Typy oplocení, plotů

Plot nás částečně chrání před návštěvou nezvaných hostů, ale především před pohledy kolemjdoucích, a dotváří celkový vzhled domu a zahrady. Zatímco naši předkové používali k jeho výrobě výhradně dřevo, případně kámen, dnes se nám nabízí bezpočet dalších možností. Při rozhodování, jaký plot si pořídíme, by nám vodítkem mělo být jeho hlavní poslání, styl domu i zahrady a charakter celé lokality.

Pokud plotu svěříme roli pouhé hraniční čáry, využijeme ho k vyznačení pozemku, oplocení nemusí být vysoké. Jinak ale bude vyhlížet plot, který by měl chránit naše soukromí a v maximální míře komplikovat vstup nezvaným hostům. Ti mívají na venkově, ale i na okraji měst, často podobu zajíců a jiné zvěře. Bytelné ploty ale často volíme i proto, abychom domácímu mazlíčkovi zabránili vydat se do světa na zkušenou. Druhé poslání – že plot by měl každé zahradě a domu a zahradě slušet – se vztahuje na všechny typy oplocení.

1

CSB – naturblok je ukázkou kombinace betonových bloků a přírodního dřeva. CS-BETON

2

Kovový plot LOMAX – design HISTORY. Plot má dlouhou životnost, kterou zajišťuje jeho kompletní pozinkování. LOMAX

3

Současné gabiony tvoří drátěný koš vyrobený ze speciálního antikorozního drátu, který stojí na pevném betonovém základu. GABIONY TOMIS

NESTÁRNOUCÍ EVERGREENY

Materiály, z nichž se již před tisíciletími vyráběli předchůdci dnešních plotů, reprezentuje dřevo, z něhož lze vyrobit oplocení velmi rozmanitého vzhledu. Využívá se v nejrůznějších podobách – od „kulatiny“ ze štíhlých stromů, z nichž se vyrábí především oplocení rozlehlejších ploch na venkově, přes klasické laťovky až po fošny nejrůznější šířky. Zde záleží na fantazii, a pokud se do výroby plotu pustíte sami, i na šikovnosti. Při výběru dřeva na plot v podstatě platí stejná pravidla jako při volbě dřeva na fasádu nebo dřevěného venkovního nábytku: Nejlevnější je dřevo jehličnanů, ale ve srovnání se dřevem listnatých stromů, jako jsou buk či dub, má zase znatelně kratší životnost. U obou typů dřev však v žádném případě nesmíte zapomenout na provádění pravidelné impregnace. Vyplatí se kupovat dřevo naimpregnované už od výrobců, kteří většinou používají tlakovou impregnaci, jež pronikne do dřeva hlouběji. Po nějakém čase však budete muset i v tomto případě přistoupit k pravidelnému ošetření plotu. A ještě jedna důležitá věc – dřevěný plot musí být izolován od země, aby nebyl vystaven dlouhodobému působení vlhkosti, která stejně jako kdekoliv jinde způsobuje hnilobu a vznik plísní, které dřevo připravují nejen o jeho přirozenou krásu, ale především výrazně zkracují jeho životnost. Z toho důvodu doporučují odborníci u dřevěných plotů podezdívku vysokou aspoň 60 cm, která zajistí, aby dřevo nebylo dlouhodobě ve vlhku, a to i když v zimě napadne vydatná dávka sněhu. Pro ty, kteří se obávají při stavbě dřevěného plotu pracnosti a časové náročnosti, je zde dobrá zpráva: Dřevěné ploty se dnes vyrábějí i v podobě prefabrikátů, takže instalace je velmi rychlá. Další evergreen v případě materiálů vhodných ke stavbě plotů představuje kámen. Kamenné zídky vyrobené ze štípaného nebo nasbíraného kamene neztrácejí ani ve třetím tisíciletí na půvabu. Jak dřevo, tak i kámen vytvářejí zajímavé kombinace s jinými materiály. Dřevo s pálenou cihlou nebo s cementem, kámen zase s kovem.

4

Plot, jehož stavebním materiálem jsou betonové bloky History a přírodní dřevo. BETON BROŽ

5

Plot z lícového raženého zdiva TERCA – Trentino (215 x 102 x 65 mm), 57 ks /m2. WIENERBERGER

ELEGANTNÍ GABIONY

Moderní estetické ploty představují gabiony. Nejde o nic nového pod sluncem, gabiony používali už staří Egypťané a Číňané, podstatný rozdíl ale byl v účelu a použitých materiálech. Bezmála před deseti tisíci lety sloužily gabiony k vojenským účelům a k jejich výrobě se místo kamene a drátu používalo rákosu a písku. Současné gabiony tvoří drátěný koš vyrobený ze speciálního antikorozního drátu, který stojí na pevném štěrkovém podkladu, případně na betonovém základu. Plot z gabionů je v případě potřeby vyztužen ocelovými prvky. Koš je vyplněn neštěpivým a dostatečně pevným kamenem, například žulou. Výhodou gabionových plotů je, že jsou velmi stabilní a hodí se k oplocení jak rovných, tak i svažitých pozemků, lze je doplnit dalšími gabionovými prvky v zahradě, a v neposlední řadě samozřejmě to, že nevyžadují žádnou údržbu a tlumí hluk. V posledních letech můžeme u obytných objektů spatřit i zelené gabiony, kdy se základní konstrukce nechává porůst vhodnými rostlinami.

7

Vyvíjejí se i drátěné ploty, které se využívají především k oplocení rozlehlejších zahrad. Drátěná výplň Pilonet Light Plus je z pozinkovaného drátu. Díky plastovému povrchu plot nevyžaduje žádnou údržbu. PLOTY PILECKÝ

8

K drátěným plotům si dnes můžeme objednat i sloupky. Vlevo sloupek k brance, vpravo sloupek Ideal s plastovým povrchem. PLOTY PILECKÝ

DISKRÉTNÍ A SLUŠIVÝ BETON

Materiál, který v posledních letech podniká úspěšnou expanzi nejen do interiérů, ale i exteriérů, představuje beton. Jeho výhodou není jenom to, že je většinou levnější než přírodní kámen. Díky tomu, že dokáže napodobit řadu přírodních materiálů, mají betonové ploty velmi rozmanitý vzhled a dokážou zajistit dokonalé soukromí. Navíc mají dlouhou životnost a prakticky nulové nároky na údržbu a lze je velmi dobře kombinovat například se dřevem, ale i dalšími materiály.

9

Do pohledové zdi gabionů jsou vybírány kameny, které barvou ladí s antikorozním drátem. KAM-ON, přírodní kámen

10

Realizace plotu z lícového zdiva – červená melír, německý formát (240 x 115 x 71 mm), ve sloupcích s použitím doplňkových cihel zaoblených. WIENERBERGER

12

Také v případě plotů dřevo často nahrazuje plast. www.plastoveploty.com

11

Plot Diton Wall je postaven z betonových tvárnic. DITON

BEZ NÁROČNÉ ÚDRŽBY

V uspěchané době stále více lidí dává přednost plotům, které vyžadují minimum údržby, nebo ještě lépe vůbec žádnou. Do této kategorie patří ploty hliníkové, kovové a plastové. S domy postavenými v minimalistickém architektonickém stylu si velmi dobře rozumějí ploty z hliníku nebo materiálu, který ho imituje. Oblibě se těší zvláště ploty z prolamovaného hliníku, které navíc svědomitě střeží soukromí majitelů. Výrobci ošetřují jeho povrch polyesterovými práškovými barvami, které mu zaručují bezúdržbovost. Další ploty skromné na údržbu představují ploty z oceli. Na trhu dnes najde jak ocelové ploty laděné rustikálně, tak ploty, které se naopak hodí k moderním objektům. Při nákupu je však důležité si ověřit, že máte celou konstrukci opatřenou ještě před nástřikem finální barvy zinkováním. To zabraňuje korozi kovu, a ten pak bez údržby vydrží dlouhá léta. Dalším plotem, který nás nebude připravovat o cenný čas, je plot plastový. Tam, kde se investoři rozhodli pro plastová okna, případně i střešní krytinu, nebude narušovat ani celkový ráz domu. Zde se však musíte rozhodnout, zda zvolíte levnější variantu vyrobenou z recyklátu nebo výrobek dražší, pro který se vžilo označení z dutého plastu. Za téměř dvojnásobnou cenu získáte vyšší kvalitu a možnost výběru z širšího spektra barev. Plot z dutého plastu lze opatřit fólií dokonale imitující dekor dřeva.

13

Plot ze svahových tvárnic. DITON

14

Kovový plot Lomax – design Classical – kovářská patina černá. LOMAX

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

 

Uložit

Datum vydání: 25. 3. 2016

Edit: