu převyšovat objem místnosti minimálně dvakrát až třikrát. A čím vyšší je vzduchový výkon, tím rychleji čistička vzduchu místnost vyčistí. Pro malé místnosti stačí méně výkonná, tedy i levnější čistička. Nepodceňte ani cenu a trvanlivost filtrů, která souvisí s jejich pravidelnou výměnou, a na obě specifika se při nákupu zeptejte. Některé čističky obsahují omyvatelné filtry, které není nutné měnit.

HLUČNOST A RYCHLOST

Všechny čističky mají několik rychlostních stupňů, které se volí podle toho, jak rychle chcete vzduch v místnosti vyčistit. Například pro větrání v pylové sezoně nebo odstranění cigaretového kouře je vhodné zapnout čističku na maximální výkon, naopak v noci postačí nejslabší a zároveň nejtišší režim, aby hluk přístroje nerušil při spánku. Při nočním režimu by neměla přesáhnout 30 dB (A).

Co může způsobit příliš suchý vzduch?
◗ chrapot
◗ škrábání v krku
◗ kašel
◗ zhoršení nachlazení
◗ zhoršení astmatu
◗ zhoršení atopického ekzému

RTY JAKO RADAR

Zvlhčovač vzduchu je stejně jako čistička důležitý hlavně na podzim a v zimě (v topné sezoně), kdy vlhkost ovzduší rapidně klesá – jak se doma topí, vzduch se vysušuje. Zvlhčovače mají za úkol usnadnit dýchání v místnostech, kde relativní vlhkost vzduchu klesla pod 40 % (to zjistíte snadno pomocí teploměru s vlhkoměrem). Dlouhodobý pobyt v takto suchých prostorech bez zvlhčovače vzduchu může vysušit sliznici dýchacích cest, která pak nemůže dostatečně zachycovat viry, bakterie a alergeny nebo prachové částice a ty potom snadno proniknou do dýchacích cest. Výsledkem může být infekce, alergická reakce, astmatický záchvat nebo dokonce totální vyčerpanost organismu a selhání imunitního systému. Že máte doma přesušený vzduch, poznáte jednoduše podle popraskaných rtů. První potíže se zpravidla objeví pár dní poté, co se vzduch v místnosti příliš vysušil.

NA CO SE ZAMĚŘIT?

Je to podobné jako u čističky – rozhoduje hlavně velikost místnosti a výkon přístroje. Nejmenší modely provlhčí místnost o velikosti asi 20 m2, velké typy zvládnou prostor o 60 metrech. Existují modely s automatickou regulací, které samy změří aktuální vlhkost a teplotu a podle toho nastaví parametry provlhčení. Ty jsou ideální, pokud chcete mít zajištěné pohodlí a nechcete vlhkost vzduchu kontrolovat sami. Jinou možností jsou takzvané manuální zvlhčovače, u nichž si zahájení zvlhčování nastavujete sami podle údajů na vlhkoměru.

Co je ve vzduchu?

◗ bakterie a viry
◗ alergeny (z roztočů, zvířat a plísní)
◗ prach
◗ zápach (z vaření, z domácích zvířat)
◗ smog zvenku
◗ cigaretový kouř

Spočítejte si, jak výkonnou čističku potřebujete. Výsledek porovnejte s maximálním výkonem vybrané čističky. Pokud je její výkon vyšší než váš výsledek, čistička je pro daný prostor dostačující. Plocha podlahy (m2) x výška stropu (m) x 2,5 (pro běžný provoz) nebo 4 (pro alergika) = potřebný vzduchový výkon (m3/h). Zdroj: www.proalergiky.cz

PŘÍLIŠ VLHKO?

Pak si naopak pořiďte odvlhčovač vzduchu, který využijete především v „mokrých“ prostorech, jako jsou prádelny a sklepy, ale i staré vlhké přízemní byty, kde je nedostatek slunečního světla. Předejdete tak tvorbě plísní a množení roztočů i neestetickému vzhledu omítky. Pravý čas pro odvlhčovač přichází, naměříte-li v místnosti vlhkost vyšší než 60 %. Bez měření to poznáte snadno i podle oken – na jejich vnitřní straně je vysrážená voda. O viditelné plísni na zdech snad ani nemusíme hovořit. Odvlhčovač funguje na principu vestavného chladicího tělesa, přes které proudí vzduch. Vzdušná vlhkost se tímto procesem zkapalní a odteče do záchytné nádoby. Aby z přístroje odvlhčený vzduch neodcházel příliš studený, zapne se topné tělísko, které ho ohřeje na pokojovou teplotu.

DVA V JEDNOM

Trh nabízí také čističku a zvlhčovač v jednom. Hlavní výhoda je v tom, že čištění a zvlhčování vzduchu zvládne jen jeden přístroj, nemusíte si pořizovat dva. Tyto přístroje (označované někdy jako pračky vzduchu) využívají přirozeného odparu vody. Speciální odpařovací disky absorbují vodu a ventilátor přes ně fouká suchý vzduch. Je možné použít vodu o různé tvrdosti a nemusíte se bát, že se vám začnou na nábytku usazovat minerální látky v podobě jemného bílého prášku. Nevýhodou u těchto přístrojů může být situace, kdy potřebujete někde vzduch vyčistit a jinde zvlhčit.

 

 

Uložit

Datum vydání: 7. 4. 2015

Edit: