Pohodlí v panelovém bytě

4

Sedačku oddělují od kuchyňského koutu otevřené police, které slouží i jako odkládací plocha.

Rekonstrukce panelového bytu neznamená jen přestavbu bytového jádra. K jeho proměně je lépe přistoupit komplexně, nejlépe pod vedením odborníka. Byt se stane nejen praktickým, ale vstoupíte-li, nepoznáte, že se nacházíte v typizovaném bytě.

Majitelka bytu v nejvyšším patře paneláku na Jižním Městě v Praze se ho rozhodla zrekonstruovat tak, aby měla s přibývajícím věkem potřebné pohodlí, i když už jí nebude zdraví plně sloužit. Pomoc hledala na internetu, kde ji zaujal Ateliér bytový architekt, mimo jiné i proto, že nabízel nejen pomoc jak v návrhu, tak i v realizaci. Tvoří jej dvě ženy, Josefi na Slezáková Hynková a Dita Héderváry, která se tohoto úkolu ujala. Navrhla jak stavební úpravy, tak nové zařízení bytu.

1

Trouba i mikrovlnka jsou umístěny tak, aby bylo jejich používání co nejpohodlnější.

2

3

V kuchyni bylo nutné přemístit sporák původně umístěný tam, kde je nyní WC, a posunout proto i novou digestoř. Odtah je zakryt sádrokartonem, který skrývá i vzduchotechniku vedoucí k vnitřní klimatizační jednotce.

ZMĚNY DISPOZICE 
Byt má jasné rozdělení, soukromé pokoje jsou vpravo od vchodu, koupelna a WC naproti a obývací pokoj s kuchyní vlevo. Toto dělení architektka zachovala, avšak kuchyň s obývacím pokojem spojila v jeden celek vybouráním dělicí příčky. Základním požadavkem majitelky bylo pohodlné užívání bytu i pro staršího člověka. To znamenalo především bezbariérovost a přizpůsobení koupelny – vybudování sprchového koutu. Při zachování současné velikosti koupelny by se však musela majitelka zříci vany. Původní bytové jádro proto navrhla Dita Héderváry vybourat a rozšířit. Původní koupelna a WC se spojily, takže se sem vešla jak vana, tak sprchový kout, umístěný do výklenku po původním WC. Kout je vybaven sedátkem, vana madlem pro pohodlné vstávání. Nové WC je nyní zvlášť vedle koupelny. Vtipně zužitkovalo hluchý prostor v původní dispozici při vstupu do kuchyně – pro pračku a sušičku, které majitelka nechtěla mít ani v kuchyni, ani v koupelně. Opět velmi pohodlné řešení. Vstup do bytu tvořila úzká chodbička s vestavěnou skříní, nebylo možné se zde posadit. Architektka sem navrhla skříň s nikou pro lavičku, na protější stěnu se vešel i věšák. Stavební úpravy provedla firma Keramostav, se kterou ateliér dlouhodobě spolupracuje k oboustranné spokojenosti.

5

6

7

V koupelně, WC a předsíni se díky umístění svítidel v sádrokartonovém podhledu nemuselo sekat do stropního panelu.

SOUDOBÝ VZHLED 
Kromě pohodlí měla rekonstrukce přizpůsobit byt současnému standardu bydlení a dodat mu modernější charakter. Tomu v prvé řadě napomohlo spojení dvou menších místností kuchyně a obýváku v jeden vzdušný světlý prostor. Typicky „panelákovým“ prvkem byly levné dveře v kovových zárubních. Zárubně je sice možné obložit, majitelka s architektkou se však shodly na jejich vybourání a osazení novými. „Bílou barvu dveří jsem volila proto, aby na sebe nepoutaly zbytečně pozornost,“ říká architektka. Kombinují se zde dveře plné s prosklenými bílým mléčným sklem. Nezbytností byla rekonstrukce podlah. Nejen položení nové vinylové krytiny, ale i vyrovnání vrstvou betonu a poté samonivelační stěrkou. „Podlahy v panelových domech jsou neuvěřitelně křivé a hrbolaté,“ vysvětluje Dita Héderváry. „Jednotný dekor v celém bytě dodá pocit většího prostoru, zbavuje jej roztříštěnosti.“ Ani stěny na tom nebyly o mnoho lépe. Tapety, které byly strženy na holý beton, nahradily nové omítky.

8

Do ložnice byla navržena postel o 20 cm vyšší oproti standardní, která umožňuje pohodlné vstávání.

9

Světlé obklady v koupelnách a na WC spolu s dostatečně dimenzovaným osvětlením daly vzniknout příjemnému prostoru i bez přirozeného osvětlení. Pro větší pohodlí je ve sprchovém koutě sedátko, vana je vybavena madlem a umyvadlo na WC je doplněno sprškou, kterou je možné použít jako náhradu bidetu.

JEDNOTNĚ V CELÉM BYTĚ 
Do takto připraveného bytu navrhla architektka veškerý nábytek kromě sedacího, na přání majitelky tmavý. Vzhledem k omezenému rozpočtu z laminátových desek, v jednotném dekoru wengé. Nábytek na zakázku vyrobila firma Alero truhlářství z Kladna. Dekor vinylové podlahy je volen tak, aby jej vhodně doplňoval, přitom nebyl v ostrém kontrastu. „Barevné řešení bytu je zvoleno v barvách, ke kterým se mohou přidat víceméně jakkoliv barevné doplňky, aniž by interiér působil přeplácaně,“ říká architektka. „Vsadili jsme zde na kombinaci s různými odstíny šedé, někde doplněné smetanovou, a na kontrastní barvu bordó v doplňcích.“ Tuto barvu najdeme na dekorativních závěsech a polštářcích ze stejného materiálu, který vybírala společně s majitelkou. Při nákupu se rozhodovaly mezi bordó barvou a tyrkysovou, nakonec koupily obě. Majitelka tak může vzhled svého bytu proměnit touto „letní“ variantou. Do ložnice, kde majitelka vyžaduje v noci naprostou tmu, vybraly zelené zatemňovací závěsy, do pracovny modré. Architektka spolupracovala i na takových detailech, jako je zavěšení záclon: „Pro paneláky považuji za nejvhodnější řešení kolejničku těsně u stropu, která se při volbě vhodné řasicí pásky zakryje záclonou. V panelových bytech je totiž málo místa mezi stropem a oknem, aby zde působila dobře klasická garnýž.“ Majitelka domu získala opravdu pohodlné bydlení, s výsledkem je velmi spokojena, i s tím, že konečná cena rekonstrukce včetně zařízení činila 850 000 Kč. K pocitu pohody přispívá i instalace klimatizace. Byt v posledním patře trpí neduhem přehřívání v parném létě kvůli nedostatečné tepelné izolaci střechy. Vnitřní jednotka je umístěna v kuchyni vedle linky, venkovní na balkoně.

10

Původní půdorys: 1 – předsíň, 2 – komora, 3 – obývací pokoj, 4 – kuchyň, 5 – WC, 6 – koupelna, 7, 8 – pokoje

11

Půdorys po rekonstrukci: 1 – předsíň, 2 – komora, 3 – obývací pokoj s kuchyní, 4 – WC s koutem pro pračku a sušičku, 5 – koupelna, 6 – ložnice, 7 – pracovna

14

MgA. Dita Héderváry 
Absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, Ateliér architektury a designu Bořka Šípka, Výtvarné školy V. Hollara, obor design výrobků, a Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze, obor nábytkářství. Již od studií na VŠ působí jako interiérová architektka, především soukromých interiérů. Ateliér bytový architekt založila v roce 2000 s MgA. Josefi nou Slezákovou Hynkovou. „Zaměřujeme se na návrh a tvorbu interiérů. Poskytujeme klientům všechny služby spojené s touto tvorbou. Vytvoříme architektonický návrh a podle přání zařídíme i jeho kvalitní realizaci. Svou prací se neustále snažíme dokázat, že práce bytového architekta není zbytečná, ale je výhodnou investicí do vlastního interiéru a jejich spokojenosti. Samozřejmostí je osobní přístup a zajímavý návrh vedoucí ke zdařilému výsledku realizace.“ 
Kontakt: Bubenská 23, Praha 7 www.bytovyarchitekt.cz

12 13

Uložit

Datum vydání: 8. 10. 2016

Edit: