Pod dohledem ve dne v noci

Elektronické zabezpečení domácnosti. Stále o něm přemýšlíte a napadá vás spousta otázek nebo přepadají pochybnosti? Přinášíme 10 nejčastějších dotazů a odpovědí, které vás možná přesvědčí, že tento moderní způsob ochrany objektů i osob je vhodný a dostupný i pro váš domov a vaše blízké.

Kolik to stojí? Nespustí se alarm, když po bytě běhá pes? Musím kvůli tomu něco v bytě bourat? Dokáže zařízení ovládat i babička nebo dítě? Na tyto a další otázky odpovídá Antonín Švorc ze společnosti JABLOTRON.

ABB-free@home – inteligentní elektroinstalace, která přináší komfort, úspory, ale především bezpečí. Můžete využít přednastavených funkcí ovládání osvětlení, vytápění, klimatizace, simulace přítomnosti osob v domácnosti či si sami, i vzdáleně, funkce přizpůsobit vlastním potřebám. www.abb.cz/nizke-napeti

1. Proč bych si měl pořizovat elektronické zabezpečení domácnosti, když je až na výjimky neustále někdo doma?

To, že jste doma, bohužel neznamená, že vás nenavštíví zloději. V našem průzkumu, který jsme v roce 2012 dělali mezi pachateli vloupání, až 42 % pachatelů uvedlo, že vloupání do objektu, ve kterém spí jeho majitelé, má své výhody. Zároveň v tomto průzkumu 82 % pachatelů vloupání říká: „Průměrně zabezpečený byt otevřu do pěti minut.“ Z toho důvodu lze doporučit instalaci zabezpečení, i když býváte často doma. Kromě toho může mít zabezpečení řadu dalších funkcí, které ochrání domácnost a usnadní život. Alarm můžete využít třeba i k ovládání garážových vrat, žaluzií a dalších zařízení.

Foto Jablotron

2. Před čím vším mě může elektronické zabezpečení domácnosti ochránit, respektive nabízí i jinou ochranu než před zloději nebo nějaké další funkce?

Dokáže nejen kompletně ochránit domácnost, umí také rozsvítit světla, otevírat garážová vrata nebo spustit zavlažování. Chytré čidlo upozorní na unikající plyn, záplavový detektor dokáže kromě samotné záplavy odhalit třeba potopu v koupelně dřív, než dojde na větší škody. Kouřový detektor pak sleduje kromě kouře i nárůst teploty. To vše lze navíc sledovat i na dálku, přes aplikaci, dostávat upozornění. Zároveň vidíte i historii událostí v systému. Když máte kameru, můžete v aplikaci vidět i živý pohled na objekt nebo minutová videa z místa.
Dalším krokem je připojení domovního alarmu na pult centrální ochrany. Operátoři 24 hodin denně vyhodnocují zprávy z vašeho alarmu a v případě poplašné události vás kontaktují a vyšlou ke střeženému domu zásahovou jednotku.

Somfy One +, novinka „vše v jednom“: vestavěná HD kamera s nočním viděním, vestavěná siréna 90+ dB s možností ovládání na dálku, zasílání upozornění při detekci pohybu i kouře. Kompatibilní s inteligentní domácností TaHoma a příslušenstvím Somfy Protect. Možnost ovládání hlasem. Funkce Správa uživatelů s automatickým nastavením podle úrovně uživatele. Vestavěná záložní baterie. Dostupné v bílé a černé barvě od května 2018. www.somfy.cz

3. Není obsluha takového systému složitá? Zvládne ji například i starší člověk nebo dítě, když přijde ze školy?

Použití takových alarmů bývá jednoduché a intuitivní. Je to možné díky tlačítkům na segmentech klávesnice alarmu, které představují jednotlivé části domu a také chytré funkce – třeba zavlažování. Zároveň se nemusíte bát, že zapomenete kód a spustíte poplach. Kromě kódu se totiž můžete přihlásit neboli autorizovat i prostřednictvím čipu či chytré klíčenky.

4. Nakolik potřebná zařízení narušují vzhled interiéru? A jsou nutné stavební úpravy či jiné zásahy do konstrukce domu, pokud jsou instalována dodatečně?

V praxi je možné kombinovat drátovou a bezdrátovou instalaci. Alarm by měl být vždy instalován autorizovaným montážním technikem, který navrhne řešení na míru. Ideální je kontaktovat tuto osobu ještě před započetím stavby, aby zabezpečení celkově zapadlo do objektu. Alarm je sestavován z jednotlivých prvků podle konkrétních potřeb a požadavků, obsahuje různé typy ústředen, dále pak přístupový modul, detektory pohybu a pláště budovy, sirénu, verifikační IP kamery i různá další čidla. Zařízení se navrhují s ohledem na to, aby designově nerušila interiér, ale spíše s ním splynula.

Zabezpečení objektu může být součástí inteligentního domu – jedním systémem od HDL Automation ovládáte všechny funkce domu, a to i vzdáleně. www.hdl-automation.cz

5. Jaké jsou možnosti – úrovně zabezpečení?

Pro stanovení rozsahu a ceny instalace zabezpečovacího zařízení́ je nutná́ fyzická́ prohlídka objektu proškoleným a certifikovaným montážním technikem. Ten pak navrhne instalaci tak, aby byla zajištěna správná́ funkčnost systému, splněny legislativní́ požadavky a naplněna představa o zajištění ochrany bezpečí́ a komfortu pro konkrétní domov či firmu a pro vaše blízké́. Například videoverifikační IP kamera přináší výrazně vyšší úroveň zabezpečení, protože umožňuje vizuální kontrolu situace na dálku. V případě domu je samozřejmě možné využít i instalace venkovních detektorů pohybu nebo optických infra závor.

6. Je možné takovým systémem ochránit i starou stavbu, například chalupu, kde jsou chatrná okna, kůlna jen na závoru a podobně?

Čidla pohybu samozřejmě dokáží zaznamenat nežádoucí vniknutí i do takto starých objektů. Je-li objekt připojen na pult centrální ochrany, ten v případě vniknutí situaci vyhodnotí a případně k objektu vyšle hlídku. Bezpečnostní systém zároveň majiteli oznámí vniknutí prostřednictvím SMS nebo do mobilní aplikace. Starý nebo nový objekt je z pohledu instalace bezpečnostního zařízení de facto bez rozdílu.

Biometrická čtečka otisku prstů zvýší bezpečnost, ale zároveň nabídne pohodlí – není třeba nosit s sebou klíče nebo hlídat čipové karty apod. www.dafe.cz

7. Když nejsem doma, běhá po bytě kočka. Rozliší zařízení její pohyb od zloděje?

Pokud se instaluje alarm do objektu, kde se běžně mohou pohybovat domácí zvířata, je možné ho této skutečnosti přizpůsobit. Dá se to řešit tak, že se nepoužijí pohybové detektory, ale instalují se detektory otevření do oken a dveří. Dále se tyto detektory kombinují s detektory rozbíjení skla, které řeší násilné vniknutí do objektu přes okno jeho rozbitím. Nabízí se také možnost využít PET imunní čočky s odolností proti pohybu zvířat do určité hmotnosti, například do 20 kg. Pokud navíc máte nainstalovanou video verifikační IP kameru, můžete do prostoru kdykoliv nahlédnout a ověřit, jestli u vás řádí domácí mazlíčci, nebo zloděj.

8. Co se děje v případě, že systém signalizuje vstup zloděje nebo jiné nebezpečí?

Pokud je systém připojen na pult centrální ochrany, je alarm okamžitě řešen operátorem s možností vyslat na místo výjezdovou jednotku a policii. Venkovní i vnitřní siréna, která je volitelnou součástí, při poplachu houká, a tím znepříjemní práci zloději a upozorní uživatele. Mobilní aplikace upozorní na jakýkoliv poplach díky PUSH notifikacím přímo v aplikaci, e-mailům nebo SMS. Okamžitě̌ tak víte nejen o možném nebezpečí. IP kamera vám díky funkci videosekvence v aplikaci ukáže video z místa, takže máte o situaci doma přehled. Pokud jsou kamery navíc napojeny na pult centrální ochrany, umožní i operátorům nahlédnout do objektu a ověřit, zda se jedná o skutečný poplach.

Biometrická čtečka otisku prstů zvýší bezpečnost, ale zároveň nabídne pohodlí – není třeba nosit s sebou klíče nebo hlídat čipové karty apod. www.dafe.cz

9. Jak je instalace zařízení náročná na finance? Není to drahé?

To záleží na konkrétním řešení. U vzorového bytu, který uvádíme v našich propagačních materiálech, vychází celková cena na 20 000 Kč včetně DPH, u vzorového domu pak na 40 000 Kč včetně DPH. Obojí je bez práce montážního technika, kde je nacenění individuální.

10. Je nutné systém průběžně udržovat, servisovat či „upgradovat“? Jak?

I tyto systémy potřebují údržbu. Norma ukládá standardní servisní prohlídku jednou za rok a tuto frekvenci doporučujeme i my. Stará se o ni autorizovaný technik. Také je třeba vyměnit baterie, což dělá rovněž technik. Na nízký stav baterie vás alarm sám upozorní, přičemž její typická životnost je cca 2–3 roky. Cena za tyto služby je individuální.

Vzorové zabezpečení bytu řešené především bezdrátově. Zahrnuje ústřednu s GSM komunikátorem umožňujícím spojení s bezpečnostním centrem, mobilními telefony uživatelů a s webovou samoobsluhou. Součástí ústředny je rádiový modul zajišťující komunikaci s bezdrátovými komponenty systému. Přístupový modul s RFID čtečkou a revolučním ovládáním je opatřen dvěma ovládacími segmenty pro snadné zajištění a odjištění systému. Dva pohybové detektory k rozpoznání pohybu v předsíni a obývacím pokoji, tři magnetické detektory hlídají vstupní a balkónové dveře a dveře komory, požární detektor v předsíni, interní siréna pro signalizaci poplachů umístěná v obývacím pokoji. Cena vzorové instalace 18 431 Kč bez DPH. www.jablotron.cz

JAK FUNGUJÍ?

Abyste mohli důvěřovat zabezpečovacím systémům, je dobré vědět, jak fungují. Třeba u dveří či oken, která se zloději snaží překonat velmi často: „Bezpečnostní čidla se montují mezi rám a dveřní nebo okenní křídlo a lze je napojit jak na bezpečnostní zařízení, tak do systému chytré domácnosti. Nejde o klasická čidla na pohyb, která mají nevýhodu v tom, že je nelze použít, pokud jste doma, ale o čidla zapojená do systému zabezpečení, která informují majitele o každém narušení těsnosti křídla k rámu dveří nebo okna. Poslouží i ke kontrole, zda je okno otevřené nebo zavřené,“ vysvětluje Miroslav Culka ze společnosti DAFE-PLAST.

PRO BEZPEČÍ SENIORŮ

Zejména pro starší osoby, které žijí sami, se nabízí možnost využít elektronické zabezpečení domácnosti i jiným způsobem – v podobě tísňového tlačítka, které u sebe nepřetržitě nosí, obvykle v podobě náramku nebo třeba přívěsku. Je řešením pro osoby s vysokým rizikem ohrožení zdraví nebo života, neboť v případě náhlého zhoršení zdravotního stavu lze stisknutím tohoto tlačítka přivolat rychlou pomoc. Nositele může také dispečink pravidelně telefonicky kontrolovat.

DROBNÁ OPATŘENÍ

Zabezpečit domácnost a své blízké pomocí elektronických systémů je praktické, ale jsou zde i menší, byť třeba méně systémová řešení, která mohou také zvýšit ochranu vašeho majetku i rodiny. Nabízejí se elektronická kukátka, která zprostředkovávají obraz přede dveřmi na displeji v interiéru. Díky inteligentním systémům se ale před své dveře můžete podívat i třeba z práce. A moderní technologie můžete využít i při otevírání dveří. I pouhé bezpečnostní klíče nabízejí dobré služby, ale existuje i možnost využít chytré elektronické odemykání pomocí otisku prstu, čipu, karty, bezdrátové klávesnice, ale třeba i na dálku mobilním telefonem.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem, Shutterstock

Datum vydání: 20. 5. 2018

Edit: