Správná péče se vyplatí

Přístroje, bez kterých se dnes neobejde snad žádná domácnost, by měly být především co nejtišší, s co největším vnitřním prostorem a samozřejmě také co nejúspornější – vždyť například právě chladnička a mrazák běží 24 hodin denně. Víte ale, jak s nimi správně zacházet?

Umístění rozhoduje

A to nejen o výkonu spotřebiče, ale také o tom, kolik si za své služby odebere energie. Obecně platí, že bychom chladničku ani mrazák neměli stavět co nejblíže ke stěně či k nábytku, natěsno do rohu ani do výklenku ve stěně. Nedostatečné proudění vzduchu a odvětrávání ohřívaného vzduchu hromadícího se kolem spotřebičů totiž může zvýšit spotřebu energie až o 10 %. Chladnička by neměla stát též v těsné blízkosti zdrojů tepla, jako jsou například radiátory, kamna, popřípadě sporák nebo trouba. Vyšší teplota by na spotřebič kladla zbytečně velké nároky související s udržením dostatečně nízké teploty v jeho vnitřním prostoru a nutila jej ke zvýšené spotřebě elektrické energie. Podobně by tomu bylo v případě, opírají-li se pravidelně do chladničky sluneční paprsky v blízkosti nezacloněného okna.
Někteří výrobci uvádějí, že při stoupající teplotě prostředí kolem chladničky a mrazničky o 1 °C nad optimálních 20 °C vzroste spotřeba energie vždy přibližně o 4 až 6 %.
Špatný je však i opačný extrém – například umístění spotřebiče v chladném sklepě či na nedostatečně vytápěné chodbě. Právě z tohoto důvodu je dobré znát klimatickou třídu svého domácího pomocníka. Klimatická třída určuje optimální teplotu prostředí a stanovuje její horní a dolní rozsah, kdy daný spotřebič správně pracuje. Tento údaj není jen jednou z položek potřebných pro zařazení do konkrétní energetické třídy, ale informuje vás jakožto spotřebitele, jaké vnější teploty je přístroj schopen bez problémů snášet, aniž by se to nějakým způsobem odrazilo na jeho provozu. Při akceptování rozsahu těchto teplot výrobce ručí za správnou funkci přístroje.
Může se také stát, že v technické specifikaci přístroje jsou uvedeny třídy dvě a více. To znamená, že chladnička či mraznička zvládne pracovat při teplotách pokrývajících celý rozsah všech uvedených klimatických tříd. Je-li tedy uveden rozsah klimatických tříd SN-N-ST, přístroj bude bez problémů pracovat při teplotách v rozsahu 10 až 38 °C.

Kuchyně z linie Big Picture v dekoru dub Amerika (7630 Kč/bm) a Magiq z bílého akrylu (9036 Kč/bm) z nové řady Dolti Collection od Oresi disponuje vestavěnou chladničkou Whirlpool Art 9811 A++SF, 17 990 Kč. www.oresi.cz

Vyhněte se možným problémům

Překročením horní teploty vystavujete přístroj možnosti snížení účinnosti chlazení z důvodu vyššího prostupu tepla do chladicího prostoru, ale také z důvodu špatného ochlazování chladiče. Chladničky určené do vyšší klimatické třídy bývají proto také vybaveny silnější vrstvou izolace.
Problémy mohou nastat i v opačném případě – při příliš nízké vnější teplotě může přístroj přestat náhle pracovat. Jednou z možných příčin je fakt, že vlivem nízké teploty zhoustne olej v takzvaném motorkompresoru, čímž se ztíží start motorku a naopak vzrostou tlaky v celém chladicím okruhu. V takovém případě na sebe porucha nenechá dlouho čekat. Ale příčin může být daleko více.
Máte-li tedy chladničku nebo mrazák na chatě či chalupě, kam v zimě nejezdíte, myslete včas na to, že musíte přístroje odpojit a uložit „k zimnímu spánku“. Pokud tak neučiníte včas, může se stát, že se vlivem poklesu teploty vypnou samy. Potraviny v nich uskladněné pak nezbývá než vyhodit…

Volně stojící kombinovaná chladnička Hotpoint XH8 T3Z XOJZV, en. třída A+++, celkový objem 340 l, zásuvky na ovoce a zeleninu, zásuvky s nulovou zónou, funkce Active Oxygen, Super Cool a Super Freeze, antibakteriální ochrana, 27 990 Kč. www.my-hotpoint.cz

Jak chápat užitný objem

Hodnota označená jako užitný objem udává, jaké množství potravin se do vnitřního prostoru chladničky či do mrazáku vejde. Je však dobré brát tento údaj s rezervou, protože výrobci tuto hodnotu většinou uvádějí s tím, že nezohledňují objem, který je vyhrazen pro nejrůznější úložné boxy, poličky a zásuvky. Právě tyto praktické organizéry sice pojmou určité množství potravin, ale v celkovém součtu objem chladničky také o něco zmenší.

Volně stojící retro chladnička ORB152BL Gorenje v barvě Baby Blue (objem 260 l, energetická třída A++, rozměry 60 x 154 x 66,9 cm, skladovací doba při poruše až 17 hodin). Chladnička disponuje zeleninovou zásuvkou CrispZone s regulací vlhkosti HumidityControl a má funkci IonAir s DynamiCooling, která zajišťuje cirkulaci ionizovaného vzduchu prostřednictvím vnitřního ventilátoru. 19 990 Kč, www.gorenje.cz

Čím regulovat spotřebu

Pokud si lámete hlavu také s tím, jakou teplotu nastavit v tom kterém prostoru, pak vězte, že nastavení příliš nízké teploty chladničce právě neprospívá. Čím nižší teplota, tím častěji musí spínat kompresor a v souvislosti s tím samozřejmě také úměrně roste spotřeba i hlučnost. Teplota v chladničce by neměla být vyšší než 6 °C, v mrazničce pak ideálně okolo -18 °C. Rozdíl pouhého jednoho stupně zvyšuje spotřebu o 6 až 8 %, přičemž nezanedbatelnou roli hraje také umístění chladničky, o němž už byla řeč.
Vliv na energetickou náročnost spotřebiče má také množství uložených potravin – chladnička by neměla být ani téměř prázdná, ale ani přeplněná, aby vzduch mohl ve vnitřním prostoru volně proudit.
Na spotřebu mají vliv i další faktory, jako je frekvence otevírání dveří, nedostatečné větrání a údržba kompresoru a kondenzátoru, které byste měli stále udržovat v čistotě.

Klimatické třídy

Mini verze jsou in

Na chaty a chalupy, ale i do menších bytů se vám budou hodit zmenšené verze chladniček a mrazniček.

Zásuvky se zvláštním režimem

Praktická výbava vnitřního prostoru chladničky vám usnadní uskladnění potravin a prodlouží jejich životnost.

Typy mrazáků

  • Truhlicové (pultové) mrazáky – otevírají se shora, jsou vhodné především pro uchovávání většího množství potravin podobné povahy, výhodou bývá dobrá izolace a nižší spotřeba energie, naopak nevýhodou je nepřehlednost vnitřního prostoru.
  • Policové (šuplíkové, skříňové) mrazáky – mají tvar klasické lednice, dvířka se však otevírají tahem k sobě, vnitřní prostor je přehledně členěn na přihrádky, takže máte okamžitý přehled o množství a druzích uskladněných potravin. Nevýhodou oproti předchozím typům bývá menší objem a o něco vyšší cena.
  • Vestavné mrazáky – jsou určené pro vestavbu do kuchyňské linky, z důvodu umístění v teplé místnosti u nich bývá vyšší spotřeba elektrické energie než u předchozích dvou typů.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Datum vydání: 27. 6. 2018

Edit: