Rekonstrukce pokojíčku pro prvňačku a prvňáka

Do první třídy nový pokoj? Právě takový dárek čekal malou Klárku před jejím nástupem do první třídy. Radost byla o to větší, že se na jeho podobě sama podílela. Díky designérce Gabriele Novákové má ve svém království vše, co potřebuje a co si přála, včetně motýlků nebo houpačky – to byly její hlavní požadavky.

Než měla Klárka oslavit šesté narozeniny, obývala se svým o dva roky mladším bráškou společný pokoj, kde byl prostor na hru i spaní. Právě k narozeninám se ale rodiče rozhodli zařídit budoucí prvňačce pokoj vlastní, ve zcela novém kabátě, s novým, hezkým i funkčním zařízením a přívětivou barevností. Našli pro něj dokonce novou místnost, i když to znamenalo malou akci „kulový blesk“ v rámci rodinného domu, kde rodina žije. Nově se Klárka měla nastěhovat do někdejší ložnice, spaní rodičů se přemístilo do původní pracovny a pracovna do bývalé dětské herny. Pro pokoj tak byla vyčleněna poměrně velká místnost – 25 metrů čtverečních, kde však bylo nutné přizpůsobit se jejímu členění i zkoseným stěnám.

Nový pokoj nabízí dostatek úložných prostor i malý holčičí koutek. Vestavěný nábytek je vyrobený z lamina doplněného březovou překližkou.

Jedna stěna pokoje je natřena tmavou barvou a opatřena malůvkami à la rámečky na volné věšení výtvorů, fotek…

POTŘEBY A PŘÁNÍ

Designérka Gabriela Nováková, která se podoby nového pokoje zhostila, musela v návrhu kromě tvaru prostoru zohlednit potřeby budoucí školačky i její přání. „Do místnosti bylo třeba umístit klasické lůžko o velikosti 90 x 200 cm s možností přistýlky pro kamarády, rostoucí psací stůl, dostatečné úložné prostory pro hračky i oblečení, které by však prostor zbytečně nezahltily, ale také třeba holčičí koutek… Děvčátko navíc trvalo na tom, že v pokoji musí zaznít určité barvy, poletovat motýli a viset houpačka a zářit hvězdy,“ vypočítává s úsměvem Gabriela Nováková a dodává: „Není jednoduché vytvořit prostor pro dítě v tomto věku. Se začátkem školy ho sice již čekají povinnosti, úkoly, zodpovědnost, ale duší je to stále ještě dítě, které potřebuje dostatek místa na hraní, prostor pro fantazii. Rozhodně není dobré nějak zásadně měnit jeho dětský svět.“

S HVĚZDNÝM NEBEM

Designérka efektivně využila zkosené stěny do posledního centimetru, pod značnou částí z nich situovala vestavěné úložné prostory – otevřené police i klasické skříně. Ze zbývající části šikmin je hvězdné nebe poseté fosforeskujícími hvězdami, které se šplhá až do okna. Pod noční oblohou má Klárka lůžko, které naplní požadavek pohodlného a plnohodnotného spaní až do dospělých let, bude-li třeba. Zároveň postel díky výsuvnému lůžku kdykoli nabídne nocleh i kamarádkám či kamarádům, dříve ze školky, dnes už ze školních lavic. Nechybí ovšem zázemí pro školačku, a to především v podobě psacího stolu a židle, které je situováno v zúžené části místnosti pod střešním oknem.
„Kvalitní rostoucí stůl s třemi možnými variantami pochází od šikovných Little Design, neodolatelná magnetická tabule – domeček od designérky Andrey Vokřálové, lustry na míru od Gadesing, doplňky z Ikea,“ popisuje jednotlivé součásti vybavení designérka.

Místo, kde se budou dělat úkoly… Ideálně nasvícené denním světlem, doplněné stolní lampou.

RADOST ZA ODMĚNU

Samotná proměna pokoje zabrala necelé tři týdny! A výsledek dostal nejvyšší možné ocenění, jakým může být jen neskrývaná dětská radost. Završením úspěchu bylo, když si Klárka sama nalepila hvězdičky na noční oblohu a motýlky na stěnu ke dveřím.


RADY DESIGNÉRKY

Co je pro dětský pokoj nejdůležitější?

  • V pokoji předškolních dětí a školáků je to především kvalitní židle a stůl. Sice první rok nedělají úkoly samy, ale naučí se, že pro plnění školních povinností je určeno konkrétní místo.
  • Nutné je kvalitní lůžko v rozměru 90 x 200 cm.
  • Nezbytné je zajistit dobré osvětlení jednotlivých zón pokoje.
  • Dětské dekorace jsou na místě, ale je důležitá možnost jejich jednoduché obměny.
  • Základem by měla být jednoduchost, barevnost zůstává na dekoracích.
  • Pozor na alergie, které jsou u dětí časté (zvažte potřebu závěsů, těžkých koberců atd.).
  • Pokud sdílí dítě pokoj se sourozencem, určitě by v něm měl být prostor, kde může být samo, mít své soukromí.
  • Do dětského pokoje nepatří televize, ani syté barvy.

Jak zajistit, aby pokoj sloužil dítěti mnoho let bez nutnosti radikálních změn?

  • Základem je dispozice pokoje, vhodně zvolené zóny – na spaní, na hraní, na učení a jejich adekvátní osvětlení.
  • Vyplatí se jednoduchost, barevnost by měla být otázkou dekorací, které lze snadno obměnit.
  • Trvanlivost zaručí také kvalitní nábytek.

Gabriela Nováková
www.gadesign.cz

Překvapení i pro bráchu

Klárčin pokoj, který jsme představili na předchozích stránkách, udělal radost nejen Klárce, ale také jejímu bratrovi, který ve svých tehdy čtyřech letech při jeho budování nadšeně pomáhal a těšil se na výsledek stejně netrpělivě, jako by to byl dárek pro něj samotného. Rodiče se i proto rozhodli, že také jemu připraví stejné překvapení.

I pokojík pro dnes pětiletého Kubíka byl dárkem k narozeninám a také zde dostala designérka Gabriela Nováková určité požadavky nad rámec naplnění potřeb dítěte, které půjde za rok do školy. Jedním z nich byla barevnost – měl být laděn do žluta, a druhým požadavkem byly „hospodářské stroje“. Kubík totiž miluje traktory, kombajny, zkrátka velké zemědělské stroje všeho druhu.

nábytek, kromě psacího stolu, je vyroben na míru z lamina a doplněn prvky z masivní borovice, bělené a nalakované.

MENŠÍ, ALE DOBRÝ

Kubíkův pokojík zůstal v místnosti, kterou oba sourozenci dříve sdíleli společně. Ta je v porovnání s novým Klárčiným pokojem o dost menší, zabírá plochu 15 metrů čtverečních, což je ale v mnoha jiných českých domácnostech standardem. Právě tato realizace tak může být vodítkem, jak i na menší prostor dostat vše potřebné, aniž by dítě bylo ochuzené o místo na hraní, které je v tomto věku zcela zásadní, i o bezproblémové praktické fungování. Malé dítě to samo sice zhodnotit ještě nemůže, ale podvědomě mu promyšlené řešení pokoje umožní jeho pohodlné užívání a zajistí, že se v něm bude cítit dobře. Další důležitou podmínkou, kterou je vhodné brát na zřetel, je nadčasovost, tedy schopnost pokoje jen s minimálními obměnami dobře fungovat jak ve věku pěti let dítěte, tak v jeho patnácti.

Kryt zakrývající radiátor plynule přechází v úložný prostor a lavičku, která umožní zatím malému chlapci dosáhnout na hračky v horních policích skříně.

ŠKOLA ZA DVEŘMI

Předchozí podoba společného dětského pokoje vzala zcela za své. „Byl jen stroze zařízen, trpěl nedostatkem úložných prostor, působil chaoticky…“ vypočítává neduhy designérka. Postupovala přitom obdobně jako v místnosti pro Klárku. I základem této místnosti je tedy kvalitní rostoucí pracovní stůl a židle, obojí od stejných výrobců jako u sestřičky. Přece jen i Jakub půjde za chvíli do školy. Nechybí plnohodnotné dospělé lůžko, opět s možností výsuvu pro případ, že u Kuby budou přespávat kamarádi. A ovšem úložné prostory na hračky a oblečení. „Nábytek, kromě psacího stolu, je vyroben na míru z lamina a doplněn prvky z masivní borovice, bělené a nalakované, lustr i samolepka vznikly rovněž na míru prostoru podle návrhu Gadesign a doplňky pocházejí z IKEA,“ popisuje designérka.

MÉNĚ BAREV

V nové podobě je pokoj také barevně klidnější. Dřívější sytě zelené stěny dostaly bílý nátěr a zdobí je jen samolepky s oblíbenými hospodářskými stroji, které se projíždějí kolem postele. Žlutou vhodně doplňuje modrá barva. I zde bude výsledná pestrost až záležitostí doplňků.

„Dospělá“ postel nabízí výsuvné lůžko na kolečkách. Čelo je vyrobeno z masivní borovice, bělené a lakované.

LAVIČKA POD OKNEM

Školní koutek u Jakuba umístila designérka u okna kvůli přístupu denního světla. V tu chvíli ale bylo nutné vymyslet, jak zakrýt radiátor pod oknem, který by mohl u stolu vadit. „Radiátor navazuje na lavici, která zároveň slouží k tomu, aby si chlapec mohl stoupnout a dosáhnout na hračky ve vyšších policích skříně,“ komentuje řešení Gabriela Nováková.
I Kubík byl ze svého narozeninového dárku velmi nadšený. Ve svém staronovém pokoji se již pomalu zabydluje.

Text: Kateřina Nová
Foto:

Uložit

Datum vydání: 28. 8. 2017

Edit: