Uložte bazén k spánku

Teplé letní dny jsou dávno ty tam. Pokud jste zahradní bazén nevybavili zastřešením a vytápěním, aby jej bylo možné používat celoročně, čekají vás práce, které ukončí letošní koupací sezonu. Na co byste při jeho zazimování neměli zapomenout? Zde najdete stručný návod v sedmi krocích.

Nečekejte, až zamrzne

Zazimovací práce kolem bazénu byste měli provést ještě v době, kdy nemrzne a teplota vody ještě neklesla pod 10 °C. Jen tak budete moci bez problémů ošetřit vodu a připravit vše potřebné, abyste bazén uložili k zimnímu spánku.

1. Vyčistěte bazén

Než se pustíte do díla, splňte základní podmínku – a tou je vyčištění. Vyčištěný vnitřní prostor bazénu – tedy zbavený mechanických nečistot, jako je spadané listí, tráva, písek a další drobnosti, které v bazénu nemají co dělat, je základem pro další práce. Pomůže vám s tím jak textilní síťka, tak bazénový vysavač, který si hravě poradí s napadanou špínou na dně bazénu.
Vyndejte a očistěte i schůdky nebo žebříček, usnadňující vstup do bazénu, a uložte je na suché místo.
Svůj díl údržby vyžaduje také písek ve filtračním zařízení, který důkladně propláchněte a vydezinfikujte přípravkem k tomu určeným. Na trhu jich najdete hned celou řadu a u každého výrobku je vždy přiložen pracovní postup, takže se nemusíte obávat, že byste nevěděli, jak na to.

Viva, designové bezbariérové zastřešení bazénu, je vedeno kolejnicí pouze z jedné strany, znečištěné průhledné výplně z polykarbonátu stačí většinou jenom opláchnout proudem vlažné vody, aby se opět rozzářily, v případě silnějšího znečištění je umyjete mýdlovou vodou, od 90 000 Kč. www.alukov.cz

2. Vyčistěte vodu

Dalším krokem je kontrola chemického složení vody, tedy hodnoty pH, její tvrdosti a množství chloru, které zjistíte pomocí kapkového testeru. Po úpravě složení vody pomocí bazénové chemie (speciálních přípravků k tomu určených) na vyhovující úroveň je potřeba, aby filtrace bazénu zajistila dostatečné promíchání celého objemu vody. Měla by tedy běžet alespoň po dobu 24 hodin.

3. Snižte výšku hladiny vody

Vodu z bazénu už dávno není nutné úplně vypouštět. Postačí, když se pouze sníží její hladina o cca 10 až 20 cm pod úroveň skimmeru (sběrače nečistot), trysek, osvětlení nebo protiproudu – záleží na konkrétní výbavě každého bazénu. Takto sníženou hladinu ponechte celé zimní období.

Přestože už jste se jednou očistě bazénu věnovali, po snížení hladiny vody volají jeho stěny opět po důkladné hygieně. Výborných výsledků dosáhnete s pomocí specializovaného čisticího přípravku a klasické houbičky. Poté stěny bazénu spláchněte čistou vodou.

5. Odpojte techniku

Ze systému odpojte hadice a vylijte z nich veškerou vodu. Poté odpojte filtraci a demontujte také čerpadlo, z něhož vyjměte výpustní zátky, aby zbylá voda mohla volně odtéct pryč. Všechno příslušenství pak uskladněte na suchém místě, kde nemrzne.
Podobně odpojte i panely solárního ohřevu nebo tepelné čerpadlo, pokud je jimi váš bazén vybaven, pečlivě vysajte vodu, která mohla v systému nebo ve výměníku čerpadla zůstat. Jednotlivé části uložte též na suché místo chráněné před zimou, kde neklesne teplota pod 0 °C.

Ultranízké zastřešení Terra téměř kopíruje povrch okolního terénu, jednokolejnicový systém zaručuje bezbariérový přístup ze tří stran bazénu, certifikace nosnosti sněhu a odolnosti proti větru, od 149 000 Kč. www.alukov.cz

6. Čas pro zazimovací přípravek

Do zbytku vody, která v bazénu zůstane po celou zimu, přidejte zazimovací přípravek, jenž dokáže účinně bránit růstu řas, vzniku případných zákalů a na jaře vám pak usnadní čištění a zprovoznění bazénu pro další sezonu. Postup aplikace přípravku je jednoduchý, informace najdete na obalu.

7. Použijte plachtu

Po dokončení všech zazimovacích prací zakryjte celý bazén plachtou, která bude chránit vnitřní prostor bazénu i vodu v něm před znečištěním během následujících měsíců. Napadne-li v zimě vyšší vrstva sněhu, je dobré sníh z plachty odstranit, aby nebyla příliš zatížena a zbytečně se velkou vahou nepoškodila.

Důležití pomocníci

Laguna Zima – přípravek v kapalné formě pro zazimování bazénů, který zajistí uchování bazénové vody během zimního období. Zamezuje tvorbě řas, bakterií a působí též proti tvrdosti vody. Jeho použitím navíc usnadníte zahájení jarního provozu bazénu. Dezinfekční a algicidní účinek přípravku zajistí uchování bazénové vody během zimního období. Přípravek nezamezí zamrznutí vody. Dávkování: 500 ml na 10 m3 vody. www.stachema.cz

Zuro Zima – tekutý přípravek v litrovém balení pro zazimování bazénu, jehož aplikace zpomalí či zcela zabrání růstu řas a tvorbě bakterií v zimním období. Voda si tak zachová dobrou kvalitu i přes zimu a náklady na opětovné uvedení bazénu do provozu na jaře jsou podstatně nižší. Dávkování: 1 l na 10 m3 (10 000 l) vody. www.mountfield.cz

Pomůže odborný personál

Nemáte na zazimování bazénu čas, nebo se do prací tohoto typu raději nepouštíte sami? Obraťte se na odborníky, jejichž návštěvu vám zprostředkuje každá firma prodávající bazény a jejich příslušenství. Odborně proškolení zaměstnanci provedou veškeré zazimovací práce spojené s bazénem za vás a stejně tak vám pomohou na jaře připravit bazén na další koupací sezonu. Je však dobré myslet trochu dopředu a objednat si návštěvu pracovníka s předstihem, protože v čase, kdy se zazimování bazénů provádí, může vznést na firmu stejný požadavek více domácností najednou. Abyste se vyhnuli dlouhému čekání na volný termín, začněte jednat včas.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem a Shutterstock

Datum vydání: 15. 11. 2017

Edit: