Nepostradatelné okapy

Přemýšlíte, jakým okapovým systémem vybavíte střechu nového domu nebo nahradíte dosluhující stávající? Pokud ano, pak zima je jediné období v roce, kdy máte čas se v klidu rozhodnout. Na jaře pak již můžete své rozhodnutí realizovat.

Okapový systém zahrnuje venkovní a vnitřní žlaby vedené konstrukcí stavby. Další rozdělení může být na žlaby podokapní neboli nesamonosné, uložené v žlabových hácích nebo nástřešní – nadokapní – takzvané samonosné, připevněné plošně na střešní konstrukci. Mezi prvky okapového systému patří dále svody, kotlíky, spojky, rohy, kolena, úchytné háky nebo třeba lapače listí, svodové řetězy a podobně.

Z JAKÉHO MATERIÁLU
Náklady na pořízení okapů jsou sice mnohem nižší než u samotné střechy, to ale neznamená, že lze jejich výběr podcenit. Při výběru okapového systému bychom neměli hledat ten nejlevnější, protože čím méně za okapy zaplatíme, tím méně od nich také můžeme očekávat. To, co jsme při jejich koupi ušetřili, a leckdy i podstatně více, si totiž vyžádá jejich údržba. Kromě toho nemají dlouhou životnost. Cenově nejpřijatelnější variantu představují okapové systémy z pozinkovaného plechu, které však vyžadují trochu více péče. Chceme-li zabránit jejich korozi, nezbude nám nic jiného než je jednou za čas natřít. Tento druh odvodňovacího systému má trvanlivost přibližně 20 let, cena je okolo 50 Kč/m. S poněkud delší životností můžeme počítat u pozinkovaných okapů vyrobených z vypalovaného plechu nebo dodatečně práškově lakovaných. Nejdelší životnosti se však z okapových systémů vyráběných z pozinkovaného plechu těší ty, které se vyrábějí z předlakované oceli. Tato technologie zajišťuje jejich stejnoměrné pokrytí ochrannými vrstvami, a to i na těžko dostupných a namáhaných místech. Velkou výhodou je rovněž výběr z několika barevných odstínů, což dovoluje barevně sladit okapový systém s celkovým vzhledem domu. Dalším výrobním materiálem používaným k výrobě okapů, svodů a doplňků je hliník. Hliník nepodléhá korozi a jedná se o poměrně odolný materiál s přibližně stoletou životností. Výhodou je, že hliníkové systémy jsou zcela bezúdržbové a mají velmi nízkou hmotnost, což usnadňuje jejich instalaci. Vyrábějí se jak s přírodním, tak s lakovaným povrchem v bohatém spektru barev. U kvalitního legovaného hliníku počítejte s vyšší cenou 155 Kč/m, ale také velmi vysokou odolností žlabů i háků, která předurčuje jejich použití do těch nejnáročnějších klimatických podmínek se sněhovou zátěží a tam, kde dochází k zaledování okapních hran. Nízkou hmotností, a tedy i snazší montáží, bohatou nabídkou barev a jejich stálostí disponují plastové okapy. Jejich nevýhodou je nižší pevnost. Životnost plastových okapů je přibližně 40 let. Velmi vhodnou kombinaci v případě výrobního materiálu okapů a svodů představuje kov a plast na povrchovou úpravu. Přednostmi takového systému je vysoká pevnost, odolnost proti korozi a kolísání teplot, dlouhá životnost i široká paleta barev, v níž se systém vyrábí.

Kombinace materiálů
Z ekonomických důvodů je při volbě okapového systému možná i kombinace několika materiálů. Rozhodnutí, jaké materiály zkombinujeme, je však třeba ponechat na odborníkovi. Ne všechny si spolu totiž rozumějí. Měděné okapy a svody je možné kombinovat s příslušenstvím z pozinkovaného plechu s měděnou povrchovou úpravou. Nelze ale kombinovat měď s hliníkem, neboť by došlo k elektrolytické korozi.

 

PRO NÁROČNĚJŠÍ
Nechceme-li ztrácet čas údržbou povrchu okapů a svodů, pak lze doporučit okapové systémy z mědi. Tento kov totiž reaguje na vnější vlivy prostředí tím, že si vytvoří vlastní ochrannou vrstvu. Ta zbarví plech nejprve dohněda a později do zelena. Trvanlivost měděných okapů a svodů je zhruba 80–100 let. Výhodou je i to, že na okapových systémech z mědi se nedaří mechům ani lišejníkům. Slabší stránkou měděných okapů je však jejich cena, přibližně třikrát vyšší než u pozinkovaných, tedy okolo 200 Kč/m. Navíc životnost měděných okapů mohou zkrátit i zloději, kteří mají o tento kov značný zájem. Chcete-li mít bezúdržbový okapový systém a zároveň se nechcete z každé dovolené vracet s obavou, zda váš dům nepřišel o okapy, je vhodné zvolit titanzinkový střešní odvodňovací systém. Je barevně stálý, jeho životnost je přibližně stejná jako u měděného, cena je však příznivější – okolo 130 Kč/m.

Rady
◗ Ke kvalitní střešní krytině, u níž se zpravidla počítá s dlouhou životností, byste měli zvolit okapy a svody ve stejné kvalitě. Nákupem levných okapů se ušetří jen při počáteční investici.
◗ Do oblastí s vyššími sněhovými srážkami, například do hor a podhůří, volte pevné okapy spojované nýtováním nebo pájením.
◗ Nezapomeňte, že i když zvolíte kvalitu, je třeba jednou za čas okapy udržovat, zejména je vyčistit od napadaného listí.

 

Datum vydání: 11. 3. 2015

Edit: