Severský design ve středočeském lese

Tvarově jednoduchý dům zaujme na první pohled. Je nepřehlédnutelný a díky své totálně dřevěné podstatě vypadá, jako by tady v Kerském lese nějak sám v přírodě vyrostl. Sedlová střecha se na pohled vymyká tuzemským zvyklostem – je totiž pokryta dřevěným obkladem.

Nízká dlouhá stavba, dřevěná fasáda i střecha, žádná okna, dřevěný plot i garáž – tak působí při pohledu z ulice dům na kolemjdoucího. Přestože je dům k ulici odvrácený tváří a natočený stěnou bez oken, nepůsobí nepřístupně, ale sympaticky. Na druhé straně jižní bohatě prosklená fasáda pak spojuje interiér se zahradou a poskytuje výhled k lesu.

3

2

Plášť domu je celistvý, kompaktní. Okapy a svody nejsou viditelné a tak jsou dřevěné obklady přerušeny jen minimálně: na střeše komínem a na fasádě venkovním osvětlením.

1

Les za domem, les před domem

Zeleň a vzrostlé stromy obklopují dům, který se stal ideálním bydlením pro rodinu s dětmi. Koruny stromů se odrážejí ve velkoplošných oknech a na houby nebo na procházku lesem je to pár kroků. Barva domu koresponduje s našedlou kůrou kmenů stromů. „Dům s obytnou plochou 110 m2 jsem navrhovala pro svou rodinu; mým hlavním cílem bylo příjemné bydlení přímo uprostřed  přírody. Bydlení respektující okolí, moderní, účelné, ekonomické a nepředimenzované,“ vypráví autorka domu Ing. arch. Jana Boušková. „ Vznikl tak dům doslova na míru všemu – pozemku, širší lokalitě i našim aktuálním potřebám. Stavba je ale také flexibilní, schopná reagovat na změnu našich požadavků na bydlení a rozrůstající se rodinu.“

4

5

6

Přírodní tóny interiéru doplňuje antracitová a oživuje ruby červená barva na autorském obrazu majitelky, lustru a květinách.

7

Bydlení s loukou před okny

Kontakt s přírodou zajišťuje maximální otevření domu směrem jižním směrem – do zahrady, na niž navazuje louka a les. Na severní vstupní straně bez oken jsou umístěny servisní a skladové prostory. Jižní fasáda prosvětluje celý interiér. „Plochá střecha, o které jsem nejprve uvažovala, neprošla; na tomto místě bylo povoleno postavit dům se střechou šikmou,“ dodává Jana Boušková. Kompaktní tvar domu podtrhuje stejný obklad fasády a střechy z  modřínových lazurovaných prken. Střecha je stejně jako vertikální konstrukce obložena jako provětrávaná fasáda. Její povrchová úprava zapadá do lesního prostředí lépe než lesklejší krytina z tašek nebo plechu. I když je dům netradiční a výjimečný, přece dané místo respektuje v maximální míře a zdejší přírodní kout nenarušuje.

Severská inspirace, česká realizace

Patnáct metrů dlouhý dům je projektovaný jako sendvičová dřevostavba se sloupkovou konstrukcí. Dům je založený na železobetonových pasech, jeho obvodovou konstrukci tvoří dřevěné nosné sloupky. Nad tepelnou izolací a dalšími vrstvami je na vnější straně fasádní dřevěný obklad kladený horizontálně. Vnitřní stěny jsou sádrokartonové, dřevo ale prostupuje z fasády i do interiéru v podobě nástěnných obkladů a zařizovacích předmětů. Nade dvěma obytnými místnostmi byla ponechána otevřená podkrovní část. Celek působí velmi slunně a vzdušně.

8

9

10

Dřevěná fasáda je použita i na střechu

Funkční vnitřní část střechy (která není vidět) pokrývá pohledová střešní provětrávaná fasáda ze smrkových prken; stejná jako je na fasádě domu. Střešní fasáda je odvětrávaná – to znamená, že pod obkladem se nachází mezera, do které se v tomto případě schovaly i okapy. Na ně navazují svislé okapové svody schované zase pod obkladem fasády. Tímto řešením se dosáhlo maximální hmotové čistoty a jednoduché linie domu. Aby se podpořila životnost a odolnost smrkového dřeva, byl zvolen velmi kvalitní finální nátěr.

Vzhled domu spoluurčuje jeho nátěr

Obklady fasády i střechy jsou natřeny tenkovrstvou olejovou lazurou Remmers. Tato lazura – zde se uplatnila v antracitovém odstínu – prokázala dobrou výdrž i v agresivnějším přímořském prostředí Nizozemí. I když se během léta fasáda na jižní straně i střecha zahřívají, nátěr bez problémů odolává. Výhodu lazury, která do dřeva proniká a chrání je, představuje její jednoduchá budoucí obnova bez přebrušování. Výsledný našedlý odstín dokonale splývá s okolím, s kmeny lesních stromů.

11

I v ložnici vidíme dokonale promyšlené detaily a precizně na sebe navazující barevnost. A opět dobré nápady – například postel je provizorní, vyrobená z palet. Okno kryje stejný nařasený závěs jako v dalších obytných místnostech.

12

Stěny dvou koupelen pokrývá velkoformátový obklad a také omyvatelný nátěr, stejný jako je na stěně za kuchyňskou linkou.

13

Antracitová je fasáda, střecha i rámy oken. Stejná barva se přenáší v detailech i do interiéru.

Celek a detail v organickém spojení

Světlé závěsy na velkoplošných oknech zastiňují jižně orientované místnosti před sluncem a jejich nařasení při pohledu zvenku zjemňuje přísně geometrickou fasádu domu.

Ve vzdušném a slunném interiéru je evidentně využitý každý metr. Všechno je logicky a přehledně uspořádané. „Interiér jsem navrhla přímo na míru potřebám naší rodiny, jako nakonec i celý dům, který je vlastně takovým bytem uprostřed přírody, dodává Jana Boušková, „Z velké většiny je dům řešen atypovou výrobou na míru. Velký důraz jsem kladla na úložné prostory. Tak, aby se věci přehledně, logicky a prakticky poskládaly a uložily a interiér se uvolnil pro skutečné bydlení a ne skladování, jak tomu často bývá…“

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

001 Titul

Foto: Petr Karšulín

 

Datum vydání: 12. 6. 2016

Edit: