Pasivní roubenka

2

Architektonický výraz není pro to, aby se dům mohl stát pasivním, důležitý, jak dokazuje dům v malebné krajině Českého ráje. Svým vzhledem respektuje přísné požadavky chráněné krajinné oblasti a úspěšně kombinuje prvky tradiční místní lidové architektury s nejmodernějšími poznatky a technologiemi. Dům s přístřeškem je navržen v rázu tradičních místních stavení jako „roubená stavba“.

Konstrukční řešení domu, skladby konstrukcí a příslušné detaily vycházejí z certifikovaného systému pro výstavbu energeticky pasivních domů společnosti ATREA – DOMY ATREA. Jedná se o skeletovou dřevostavbu s difuzně otevřenou skladbou konstrukcí. Větrání a vytápění objektu zajišťuje větrací rekuperační jednotka s cirkulací vzduchu ATREA Duplex RB2. Vytápění je teplovzdušné, v koupelnách jsou použity teplovodní otopné žebříky. Zdrojem tepla pro vytápění a ohřev vody jsou krbová kamna s teplovodním výměníkem a solární panely. Hygienický průtočný ohřev vody zajišťuje integrovaný zásobník tepla ATREA IZT-I 615, který zároveň slouží k akumulaci tepla, a v případě potřeby i jako záložní zdroj energie (obsahuje dvě elektrické spirály). Kromě nízké energetické náročnosti objektu jsou ve značné míře využity další ekologické a úsporné principy, prvky a technologie minimalizující negativní dopad stavby na životní prostředí (přírodní obnovitelné nebo recyklované stavební materiály apod.)

VIZITKA DOMU
„Falešná pasivní roubenka“ se sedlovou střechou a s přístavkem na auto a kůlnou
Autoři: ATREA s.r.o. | DOMY ATREA, projekt: Zdeněk Hlavatý, http://domy.atrea.cz
Energetické vlastnosti: měrná potřeba tepla na vytápění: 15 kWh/(m2a) – celková neprůvzdušnost n50: 0.28 h-1

3

Jak se v domě žije tátovi, mámě, Johance, Karolínce a fence Dorotce? 
Moc dobře. Čerstvý vzduch v kteroukoli denní a noční dobu, teplo i ráno po probuzení, to vše prakticky bez velkých nákladů na vytápění. Úžasné je pozorovat, jak v podzimních a zimních měsících domy okolo kouří od rána do večera a u nás není mimo extrémů od mínus deseti, téměř potřeba topit a v domě je příjemné teplo. Když si chceme večer udělat pohodu u krbu, tak zároveň ohřejeme vodu v zásobníku na druhý den a máme teplou vodu vlastně zdarma i na koupání. V létě nám ji ohřeje solární kolektor i do bazénku pro děti. Domek se nám líbí, podlahy nejsou studené, a nemusíme se tedy bát, že by děti, hrající si na podlaze, nastydly. Okna jsou zevnitř teplá a nerosí se. V koupelnách je sucho a tak ani ručníky nejsou vlhké. Hlavně horní dřevěná koupelna nad technickou místností je teplá a podlaha hřeje, jako by tam bylo podlahové topení.

Jak vnímáte bydlení v pasivním domě oproti klasickému?
Museli jste se domu přizpůsobovat? Život v pasivním domě je v podstatě stejný jako v každém jiném domě, s tím rozdílem, že náklady jsou minimální, vzduch je čerstvý a nemusíte v zimě myslet na to, že máte vyvětrat. Vlhkost se nám pohybuje pořád na 55%, a to i když topíme v krbu. Také prašnost je díky filtru v rekuperační jednotce a stabilní vlhkosti minimální. Dokonce máme letní filtr, který pohltí i část pylu, což je pro nás jako alergiky také plus.

Jaké máte zkušenosti s řízeným větráním? 
Větrání s rekuperací je super věc a myslím, že dnes v kterémkoli domku, který je důkladně utěsněný, je už nutností. I v největších mrazech máme v ložnici příjemný a čistý vzduch a přitom nemusíme mít otevřené okno. Když svítí v zimě sluníčko, tak nám zdarma příjemně vyhřeje celý interiér. Na jaře a v létě máme normálně otevřená okna. Celý systém větrání a vytápění se snadno ovládá. Větrací jednotka a zásobník tepla pracují automaticky, tak je jenom na začátku potřeba trochu času na její nastavení. Chce to na začátku jen trochu času na seznámení, a pak se sžijete jako s každým novým zařízením, autem, mobilem či pračkou.

Co jsou pro vás osobně největší výhody života v pasivním domě?
Našim cílem bylo mít venkovský domek, ale postavený jako pasivní. Mysleli jsme přitom i na zajištění do důchodu, abychom měli komfortní bydlení a netrápily nás vysoké náklady. Takový náš druhý důchodový pilíř. Vřele doporučujeme.

1

Datum vydání: 12. 7. 2015

Edit: