Regulace tepla

Jak utratit co nejméně za vytápění? To je otázka, kterou si klade každý majitel domu či bytu. Bez ohledu na to, čím a v čem se topí, i bez ohledu na to, jak dobře je dům zateplen, můžete snížit konečný účet za vytápění díky regulaci otopné soustavy.

Abychom za vytápění zaplatili co nejméně, je třeba netopit zbytečně a přizpůsobovat výkon okamžitým potřebám. Čím lépe to dokážeme, tím méně spotřebujeme energie na vytápění, tím méně energie budeme platit zbytečně.

Analogovь_Termostat_pro_podlahovВ_topenб_a

Pociťujete teplo nebo zimu? Stačí jedno stisknutí tlačítka a sami si tak prostředí přizpůsobíte. Společnost Legrand nabízí v rámci řady Valena Life dva typy termostatů – analogový (na obrázku) a digitální. Obě varianty jsou k dispozici v klasickém provedení anebo ve variantě pro podlahové topení.

Programovatelny_termostat_a

Programovatelný digitální termostat v rámci řady Valena Life od společnosti Legrand je vhodný pro elektrické i plynové topné systémy. Týdenní program, čtyři přednastavené programy, jeden volný, regulace 7–30 °C.

3

Kondenzační kotle Ariston lze ovládat sofistikovaným regulátorem SENSYS, který je srdcem systému. Díky velkému LCD displeji lze jednoduše kontrolovat i ty nejsložitější funkce kotle, snadno naprogramovat časy vytápění a ohřev teplé vody. S využitím funkce AUTO poskytne měřitelné výsledky v oblasti úspor energie. Kotle mají vnitřní a vnější sensory pro snímání teploty i ekvitermní regulaci, která řídí provoz s ohledem na vnější a požadovanou vnitřní teplotu.

Regulace je cestou k úsporám

Uvědomíme-li si, že každý stupeň, o který zvýšíme teplotu ve vytápěné místnosti, znamená nárůst spotřeby tepla o 5 – 8 %, je nasnadě, jak moc můžeme ušetřit, budeme-li mít teplo pod kontrolou, tedy budeme-li topit jen tolik, kolik potřebujeme k vytvoření pocitu tepelné pohody, a to v době, kdy jsme přítomni v dané místnosti. Mělo by být samozřejmostí snížit teplotu teplotu při odchodu z domu či nevytápět ložnici na stejnou teplotu, jako obývací pokoj. Je jistě zbytečným plýtváním vytápět i v noci obývací pokoj na komfortních 21 stupňů, když jsme v ložnici, ráno se nasnídáme v kuchyni a odejdeme do práce. K velkým úsporám vede, sníží-li kotel výkon či se zcela vypne, když do pokoje svítí slunce nebo si zatopíme v krbu. A nejde jen o hlídání teplot v dané místnosti a v daném okamžiku. Uspořit můžeme i tím, že bude topný systém pracovat ekonomičtěji, nebude se například ohřívat voda na vysokou teplotu a posléze přidáváním studené vody zchlazovat, ale bude se rovnou ohřívat jen na požadovanou nižší teplotu. Stejně tak povede k úsporám, nebude-li kotel často spínat a vypínat, ale bude pracovat plynule v nejefektivnějším režimu a podobně. Těmito příklady chceme naznačit, že uvažujete-li o způsobu vytápění, či rekonstrukci otopného systému, měli byste na možnosti jeho regulace klást velký důraz.

5

Automatické ovládání rolet a žaluzií zajistí plynulou regulaci přirozeného světla a je zároveň významným příspěvkem k úsporám energie na vytápění a chlazení. SOMFY

6

Ne každý si přeje automatizovat celou domácnost, užívat sofistikovaný a komplexní systém a vložit do toho nemalé finanční prostředky. Proto SOMFY vyvinulo Connexoon, jednoduchý systém pro vzdálené ovládání tří nejčastěji užívaných skupin zařízení – stínicí techniky, přístupu k domu a pro terasu – prostřednictvím tří jednoduchých aplikací vyvinutých pro tu kterou zónu. Aplikace fungují v operačních systémech Android a iOS a jsou určeny pro chytré telefony.

7

Nejen úspory

Zajistit potřebnou teplotu v pravý okamžik tím, že budete ručně vypínat a zapínat kotel a otáčet ventily radiátorů je namáhavé, a určitě to nezvládnete optimálně. Regulační prvky tedy zajistí i vaše pohodlí, tepelnou pohodu v pravý okamžik, a jak už jsme naznačili, díky regulaci se zlepší účinnost vytápění a prodlouží se životnost technických zařízení. Nejsnadnější možnost regulace a pružnost výkonu nabízejí elektrické přímotopné systémy, které se uplatňují dobře ve energeticky úsporných domech. Obtížněji se regulují teplovodní otopné soustavy, ale i tam máme mnoho možností, jak si usnadnit obsluhu, zajistit tepelný komfort a ušetřit za vytápění.

Chce to odborníka

Připomeňme, že základem úsporného fungování otopného systému je správný projekt, a že bohužel ne všechny firmy dokáží odvést perfektní práci. Je proto třeba hledat spolehlivou firmu, a nebát se vyptávat na způsob řešení. I z toho poznáte, zda je zájem o to najít to optimální pro váš konkrétní případ, nebo jen rychle dokončit rutinní práci. I starší systémy je možné díky dodatečné regulaci donutit, aby pracovaly úsporněji, někdy je třeba i větších zásahů, jako například přidání akumulačního zásobníku. Velmi často se zapomíná obrátit se na odborníka – topenáře poté, co jsme zateplili dům, ať už rodinný nebo panelák. Takový dům potřebuje méně tepla na vytápění, a je proto nutné tomu přizpůsobit i nastavení otopné soustavy, zjednodušeně můžeme říci, že je třeba snížit průtok nebo teplotu topné vody. Jinak se dům zbytečně přetápí a zateplení nepřináší kýžené úspory.

8

Programovatelná hlavice eQ-3 MAX! umožňuje v průběhu jednoho dne nastavit až 13 různých spínacích časů. Hlavici bez potíží nainstalujete na radiátor sami, montáž nevyžaduje vypouštění topného systému.

11

Sada centrální jednotky MAX! Cube, bezdrátového termostatu eQ-3 MAX a termostatických hlavic umožňuje ovládání topení přes internet nebo pomocí aplikace v chytrém telefonu. Nástěnný termostat funguje jako centrální bezdrátové ovládání až pro osm termostatických hlavic a osm okenních kontaktů v rámci jedné místnosti. CONRAD

Prostorový termostat

Nejčastějším regulačním prvkem v rodinných domcích a bytech s lokálním topením je prostorový termostat. Jednoduše udržuje nastavenou teplotu vzduchu na požadované hodnotě nejčastěji spínáním kotle. Termostaty jsou zpravidla programovatelné, můžete si na nich den po dni nastavit průběh teploty podle chodu domácnosti. Jeho nevýhodou je, že ovlivňuje teplotu na základě hodnot naměřených v referenční místnosti, nejčastěji v obýváku. Zvýší-li se tedy teplota v referenční místnosti díky vnitřním ziskům tepla, třeba při větší návštěvě či pečení v troubě, kotel vypne a přestanou topit i radiátory v ostatních místnostech, třeba v dětských pokojích. Je proto třeba pečlivě zvážit umístění termostatu.

Termostatické hlavice

Přesněji regulační ventily s termostatickými hlavicemi na rozdíl od prostorového termostatu nepracují jen systémem zapnuto vypnuto. Měří teplotu v místnosti a poskytují mechanický impuls radiátorovému ventilu k přivření průtoku nebo k úplnému zavření přívodu vody do radiátoru, regulují tak průtok topné vody, aby v místnosti byla udržována nastavená teplota, obvykle s přesností kolem 1 °C. Existují i programovatelné elektronické hlavice s pohonem na baterie, kterým můžeme svěřit to, aby omezily teplotu v noci či zajistily jiný režim regulace pro všední dny a jiný o víkendu, které dokáží reagovat na otevřené okno a podobně. S termostatickými hlavicemi můžeme dosáhnout úspory 5 – 15 %. Pouhá výměna hlavic nám však úsporu nezaručí, otopnou soustavu je třeba zároveň nechat hydraulicky vyvážit, na základě výpočtu, který definuje vztahy mezi teplotou topné vody, teplotou v místnosti, venkovní teplotou, stupněm nastavení a typem ventilů… Jinak se může stát, že se jejich instalace mine účinkem, což hrozí nejvíce u soustav s velkým počtem radiátorů, tedy zejména v bytových domech, kde jsou termostatické hlavice hlavním regulačním prvkem v jednotlivých bytech.

12

Zajímavou možnost regulace nabízejí sálavé panely. Vytápěný prostor se podle velikosti a způsobu využívání může regulovat jako jeden celek, nebo může být rozdělen do zón, ve kterých lze sálavé panely podle potřeby postupně zapínat. Nejběžnější je regulace topných panelů prostorovými termostaty, které měří teplotu a jsou nainstalovány přímo v místnosti s topnými panely. Regulaci je možné řešit i komplexně, s využitím centrální regulace. FENIX JESENÍK

14

Nová generace regulátorů WPM 3 firmy STIEBEL ELTRON sjednocuje ovládání tepelných čerpadel země-voda, vzduch-voda a ventilačních jednotek s dvoustupňovou rekuperací tepla na bázi tepelných čerpadel vzduch-voda. Standardizuje i připojení k internetu.

15

Programovatelný dotykový termostat TFT je vhodný pro elektrické podlahové a stropní sálavé vytápění. Nabízí velké množství vlastností při jednoduchém rozhraní dotykového displeje, snadné a přehledné nastavení požadovaných funkcí při optimálním komfortu vytápění a nízkých provozních nákladech. FENIX JESENÍK

Ekvitermní regulace

Úspory při vytápění teplovodní soustavou se dosáhne tehdy, ohřívá-li se na nejnutnější minimum. Topný systém se vždy projektuje na tak zvanou výpočtovou teplotu danou pro určitý region, například v Praze je to -12 °C, a podle tepelné ztráty domu. Při vyšších venkovních teplotách se pak ohřívá voda na zbytečně vysokou teplotu, a kotel častěji vypíná, což mimo jiné snižuje i jeho životnost. Tomu předchází ekvitermní regulace, která spočívá v nastavení teploty topné vody na základě venkovní teploty, aby došlo k rovnováze mezi dodaným teplem a tepelnými ztrátami místnosti a teplota místnosti tak zůstala konstantní. S pomocí ekvitermních regulátorů a čidel můžeme nastavit a ovládat systém tak, aby pracoval maximálně úsporně a přitom zajistil stabilní tepelnou pohodu. Ani ekvitermní regulace však nedokáže vzít v úvahu i tak zvané vnitřní zisky – tedy zvýšení teploty, ke kterému dochází při používání domácích spotřebičů, které vyzařují samotní lidé ani to, že se dům prohřívá slunečními paprsky. Proto je vhodné doplnit systém termostatickými hlavicemi, ideálně jejich elektronickou verzí.

Inteligentní systémy

Nejpohodlněji, a také nejúsporněji, dokáže regulovat systém vytápění centrální řídicí jednotka, která komunikuje přímo s kotlem i s jednotlivými termostatickými hlavicemi, popřípadě s dalšími součástmi regulačního systému. Vlastnosti a chování celého systému se jednoduše nastaví a sledují na displeji centrální jednotky. Většina inteligentních systémů již nabízí bezdrátovou komunikaci a možnost ovládání mobilem či počítačem. Regulace topení může být jen jednou ze součástí inteligentního systému ovládání domácnosti, který můžete ovládat osvětlení v domě, otevírání zavírání oken, pohyb žaluzií, pohon garážových vrat…

A co vy?

Přispět ke snížení nákladů na vytápění, popřípadě chlazení domu můžete i vy sami. V prvé řadě tím, že budete zvažovat, na jakou teplotu je nezbytně nutné vytápět místnosti, i tím, že se budete snažit o co nejpřesnější uzpůsobení teploty v domě chodu domácnosti. Aby bylo komfortně vytopeno až těsně před vaším příchodem domů, aby se netopilo v místnostech, kde dlouho nepobýváte a podobně. To lze zařídit náročněji třeba častějším obcházením termostatických hlavic, nebo jednodušeji právě pomocí inteligentních regulačních systémů.
Velmi významně však můžete regulovat teplotu v domě pomocí stínicích prvků, zvláště venkovních rolet a žaluzií. Předokenní roleta funguje i jako účinná tepelná izolace, v zimě ochrání interiér před úniky tepla, v létě naopak zabrání přehřátí místností. A svěříte-li jejich řízení automatickému systému, dokáže se například v zimě za slunečného počasí automaticky vytáhnout a dovolit slunci vyhřát interiér. Udává se, že při využití stínicí techniky je možné snížit spotřebu energie na vytápění až o 25 %.

Foto: archiv firem, Shutterstock

Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 11. 9. 2016

Edit: