Nekončící příběh designu

2

Superstudio a areál Nákladového nádraží Žižkov

Praha si po roce opět užívala design a báječné akce. Jubilejní ročník přehlídky Designblok 2013 se začátkem října stal lákadlem pro mnoho návštěvníků!

Česká přehlídka designu se během let neuvěřitelně rozrostla a stala se v rámci střední Evropy největší výstavou svého druhu. V pondělí 7. října večer se rozjel už patnáctý ročník jedinečné výstavní akce. Tradičně se konal v nezvyklých prostorech, které jsou pro návštěvníky nadhodnotou a pro firmy výzvou k originální prezentaci v atraktivních místech. Designblok pomáhá objevovat nejenom nové talenty, ale zároveň současnou, starší a historickou architekturu – od paláců až po industriální stavby. Kdo chtěl vidět všechno, nebo alespoň většinu, musel si opět vyšetřit hodně času.

1

Lebon představil koupelnový a kuchyňský nábytek z odolných kompaktních laminátů a prezentace se dostala na seznam nominací na Cenu za nejlepší firemní prezentaci

3

Kolekce lustrů Neverending Glory a stolky Ondulé (Studio Jan Plecháč & Henry Wielgus)

4

Kolekce svítidel Garden (návrh Jiří Pelcl pro firmu Preciosa Lustry) byla vystavena v Art House v Colloredo-Mansfeldském paláci.

5

Zrcadlová místnost na nádraží a prezentace nové designové láhve značky Heineken (návrh Studio Jan Plecháč & Henry Wielgus)

6

Luxusní řada nábytku a doplňků kolekce Stockholm. IKEA

VE SKLADU A NA PERONU 
Emotivním zážitkem bylo rozhodně Superstudio. Areál bývalého Nákladového nádraží Žižkov s opuštěnými skladišti i železničními vagony se na několik dní proměnil v rozsáhlou výstavní plochu. Funkcionalistickou stavbu architektů Karla Caivase a Vladimíra Weisse z počátku 30. let minulého století ještě nedávno čekala totální demolice a následně developerská výstavba. Vlivem okolností, díky úsilí skupiny Tady není developerovo i Městské části Prahy 3 je všechno jinak a nádraží se letos definitivně dostalo na seznam kulturních památek. Designblok 2013 ukázal cestu, jak úžasné místo nedaleko centra a s neobyčejně silným nábojem v budoucnu rozumně využít.

Kdo vyhrál
◗ nejlepší firemní prezentace – Fatra
◗ nejlepší prezentace designéra a designérského studia – Studio deForm
◗ nejlepší školní prezentace – VŠUP, Ateliér skla
◗ nejlepší česká módní kolekce – Monika Drápalová
◗ mimořádný počin mimo kategorie – Pavilon (přestavba vinohradské tržnice)

7

Originální svítidlo Daisy z naběraček vzniklo v rámci projektu 3xR – vytváření výrobků z recyklovatelného odpadu

8

Na nádraží dorazil Velorex oděný v krajkách (firma Kříž).

9

Designéři Jan Pollág a Václav Mlynář (studio deForm) oživili několik kusů starého nábytku materiálem DuPont Corian.

10 11

12

Novinka v sortimentu nevšedního papírnictví Papelote, limitovaná edice skicáků a obálek Arcto Iris

HISTORICKÉ CENTRUM A MODERNÍ DESIGN 
Design se představil na více než padesáti místech Prahy – v obchodech, galeriích a ateliérech designérů, v nichž probíhaly speciální instalace, vernisáže i večírky. Za současným designem, módou a šperky se letos chodilo do Openstudia v Kafkově rodném domě u Staroměstského náměstí. Nevšední až mysticky působící prostředí chátrajícího barokního Colloredo-Mansfeldského paláce v Karlově ulici poskytlo kulisu projektu Art House. Vystavovala tu nejenom česká designérská špička – Jiří Pelcl, Olgoj Chorchoj, Qubus či Rony Plesl, ale i hvězdní zahraniční hosté. Známá francouzská designérka Matali Crasset, která Designblok navštívila už před deseti lety, přivezla utopickou výstavu Voyage to Uchronia, holandský sochař Hans van Bentem zase pohádkovou, mysteriózní instalaci Keep on dreaming!, v níž použil kanystry, ropný barel, lotosové květy či postel z křišťálu.

Design podle čísel
◗ jubilejní ročník navštívilo přes 45 000 lidí
◗ celková výstavní plocha –14 300 m2
◗ konalo se 228 akcí
◗ prezentovalo se 82 interiérových firem, 49 designérů, 52 módních značek, 12 galerií a 15 školních ateliérů
◗ Designblok přivítal 32 zahraničních designérů

13

Svítidla Ballons navrhli pro firmu Brokis designéři Lucie Koldová a Dan Yeffet.

14

Spojení plastu, keramiky a návrhu slavného manželského páru Palombových – nejnovější sanitární keramika Kartell by Laufen

15

16

17

Český výrobce koupelnového zařízení Ravak představil unikátní set Bath Gallery, design: Kryštof Nosál.

ČESKO MÁ TALENT 
Tuzemské firmy si uvědomují, že jim design otevře cestu k zákazníkům a na světové trhy. Někteří výrobci se akce účastnili poněkolikáté (Polstrin, Preciosa, Brokis, Lasvit, Lebon…) a nabídli novinky a prezentace, které vznikly ve spolupráci se zkušenými či naopak začínajícími autory. Objevovala se jména Jiří Pelcl, Lucie Koldová, Jaroslav Bejvl ml. či Jan Plecháč a Henry Wielgus. Nováčkem byla značka Ravak, která předvedla koupelnový set Bath Gallery, vyrobený podle návrhu Kryštofa Nosála. Společnost M&T představila nové kování, jež nedávno slavilo mezinárodní úspěch získáním Red Dot Design Award. Nábytkářský podnik Jitona překvapil kolekcí navrženou Studiem Vrtiška–Žák, výborná byla prezentace nábytku firmy Ulč. Na stánku Jika a Laufen upoutala sanitární keramika podle návrhů studentů VŠUP pod vedením Maxima Velčovského i nejnovější kolekce Kartell by Laufen od slavného Roberta Palomby. Návštěvníky bezesporu potěšila vyšívaná tříkolka Velorex v jednom z vagonů žižkovského nádraží. Pro textilní firmu Kříž ji navrhla česká módní návrhářka Markéta Kopecká žijící v Paříži. Do akce se zapojily i velké firmy – IKEA či Škoda Auto. Pozadu nezůstaly školy, které nechaly nahlédnout do portfolií budoucí generace návrhářů.

18

Výherce kategorie Cena za nejlepší firemní prezentaci – tradiční český výrobce Fatra a kolekce nafukovacích hraček

19

V Art House vystavovali mladí holandští designéři Kiki van Eijk a Joost van Bleiswijk a nabídli projekt, který obdivuje tradici, řemeslo i krásu materiálů.

PŘÍBĚH HRAČEK 
Během Designbloku byly uděleny Ceny šéfredaktorů a dotkly se čtyř kategorií. V porotě zasedli zástupci odborných tištěných a internetových médií, Českého rozhlasu a České televize. Do nominace za Nejlepší firemní prezentaci se dostalo devět firem – například výrobci svítidel Lasvit a Brokis nebo koupelnového nábytku Lebon. Zpracovatel plastů Fatra Napajedla se přehlídky zúčastnil poprvé a vyhrál. Nová kolekce dětských nafukovacích hraček vznikla v ateliérech designérů Jana Čapka, Anny a Jerryho Kozových a Zuzany Lednické. Byla poctou designérce Libuši Niklové, s jejíž žirafou, buvolem či například harmonikovou kočkou vyrůstalo několik generací dětí. V kategorii Prezentace designéra a designérského studia získali nejvyšší ocenění Jakub Pollág a Václav Mlynář ze Studia deForm, kteří připravili expozice značkám Nike a Heineken. Body nasbírali také za originální nápad a použití materiálu Du- Pont Corian, jímž doplnili a osvěžili kusy nábytku, které dřív nechyběly v žádné domácnosti (peřiňák, židle, křeslo, stůl, kávový stolek…).

20

Voyage to Uchronia – projekt Francouzky Matali Crasset instalovaný v divadelním sále Colloredo-Mansfeldského paláce

21

Callop je křeslo zároveň i pohodlná lenoška, novinka firmy Polstrin podle návrhu Filipa Albrechta.

Datum vydání: 15. 11. 2013

Edit: