Jak poznat kvalitní nábytek?

Digitální potisk dvířek

Digitální potisk dvířek a obkladových prvků umožňuje nepřebernou variabilitu dekorů a navíc zajišťuje návaznost linií dekoru. Foto: Shutterstock

Po staletí se vyráběl nábytek z masivního dřeva. O jeho kvalitě rozhodovalo použité dřevo a řemeslné zpracování. V současné době převažuje výroba z desek vyrobených z lisované dřevní hmoty. Umíme však posoudit kvalitu nábytku z nich vyrobeného?

Jak nakupujeme nábytek? Posoudíme vzhled, barvu a vhodnost rozměrů – to bývá obvykle všechno. Kupujeme však jiné produkty – auta, televize, ledničky i třeba auta – jen podle vzhledu? Je samozřejmé, že se ptáme na funkčnost, použité komponenty, původ… U skříně nejspíš posoudíme funkčnost, jak prakticky je členěná či jak dobře se otevírá. Ptáme se však na použitý materiál? A když nám prodavač odpoví, že lamino či fóliovaná MDF deska, víme, co to je? A víme, že lamino není totéž co HPL – vysokotlaký laminát ? Někdy to bohužel neví ani sám prodejce.

VYZNEJTE SE VE ZKRATKÁCH

Deskový materiál používaný na skelety, dveře a pracovní desky nábytku se vyrábí z dřevěné drti a pojiv, nejčastěji se setkáme s označením DTD, LTD, MDF, HDF. V závislosti na hrubosti dřevěné drti, jejím uspořádání, hustotě, typu pojiva či jiných přísad se liší ve svých vlastnostech – pevnosti, tvrdosti, pružnosti a odolnosti. Pro výrobu nábytku se dále povrchově upravují – lakováním, laminováním, dýhováním…

Nejběžnější a nejlevnější konstrukční materiál pro výrobu nábytku je DTD deska – dřevotřísková deska vyrobená lisováním za tepla z třísek jehličnatých a listnatých stromů a syntetické pryskyřice. Na povrchu desek je z obou stran vrstva jemnějšího materiálu než střed desky. Díky tomu jsou hladké a mohou se dále povrchově upravovat. Nevýhodou je, že při zasažení vlhkostí materiál nabobtnává a není dále použitelný.

Dřevotřísky se používají jako nosný materiál pro dýhy, lamino, lamináty… Laminované dřevotřískové desky se označují LTD, nebo výstižněji LDTD. Vyrábějí se v mnoha tloušťkách, pro výrobu nábytku by tloušťka neměla být menší než 18 mm.

lakované skříňky

Lakování umožňuje povrchově upravovat i tvarované prvky. Foto: Shutterstock

Kompaktnějším materiálem jsou desky lisované z rozvlákněné lignocelulózové hmoty, v nábytkářství se používají dřevovláknité desky střední hustoty – MDF (Medium Density Fibreboard). Ve srovnání s dřevotřískovými deskami vykazují vyšší hodnoty odolnosti ohybu, příčném tahu a pevnosti vrutů. Mají velmi jemnou stejnorodou strukturu v celém průřezu, dají se dobře opracovávat, a je možné je i profilovat, často se proto využívají při výrobě tvarovaných nábytkových dvířek, ozdobných lišt. Je možné vytvořit i jemnou povrchovou strukturu dokonale napodobující
vzhled dřeva. Profilovaný povrch MDF desky se upravuje lakováním nebo fóliováním, kdy se na desku za tepla nalisuje PVC fólie. V kvalitě fólií mohou být velké rozdíly, proto dejte pozor na podezřele levný nábytek z MDF desek, u něhož se fólie snadno odře, odchlípne či se zkrabatí. Kvalitní materiál naopak vydrží téměř cokoliv, rozdíl však na pohled nejspíš nepoznáte, spolehněte se proto na osvědčené výrobce.

Dřevovláknité desky vysoké hustoty (HDF) se lisují pod vyšším tlakem než MDF a vyznačují se tvarovou stálostí a mimořádnou pevností v malých tloušťkách. V nábytkářství je proto najdeme nejčastěji v lakované úpravě jako záda skříní a dna zásuvek, kde nahrazují dřevovláknité desky vyrobené mokrou cestou – sololit, sololak…

LAMINO NENÍ LAMINÁT

Vraťme se k laminovaným deskám a přidejme ještě další zkratky: HPL – vysokotlaký laminát a CPL – kontinuálně lisovaný laminát. Název lamino desek – LDT – je poněkud zavádějící a vede k záměně těchto dvou materiálů.

Lamináty jsou velmi odolné materiály, které vznikají z vrstvy speciálních (kraftových) papírů napuštěných fenolickými pryskyřicemi a stlačovaných v lisu za vysokých teplot. Nad touto vrstvou se nachází dekorační papír, který je impregnován melaminovou pryskyřicí, a na povrchu průhledná odolná vrstva – overlay. Tlak a teplota působící na materiál zajistí, že dojde k propečení a spojení všech vrstev materiálu do jednoho celku. Běžné tloušťky HPL jsou od 0,6 mm – 2 mm. Oproti tomu lamino desky mají na dřevotřísce nalepený pouze dekorační papír napuštěný melaminovou pryskyřicí. Tato tenká vrstva se může snadno poškodit, a do dřevotřísky vniká vlhkost, deska bobtná a degraduje.

lakovaný povrch nábytku

Lakované povrchy působí velmi luxusně, aby tak působily po dlouhá léta, je potřeba vsadit na kvalitu u ověřeného výrobce. Foto: Shutterstock

PROČ LAMINÁT?

Lamináty jsou vysoce odolné materiály používané jako povrch nosných desek DTD či MDF. Mají uzavřený povrch bez pórů, odolný proti mechanickému
poškození i některým chemickým látkám, zatímco nekvalitní lamino desky může
poškodit i sůl z potu našich rukou a snadno je můžete prorazit či odchlípnout, a tím umožnit přístup vlhkosti dovnitř nosné desky.

Nejodolnější je HPL – vysokotlaký laminát, který při výrobě setrváním v lisu po dobu zhruba 75 minut získává maximální odolnost. Kvalita takto vyrobeného materiálu je dána normou EN 438, oproti jiným povrchům, které takto normovány nejsou. Kromě jakéhokoliv dezénu daného dekoračním papírem může mít i mnoho struktur, daných profilem lisovacího plechu, dokonce vytvořený podle individuálního přání či s kovovým povrchem. Možná vás zarazí, že poněkud nechvalně
známý umakart je vysokotlaký laminát. Jeho neoblíbenost však plynula z nepěkných barev a vzorů, nikoliv z jeho užitných vlastností. Dnes se ke kvalitě přidala i vysoká estetická hodnota, HPL je možné vyrobit v jakékoliv barvě, dezénu, dokonce i s kovovým povrchem, dokáže k nerozeznání napodobit třeba dřevo, kůži či kámen.

Kovolamináty

Kovolamináty – vysokotlaké lamináty s povrchem z tence válcovaných fólií z hliníku, mosazi, mědi či nerezové oceli nabízejí elegantní kovový vzhled s bohatou nabídkou povrchových úprav. Foto: Shutterstock

Vysokotlaký laminát HPL

Vysokotlaký laminát HPL nabízí kvalitní, odolný povrch na mnoho let v nepřeberném množství variant barev, struktur, povrchů i individuálních řešení – digitální tisk. Foto: Shutterstock

Dalším představitelem laminátů je CPL, který je vyráběn kontinuálně, za nižších teplot. Z toho důvodu je jeho odolnost nižší, přesto však výrazně vyšší než u lamino desek. Je však pružný, proto se používá na tvarované povrchy – dveře, pracovní desky či parapety bez hran.

Od laminátů nás může odradit vyšší cena nábytku. Zamyslíme-li se hlouběji a porovnáme užitnou hodnotu s cenou, možná své mínění změníme. Desky s HPL jsou v průměru 2,5x dražší než LTD. Tato skutečnost samozřejmě neznamená, že celý nábytek se při výrobě zdraží o 2,5 násobek. Cena materiálu je jen jedna z položek konečné ceny, například u vestavěné skříně o délce tři metry může činit rozdíl 3 až 4 tisíce korun. Přitom kvalita,
a tím i životnost je řádově jiná. Povrch s HPL je zhruba patnáctkrát odolnější než povrch LTD – lamino desek a pětkrát odolnější než povrch desek s CPL.

Využití vysokotlakých laminátů na dvířkách kuchyňských dvířek nejenže zvyšuje odolnost a životnost kuchyní, ale umožňuje jejich dokonalé sladění s pracovní deskou. Foto: Shutterstock

POZOR NA HRANY!

Vlhkost je největší hrozbou pro všechny desky vyrobené na bázi dřeva. Nejsnadněji vnikne dovnitř špatně ošetřenou nebo poškozenou hranou. Proto jejich provedení věnujte obzvláštní pozornost. Zažehlovací papírové nebo melaminové pásky jsou velmi křehké a snadno se poškodí. O kvalitní ošetření řezných ploch se postarají plastové hrany označované zkratkou použitého materiálu – ABS. Je tuhý, houževnatý a odolný
vůči mechanickému i chemickému poškození. ABS hrany se vyrábějí v tloušťkách od 0,4 mm, lépe však poslouží hrany silnější, nejenže jsou odolnější, ale i lépe vypadají – jsou zakulacené. Dobrý výrobce používá pro lepení hran vodostálá lepidla. Nejkvalitnější spoj se vytvoří pomocí laseru, a následným slisováním se základní deskou. Vzniká tak laserová hrana, beze spár a maximálně voděodolná, avšak zatím velmi drahá.

ŽÁDEJTE INFORMACE

Kvalitu nepoznáme na pohled. O vlastnostech materiálu, trvanlivosti, stálobarevnosti, odolnosti proti vodě a vodní páře i o tom, jak dlouho vydrží, jak je ho třeba ošetřovat, by nás měl informovat prodejce. Už z toho, kolik informací je prodejce schopen a ochoten poskytnout, můžeme soudit, zda u něj nakupovat. Jedině na základě dostatečných informací se můžeme rozhodnout, zda dáme přednost kvalitnímu nábytku, který dlouho vydrží, nebo levnějšímu, u něhož jsme připraveni na to, že jej za pár let vyměníme. A neuděláme tu chybu, že se necháme zlákat lákavým vzhledem předraženého nábytku.

Text: Miloslava Perglová
Foto: Shutterstock

 

Uložit

Datum vydání: 18. 3. 2024

Edit: