Sezame, zhasni!

Věnujeme-li se v tomto čísle chytrému bydlení, nemůžeme vynechat inteligentní systémy řízení domácností. V tomto případě nejde o stavební řešení domu, ale o způsob ovládání jeho technologií. A zejména o jejich souhru. Možná to zní jako pohádka, ale je to skutečnost, čtěte dál…

Co znamená chytře?

Již běžně ovládáme přístroje, vrata, okna či žaluzie dálkovými ovladači či mobilními telefony a díky internetu můžeme mnohá zařízení ovládat odkudkoliv na světě. Existují chytré zásuvky, které se dokáží v určitou dobu sepnout a vypnout, a s nimi i připojený spotřebič. Existují žárovky, jejichž intenzitu i barvu světla můžeme ovládat mobilem či tabletem. Inteligentní regulátory dokáží kromě nastavené teploty vzít v úvahu a zpracovat řadu dalších informací. Zvonek umí poslat fotografii návštěvy na mobilní telefon. Domácnost lze vybavit čidly, která dají povel k pohybu žaluzií, otevírání oken, sepnutí požárního hlásiče. Kamerové systémy se starají o naši bezpečnost…
Zkrátka téměř každá domácnost je vybavena některou ze současných technických vymožeností, kterou můžeme nazvat chytrou. Všechna tato zařízení jsou sice chytrá, ale vyžadují samostatné ovládání, technické „hračičky“ nás mohou okrádat o čas, nemluvě o tom, když marně hledáme ten správný ovladač.

Elegantní smarther termostat wi-fi ovládá topení na dálku pomocí snadné aplikace, díky jednoduché instalaci je vhodný i pro rekonstrukce. Bezdrátový zvonek s modulem wi-fi pošle automaticky fotografii návštěvy na chytrý telefon, a tím informuje, kdo stojí před dveřmi, i když nejste doma. www.legrand.cz

Kam směřuje automatizace?

O opravdu inteligentní domácnosti proto můžeme hovořit až tehdy, dokáží-li tyto prvkyspolu vzájemně komunikovat a můžeme je centrálně ovládat. Pomocí jedné řídicí jednotky lze jednoduše regulovat vytápění, klimatizaci, ovládat osvětlení a elektrospotřebiče, řídit zabezpečovací systém.
Kromě pohodlí a možnosti ovládání odkudkoli pomocí mobilního telefonu dochází i ke zlevnění provozu domácnosti, například regulací teploty v součinnosti s automatickým pohybem stínicích prvků podle počasí, nebo tím, že se bude svítit jen tam, kde se někdo pohybuje a květiny na terase se přestanou automaticky zalévat, blíží-li se déšť.
Velkou výhodou je možnost nastavení scén a profilů, které usnadní a zrychlí opakované situace – nejtypičtější je kontrola oken, světel a dalších spotřebičů při odchodu z domu. V době naší nepřítomnosti lze simulovat, že dům není opuštěný automatickým ovládáním osvětlení, žaluzií nebo televize.
Co vše bude do systému zapojeno, záleží na osobních preferencích a zvyklostech. Je nutné obrátit se na odborníky. Těm je vhodné co nejlépe popsat chod domácnosti, své představy, potřeby a zvyky. Dostatečně empatická firma pak celý projekt realizuje a měla by být k dispozici i pro servis a případné změny.

S chytrým zámkem Somfy Doorlock odemknete byt nebo dům telefonem odkudkoli – bez vrtání a úpravy dveří.

S dráty nebo bez?

Prvky inteligentního systému spolu komunikují buď prostřednictvím datového kabelu – sběrnice, kterou jsou propojeny s centrální jednotkou. Ovládací prvky tedy nespínají přímo spotřebiče, ale posílají po sběrnici informace do centrální jednotky, která je zpracuje a posílá zpět příkazy k ovládání jednotlivých prvků. Toto řešení je výhodné zejména u novostaveb a umožňuje i pozdější snadné zapojení dalších prvků.
Druhou možností jsou bezdrátové systémy, které pro přenos povelů používají rádiový signál, obdobně jako při centrálním zamykání automobilů. Výhodou je, že nevyžadují žádné stavební úpravy.

Velmi cennou pomocí je automatické ovládání funkčních prvků zimních zahrad prostřednictvím čidel na déšť, vítr i teploty. www.dafe.cz

Kam se bude ubírat inteligentní vybavení domácností?

Chytrý dům bude fungovat stále samostatněji a spoustu úkonů zvládne bez zásahu uživatele, čímž ušetří čas strávený při ovládání instalace. Inteligentní ovládání se neustále vyvíjí a momentálně směřuje k ovládání pomocí hlasových asistentů. Důležité úkony bude možné jen říci a systém zareaguje podle vysloveného příkazu.
Eva Dutková, ABB

Trendem je sjednocování více aplikací do jedné a ovládání všech různých zařízení jako například světel. Cílem je existence pouze jedné aplikace, díky které bude možné ovládat všechna zařízení v domácnosti včetně spotřebičů, hitem je ovládání hlasem.
Kromě pohodlí se budou chytré aplikace více zaměřovat na zdraví uživatelů – zlepšení klimatu v interiéru plnou motorizací oken, automatizací ventilace, chytrým otevíráním oken včetně bezpečnostních rolet.
Jan Königsmark, Somfy

Má inteligentní domácnost i nějaké nevýhody?

Problémy nastávají, pokud laik přecení svoje síly a zhotovuje si inteligentní domácnost sám, nebo pokud si objedná nekvalitní firmu. Potom může docházet k poruchám či ke kolizím mezi jednotlivými technickými prvky.
Aby nedošlo ke zklamání, je třeba si ujasnit, že se nejedná o jednoduše návratnou investici ve smyslu zaplacení pořizovacích nákladů vzniklými úsporám. Investice se však určitě vrátí tehdy, pokud pro majitele platí, že čas jsou peníze. Díky inteligentní domácnosti nemusí svůj mozek zaměstnávat rutinou, řešit, kde je jaký spínač, jak regulovat teplotu, jak zabezpečit dům proti zlodějům…
Petr Woff, Smarteon Systems

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 21. 3. 2019

Edit: