Pohrejte si s barvami: několik tipů pro barvení a lakování

Barvení svépomocí kdysi bývalo nezbytností, nyní je pro mnohé koníčkem či finanční úsporou. Nechcete-li využívat často předražených natěračských a lakýrnických služeb a raději sami přiložíte ruku k dílu, jistě se vám bude hodit pár osvědčených rad.

Jaké podmínky jsou vhodné pro natírání v exteriérech?

Že byste se měli vyhnout dešti, je vám zřejmě jasné, i po něm ale raději nějakou dobu počkejte, než dřevo vyschne. Fasádní barva vyžaduje suchý podklad a optimální teplotu okolo 20 až 25 °C, proto si většina lidí tuto činnost nechává na jaro a léto. Nižší teploty znamenají pomalejší schnutí, při čtyřicítkách zase barvivo může začít schnout dřív, než se stihne spojit v jednolitý nátěr. Pro natírání je nejvhodnější bezvětří, případně pouze mírný vánek. Je sice pravda, že vítr barvu dobře osuší, současně s sebou však přenáší nečistoty, které v mokrém nátěru zůstanou.

Jak zacházet se štětcem?

Ohledně materiálů štětců se vedou dlouhé debaty. Jedni si nemohou vychválit přírodní štětiny, druzí upřednostňují syntetickou variantu. Ve skutečnosti mají oba své výhody. Obecně platí, že pro natírání olejovými barvami je vhodnější štětec z přírodních štětin, zatímco pro barvy na bázi latexu je určen ten syntetický. Různí se také způsoby jejich praní po použití. Štětec od olejových barev nejlépe vyčistíme ředidlem, štětce od latexových barev stačí oprat v mýdlové vodě.

Jak je to s vrstvami?

Není jedno, zda povrch natřeme jednou silnou vrstvou barvy, či několika tenčími. Nanesení více vrstev zvyšuje odolnost nátěru, což platí dvojnásob, jedná-li se o exteriéry. Základní vrstva není méně důležitá než ta, kterou budete mít na očích, právě naopak. Často na ní stojí kvalita nátěru. Aby k sobě jednotlivé vrstvy pěkně přilnuly, je třeba je (kromě té horní) lehce zbrousit brusným papírem.

Jakou barvu do interiéru?

Nebaví Vás už klasické bílé stěny? Letošním trendem v bytovém designerství jsou jemné pastelové barvy, ale chybu neuděláte ani s přírodními tóny, jako je béžová či písková. Pokud se vám líbí něco jiného, než je aktuálně populární, nenechte se ovlivnit a rozhodněte se podle vlastního vkusu. Myslete však na to, že světlé interiérové barvy opticky zvětšují místnost, ale také odráží světlo, takže vám budou šetřit spotřebu energie.

Ředění: ano, nebo ne?

Moderní barvy již vyžadují zředění zřídkakdy, pokud se však již do něj pustíte, přesně dodržujte ředidlo, doporučené v návodu. Do barvy je přidáváme pomalu, v malých dávkách, a neustále mícháme. Pokud se chystáte natírat štětcem či válečkem, můžete se mu zcela vyhnout, nutností je pouze při použití pneumatické či tlakové pistole.

Transparentní, nebo pigmentovaný nátěr?

U dřeva se často řeší, zda je krásnější ve své přírodní formě, nebo s barevným nátěrem. Úplně bez ošetření ho každopádně nechat nelze, výrazně by se tím snížila jeho odolnost a životnost. Pokud se vám však nelíbí barevné nátěry s vysokou kryvostí, mátě možnost sáhnout po bezbarvých lacích. Ty dřevu i v exteriérech zajistí ochranu před působením povětrnostních vlivů, vody a slunečních paprsků.

Kde nakupovat barvy?

Na dnešním trhu je k dispozici široký výběr barev a laků a orientovat se mezi nimi není snadné. O to víc člověk ocení zkušené prodejce, kteří nejenže nabízí nejlepší produkty za nejpříznivější cenu, ale poskytnou také cennou radu. Mezi výrobci a prodejci barev v ČR vyniká společnost Nejlevnější Barvy Laky.cz, navíc se jedná o internetový obchod s největším sortimentem v naší republice vůbec. Myslí zde také na to, aby k vám zásilka dorazila v pořádku, využívají proto různé dopravce. Jejich nátěrové materály si můžete prohlédnout i osobně ve dvou pražských prodejnách.

Komerční prezentace

Datum vydání: 23. 10. 2017

Edit: