Rekonstrukce dřevostavbou

Dřevěné konstrukce mají velký potenciál při rychlé a zároveň kvalitní obnově stávajících staveb. Inspirujícím příkladem je rekonstrukce dvoupatrového zděného domu, u kterého bylo horní patro nahrazeno konstrukcí z CLT panelů.

Majitelé starého zděného domu se obrátili na architekty z architektonicko-realizační kanceláře Prodesi/Domesi, aby jim pomohli s rekonstrukcí. A to i přesto, že se tým specializuje na realizace moderních dřevostaveb. Přesto, nebo spíš právě proto. Investoři jsou totiž příznivci stavění ze dřeva a přáli si zároveň, aby zrekonstruovaný dům korespondoval s dřevostavbou na vedlejším pozemku.

Nad úrovní části přilehlé k cestě a směrem k výhledům do krajiny vytvořili architekti prostornou krytou terasu, která funkčně obohacuje a opticky zvětšuje hlavní obytný prostor i jeden z pokojů.

Na zděném suterénu

Přestože byl dům v nevyhovujícím stavu, stavební průzkum ukázal, že je možné zachovat dolní podlaží s garáží a sklepy. „Na stěnách dolního patra se následně vybudovala betonová stropní deska, která zároveň slouží jako základ pro dřevostavbu z CLT panelů,“ vysvětluje filozofii obnovy domu architekt Václav Zahradníček. „Stavba dřevěného objektu tak byla stejně jednoduchá a rychlá, jako kdyby byl dům vybudován na základové desce na terénu.“
Nově vybudovaný objekt respektuje půdorys původního domu, zděný sokl architekti materiálově sjednotili s nástavbou modřínovým obkladem, aby celek působil kompaktně. Vodorovné laťování zvýrazňuje horizontální charakter objektu. Střecha pokrytá trapézovými plechy v barvě přírodního hliníku hmotu domu opticky odlehčuje.

Život v patře

Zděná část domu slouží jako technické zázemí, dřevěná nástavba nabízí vše potřebné k plnohodnotnému bydlení. Přidanou hodnotou obytných místností včetně ložnice je rozšíření užitné plochy a propojení prostoru s exteriérem přilehlými terasami. Dispozice obytného podlaží je koncipovaná racionálně a prakticky. Hlavním prostorem, ve kterém se odehrává život, je společenská místnost s otevřenou dispozicí, v níž se prolíná kuchyňská, jídelní a odpočinková zóna. Ve druhé, kompaktně řešené části půdorysu je umístěna ložnice a místnost, která se aktuálně využívá jako pracovna, občas slouží jako pokoj pro hosty – případně se může proměnit v dětský pokoj.

Použitím dřevěné nosné konstrukce z CLT panelů byl vytvořen i půvabný ráz interiéru.

Dřevěný interiér

Civilní a neokázalý vzhled domu podtržený modřínovým obkladem se promítá i do jeho interiéru, kde se využilo jedinečné možnosti technologie CLT panelů – ponechat odhalenou nosnou dřevěnou konstrukci jako finální řešení vnitřních povrchů. Dominantu zde tvoří masivní dřevěné stěny přecházející v dřevěný strop oživený vodorovnými trámy.
Šikmina stropu přirozeně pokračuje do exteriéru a zastřešuje zároveň i terasu. Dřevo je ošetřeno světlou lazurou. Vlídnou atmosféru, kterou vytváří dřevěné zarámování prostoru, doplňuje umírněná barevnost v bílo-šedé škále tónů a sladění odstínu hladké epoxidové podlahy s dvířky kuchyňské linky dodává interiéru klid. Koncept nekonfliktního kontrastu dřeva a bílých či šedých hladkých ploch v interiéru podtrhují bílé rámy oken. Kompozici barevně oživují některé prvky mobiliáře jako jídelní stůl v sytě tmavohnědém odstínu. Pro rámy dřevěných oken byla záměrně zvolena bílá barva, aby okna harmonizovala s barevností interiéru. Výrazným prvkem jsou i bílá osvětlovací tělesa na pozadí dřevěného stropu.

Vizitka domu

Autor: Ing. arch. Václav Zahradníček
Spolupráce: Ing. arch. Michal Kotlas
Realizace: Domesi, s. r. o.

Užitná plocha: 78,1 m2 + 37,7 m2 terasa
Nosná konstrukce: masivní dřevěné CLT panely, v interiéru ošetřené světlou lazurou
Fasáda: modřínové latě
Střešní krytina: plechová – Lindab, trapézový plech T18 B, hr. 0,6 mm, přírodní AL
Okna: dřevěná s trojsklem
Podlahy: litá epoxidová podlaha, zádveří a WC – velkoformátová šedá dlažba
Vytápění: rekuperační jednotka NILAN VP18, elektrické přímotopy


Ing. arch. Václav Zahradníček

Absolvent Fakulty architektury ČVUT, v roce 2002 založil společně s Pavlem Horákem ateliér Prodesi, kde byl vyvinut systém dřevostaveb Domesi, později vznikla i firma Domesi, která realizuje stavby podle návrhů architektů z týmu Prodesi, ale spolupracuje i na realizacích zajímavých moderních dřevostaveb s dalšími ateliéry.

Ing. arch. Pavel Horák

„Technologii CLT považuji za významný vývojový stupeň staveb s použitím dřeva. Myslím si, že tato technologie předznamenává v oboru dřevostaveb podobnou revoluční změnu, jako kdysi přinesl pohledový beton v architektuře. CLT je v podstatě vlastně jakýsi přepis pohledového betonu do dřeva, ale s nesrovnatelně nižší ekologickou stopou a hřejivou atmosférou.” Pavel Horák, Prodesi

Jak časově náročná je péče o dřevěné okno?

Pokud má dřevěné okno skutečně kvalitní vícevrstvou povrchovou úpravu, pak je péče velmi jednoduchá. Dvakrát do roka – na jaře a na podzim – je třeba po umytí oken na čistý a suchý povrch rámů a křídel nanést houbičkou trochu balzámu na dřevo. Na okno by při aplikaci nemělo nesvítit přímé slunce a teplota by měly být v rozmezí 5 – 25ºC. Samotná aplikace balzámu zabere jen několik minut v závislosti na velikosti okna. U běžného rodinného domu může jít asi o hodinu času dvakrát ročně. Balzám by mělo být možné zakoupit i přímo u výrobce oken.
Ing. Jiří Scheidel
www.vekra.cz

Text: Ľubica Fábri, Miloslava Perglová
Foto: Lina Németh

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 31. 1. 2019

Edit: