Novou krytinu pro starou střechu?

U rekonstrukce domu je výběr střešních krytin omezen jak samotným charakterem budovy a jejím umístěním, tak především stavem krovu. Před výměnou střešní krytiny je proto třeba nechat zhodnotit jeho stav statikem.

Pokud je při výměně krytiny zachován původní krov, je podstatná její tíha. I v případě, že krov dosud nesl pálené tašky, na nové již nemusí ve svém věku stačit, a vůbec by se neměl příliš zatěžovat. Kromě tašek ponese nejspíš i větší tíhu tepelné izolace. Je tedy nezbytný statický posudek a možná bude nutné sáhnout po lehčí krytině. Naštěstí existují možnosti, které dovolí i v tom případě zachovat téměř původní vzhled střechy v podobě téměř dokonalých imitací originálních krytin z lehčích materiálů. Pokud se při rekonstrukci mění i strop, jsou možnosti obdobné jako u novostavby, jen je třeba respektovat vzhled domu, případně i požadavky stavebního úřadu, který si může stanovit své konkrétní požadavky.

Vláknocementová střešní krytina Dolmen díky malým rozměrům jednotlivých dílců vyniká intenzivní plasticitou celého střešního pláště. Vyrábí se ve dvou variantách: Betternit s hladkým povrchem a Dominant s povrchem rustikálním. www.cembrit.cz

Věrni klasice

Pokud chceme při rekonstrukci měnit vzhled domu co nejméně, budeme volit pokud možno i stejnou nebo velmi podobnou krytinu. Bohužel, jak jsme zmínili, starý krov nemusí na její tíhu stačit. Možná nebude řešením ani lehčí krytina, a bude třeba vybudovat krov nový. V tom případě bude dimenzován tak, aby unesl i těžkou skládanou krytinu, obdobnou, jako byla původní. Pak možná budeme stát před volbou, zda opět zvolit pálenou krytinu, nebo její mladší sestru, tašku betonovou. Rozhodování je na jednu stranu snadné – obě varianty nabízejí zhruba stejné vlastnosti, ani u jedné z nich neexistují výrazná pro a proti, nemůžeme se tedy de facto splést. Dokonce není výrazný rozdíl ani ve hmotnosti, ta se totiž velmi liší u různých druhů tašek, ať pálených či betonových – zatížení krovu taškami se pohybuje od 40 do 80 kg na metr čtvereční.
Ač jsou tedy betonové tašky obecně o něco těžší, u některých tvarů tomu může být dokonce naopak. A podobně je to i s cenovými relacemi. Betonová krytina je zpravidla levnější, záleží však na srovnání konkrétních typů a nejen jich, ale i doplňkových prvků. Tato položka může konečnou cenu velmi ovlivnit.

Výraznou vlastností betonové krytiny je její vysoká pevnost. Proto je možné vyrábět tašky větších rozměrů a tím snížit jejich počet na 1 m2. Tašky KM Beta se vyrábějí v několika barevných odstínech, z probarveného betonu bez povrchové úpravy nebo s dvojitým akrylátový nástřikem, dvojitým nástřikem s leskem či s povrchovou úpravou trojitého akrylátového nástřiku vytvářející barevný efekt. www.kmbeta.cz

Falcovaná střešní krytina Lindab SRP Click je velmi flexibilní a snadno se montuje. Podobá se stavebnici pro zručné kutily: jednoduše se bez použití speciálního nářadí zaklapnou lamely krytiny a práce je hotova. Vybírat si je možné z širokého spektra barev, je možné ji použít i na fasádu. www.lindab.cz

Jak nahradit eternit?

Výměny střešní krytiny se dožadují i stavby s azbestocementovými krytinami, které se u nás začaly objevovat v třicátých letech 20. století. Ty však obsahují zdraví škodlivý azbest. Nahrazují se vláknocementovými krytinami, které jsou již zdravotně zcela nezávadné. Zákon nařizuje zacházet se starou azbestovou krytinou jako s nebezpečným odpadem a při jejím sejmutí se obrátit na specializovanou firmu. Ale pokud máte takovou krytinu na střeše ještě v dobrém stavu, nemusíte se okamžitě vrhat na její odstranění. U nepoškozené krytiny, se kterou se navíc nijak nemanipuluje, žádné poškození zdraví nehrozí. Vláknocementová krytina však může být dobrou volbou tam, kde je třeba při rekonstrukci zvolit lehčí krytinu, než byla původní.

Střešní taška KMB ROTA dodá i starší stavbě moderní vzhled díky své hladké a jednoduché linii. Vyznačuje se prodlouženým formátem, který umožňuje rychlejší pokládku (8 ks/m2) a menší počet spár ve střeše při nižší hmotnosti (50,4 kg/m2 ). www.kmbeta.cz

Plech místo klasiky?

Při rekonstrukcích přicházejí velmi často ke slovu plechové krytiny právě kvůli své nízké hmotnosti. Jsou až desetinásobně lehčí než těžké skládané. A neuplatňují se pouze jako celoplošné krytiny, z nichž nejznámější je falcovaný pozinkovaný plech, a jen v drsnějších podmínkách, tak, jak je známe z typických horských chalup. Dokážou totiž velmi zdařile napodobit i klasickou skládanou krytinu, pálenou i vláknocementovou.
Plechové střešní krytiny jsou profilovány do tvaru klasických skládaných tašek, nebo mohou mít tvar eternitových šablon či střešních šindelů. Vyrábějí se buď ve větších formátech, nebo v podobě jednotlivých tašek či šablon. Malé formáty jsou žádanější právě u rekonstrukcí, protože se snadněji mohou přizpůsobit i složitějšímu tvaru střechy.
Od volby plechových krytin někdy odrazuje obava z nutnosti střechu v průběhu její životnosti ošetřovat, natírat. To bylo nutné u pozinkované oceli, která podléhá korozi a zhruba jednou za pět let vyžaduje nový nátěr, avšak u moderních plechových krytin se toho bát nemusíme. Jsou povrchově upravovány pomocí polyuretanových a polyesterových vrstev tak, aby nepoškozené vydržely i desítky let. A některé jsou zcela bezúdržbové, zejména ty, které získávají na vzduchu ochrannou patinu – titanzinek či měď. V poslední době jim úspěšně konkuruje hliník, který nevyžaduje údržbu, je cenově dostupnější a navíc extrémně lehký.

Posuvné střešní tašky dovolují zachovat původní laťování, což je velmi vítané právě při výměně původní krytiny. Posuvná taška Stodo 12 se vyznačuje hlubokými drážkami v hlavové i boční části, které zvyšují těsnost krytiny. www.tondach.cz

Asfalt, nebo plast?

Značnou oblibu si zvláště při rekonstrukcích získávají i nejmladší materiály, zejména asfaltový šindel. Řadí se mezi lehčí střešní krytiny, váží od 9 do 12 kg/m2. Asfaltové nebo též bitumenové šindele se skládají z nosné vložky, upraveného asfaltu a kamenného posypu. Všechny tyto složky rozhodují, jaká bude životnost krytiny, proto je třeba vybírat jen kvalitní produkty. Bohužel nekvalitní výrobky zvláště na počátku pošramotily pověst této jinak v mnohém zajímavé krytiny. Její výhodou je především tvárnost, díky níž je možné řešit i velmi složité tvary střech.
Nejmladší na scéně jsou plastové krytiny, které dokáží opravdu velmi zdařile napodobit vzhled starých střech pokrytých dřevěnými šindeli či třeba břidlicí. Recyklované plasty váží zhruba 7 kg/m2 a jsou velmi odolné. Jsou tak vítanými pomocníky právě při výměně krytiny na střechách starých stavení či chalup, nejen kvůli vzhledu, lehkosti, ale i cenové dostupnosti.

Falcované hliníkové šindele z barveného legovaného hliníku patří k nejlehčím a nejstabilnějším střešním krytinám. Díky jedinečnému systému skrytých příchytek a pokládání na vazbu odolá hliníková taška i silnému větru a krupobití, je proto vhodná i do horských oblastí. cz.prefa.com

Pálené a betonové tašky

Patří mezi těžké krytiny, kladou větší požadavky na únosnost střešní konstrukce.
Hmotnost pro výpočet zatížení střechy se uvádí u jednotlivých typů tašek, pohybuje se od 40 kg do 80 kg kg/m2, v zásadě mezi pálenými a betonovými taškami není rozdíl.
Vynikají dobrými tepelně i zvukově izolačními vlastnostmi.
Jejich hlavními výhodami jsou vysoká prodyšnost a akumulační schopnost.
Pálené a betonové tašky jsou vhodné pro střechy o sklonu od 22°, některé typy betonových tašek jsou vhodné i pro sklony ještě nižší, až 7°.
V nabídce jsou tvary klasické i vhodné pro moderní architekturu.

Plechové krytiny

Patří mezi nejlehčí krytiny, jsou až desetinásobně lehčí než těžké skládané.
Jsou vhodné do náročných klimatických podmínek.
Mohou tvořit pevnou nerozebíratelnou plochu z tabulového či pásového plechu, nebo se používají skládané plechové šablony.
Skládané šablony mohou imitovat vzhled klasických krytin, jsou vhodné při rekonstrukcích.
Nejpoužívanějším materiálem je ocel upravovaná žárovým pozinkováním, dále pak lakováním nebo vrstvou plastu, případně se aplikují další vrstvy jako protihluková nebo vzhledově imitující keramické krytiny. Povrchová úprava by měla vydržet bez údržby 15 let, popřípadě po celou dobu životnosti, tedy asi 60 let.
Hliník a titanzinek jsou bezpečně bezúdržbové – jejich životnost je až 100 let.
Nabízejí možnost aplikace na střechy o velmi nízkých sklonech i na fasády.
Jejich tvárnost umožňuje použití pro atypické konstrukce.

Vláknocementové krytiny

Patří mezi lehké krytiny, jejich hmotnost je 12 až 21 kg/m2.
Vyrábějí se v podobě šablon či desek vlnitých i hladkých profilů o různých velikostech.
Jsou pevné, stálé, odolné proti povětrnostním vlivům, snadno opracovatelné.
Jsou vhodné i k obkladu štítů a fasád.
Minimální sklon závisí na typu krytiny a klimatické oblasti, například pro obdélníky od sklonu 18°.
Jsou zdravotně nezávadné – oproti dříve používaným azbestocementovým krytinám.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 7. 11. 2017

Edit: