Tajemství malého prostoru

Obývák, kuchyň, jídelna, ložnice pro rodiče, pokoj pro syna, světlá koupelna, předsíň, kam se vejdou i kola, a k tomu množství úložného prostoru, o kterém by se majitelům mnoha jiných obydlí mohlo jen zdát. Ne, to není prostorný byt s několika místnostmi. Je to dokonale promyšlený interiér, v němž se do dvou pokojů podařilo vměstnat všechny potřebné funkce.

Zbývá ještě dodat, že výměra tohoto malého velkého bytu je pouhých 45 metrů čtverečních! Užívají ho tři lidé – manželský pár a jejich náctiletý syn. Dlouhodobě žijí na jiném kontinentě, ale v Praze, odkud pocházejí, chtěli mít plnohodnotné útočiště pro své kratší i delší návraty domů. Rozhodli se tedy, že upraví malý byt v okrajové části Prahy, který vlastní, aby jim poskytoval dostatečné pohodlí, když se rozhodnou zavítat do Čech.
„Investoři v podstatě požadovali, aby jim tu byl k dispozici jakýsi domácký hotelový pokoj. Měl nabízet veškerý komfort domácího prostředí, kde by mohli pohodlně uložit své věci, kde by měli každý své soukromí, ale který by zároveň mohli půjčit třeba přátelům, když pobývají za hranicemi,“ vypočítává ne právě malé požadavky investorů architekt Radek Sládeček, který se projektu rekonstrukce zhostil, a dodává: „Majitelé nechtěli investovat do většího bytu, který by umožnil zřídit oddělenou rodičovskou ložnici, a jeden pokoj byl od počátku ,věnován´ synovi. Bylo tedy třeba zajistit, aby funkci kuchyně, jídelny, obýváku i ložnice zajistila druhá místnost.“ A pokud jde o úložné prostory, ani zde nebyly požadavky nijak malé. Investoři jsou vášniví sportovci, proto potřebovali, aby se kromě běžných věcí v domácnosti daly v bytě bezpečně uložit i sportovní potřeby – kolo, lyže, snowboard…, a to nejlépe v uzamykatelných prostorách.

V bytě byly vybourány veškeré nenosné příčky a celý prostor následně propojen do jednoho celku s vloženými hmotami koupelny a kuchyňské linky. Původní dispozice se fakticky změnila z někdejšího 1+1 na 2+kk. „Dispozice je v podstatě nově poskládaná. V rámci úprav se přemístila kuchyň i koupelna, zvětšil se vstupní prostor, a kde to bylo jen trochu možné, hledaly se možnosti k ukládání. Ovšem takové, které by zajistily přehled i snadný přístup,“ podotýká architekt.
Z někdejší samostatné kuchyně se stal pokoj pro syna. Za své vzal celý vstupní prostor, který představovala úzká dlouhá chodba s koupelnou, toaletou a nikou na kotel. Dnes je v těchto místech prostorná hala, která slouží k ukládání kol a kde jsou vestavěné skříně. Koupelna s toaletou je vložena do samostatného bloku, zdůrazněného žlutou barvou. Na svém místě zůstal pouze „velký“ pokoj, který na sebe vzal funkci společenského prostoru (obývacího pokoje a jídelny), přípravy pokrmů i rodičovské ložnice.

Světlík nad umyvadlem vedoucí z pokoje syna vpouští denní světlo do nitra koupelnové „kostky“ a odtud proudí druhým světlíkem nad sprchovým koutem dál do prostoru za vstupními dveřmi, kde jsou uložena kola.

MAGICKÉ PÓDIUM

Jak se podařilo vměstnat funkci čtyř pokojů do jediné místnosti? Tajemství spočívá ve zvednutém pódiu zabírajícím polovinu podlahové plochy. „Právě toto pódium je schopné splnit několik funkcí najednou. Má dvě výškové úrovně: v úrovni 40 cm nad podlahou, což je ideální výška k sezení, nabízí v jídelní části službu lavice, jinde supluje prostor – podlahu obývacího pokoje. Vyšší úroveň pódia, a to 90 cm nad podlahou, plní funkci sedačky a v části pod oknem slouží jako spací část. Tímto výškovým členěním je pokoj rozdělený na jakési podmístnosti. Zároveň jsou ve zvednutém pódiu k dispozici úložné prostory a je v něm také uschována vysouvací televizní obrazovka,“ popisuje Radek Sládeček.

SLUŽBA DŘEVA

Pro interiéry architekta Radka Sládečka je typické hojné a promyšlené využití dekoru dřeva, který se objevuje nejen na podlahách, ale také jako obklad stěn. „Často využívám dubovou spárovku, o to obvykle se čtyřcentimetrovou šířkou lamel. V rámci této realizace se mi podařilo objevit podlahovou parketu stejného formátu. To, že je na podlaze i na nábytku použitý identický dekor, prostor opticky sjednocuje. Ačkoli se jedná o dva různé materiály, dokonale tak například splývá skutečná podlaha z klasických dřevěných parket s dveřmi skříní ukrytými v pódiu vyrobenými z nábytkových desek. Rozdílná je pouze výšková úroveň,“ vysvětluje architekt.
Dekor dřeva zároveň interiér zútulňuje, je měkký, teplý, tvoří příjemný základ, kterému sekunduje převážně bílé okolí s černými doplňkovými plochami kuchyňské linky či drobnými částmi vybavení, například vypínači a zásuvkami. Jako barevný akcent zde slouží žlutá barva. Tou je především zvýrazněný koupelnový kubus. „Toto barevné zvýraznění naznačuje, že koupelnový blok je do okolního jednotného interiéru evidentně vložený, že plní zcela jinou funkci, a prostor díky tomu nepůsobí stísněně, naopak, je vnímán jakoby celistvě,“ vysvětluje záměr Radek Sládeček.

HRA SE SVĚTLY

Světlo zde má několik různých podob, aby umožnilo simulovat různé nálady v různých částech bytu, respektive jedné místnosti. „Jednu polohu představuje nepřímé osvětlení stropu prostřednictvím LED pásků, či horních korpusů skříní. Další je svítidlo nad jídelním stolem, které je poměrně výraznou dominantou pokoje, a dále je zde k dispozici několik směrových reflektorů, které poskytují měkké světlo a lze je namířit na konkrétní místa,“ vypočítává možnosti architekt. V novém pojetí je zajímavá také práce s denním světlem, které se podařilo přes dva světlíky dostat jak do koupelny, tak ještě dále do poměrně tmavé části haly za vstupními dveřmi.

DALŠÍ POKOJ NECHYBÍ

Jak byt v nové podobě slouží a jak se na řešení zpětně dívá architekt? „Tento projekt byl pro mne velkou výzvou. Od počátku, kdy investoři přednesli své požadavky, které měl splňovat takto malý prostor, bylo jasné, že se v žádném ohledu nebude jednat o standardní řešení. Pro trvalé bydlení rodiny s téměř dospělým synem by byl třetí samostatný pokoj téměř nutností. Ale skutečnost, že majitelé tady přebývají spíše sporadicky a jen krátkodobě, navíc ne vždy ve třech, umožňuje, že prostor v nové podobě funguje opravdu dobře a splňuje veškeré vytyčené požadavky,“ uzavírá architekt Radek Sládeček.

Po rekonstrukci: 1 – vstupní chodba, 2 – prostor k ukládání kol, 3 – koupelna, 4 – pokoj syna, 5 – kuchyň / jídelna / obývací pokoj / ložnice

Před rekonstrukcí: 1 – vstupní chodba, 2 – koupelna, 3 – kotel, 4 – kuchyň, 5 – pokoj

VIZITKA BYTU

Realizace (termín): 2017
Užitná plocha: 45 m2
Podlahy: masivní dřevěné parkety, dub (koupelna – dlažba)
Okna: plastová, původní
Dveře: posuvné, výklopné – lamino a dubová spárovka
Vytápění (a ohřev vody): elektrický kotel

VIZITKA ARCHITEKTA/ATELIERU

Ing. arch. Radek Sládeček
Autorizovaný architekt ČKA

1992–1999 VUT Brno, Fakulta architektury
1996 University of Strathclyde, Department of Architecture and Building Science, Glasgow, Velká Británie

Praxe v atelierech:

Studio Polách & Fabián Olomouc
Davis Duncan Architects Glasgow
Kuba, Pilař architekti Brno

architekt-sladecek.cz

Text: Kateřina Nová
Foto: Jaroslav Hejzlar

 

Datum vydání: 29. 1. 2018

Edit: