Umíte správně třídit odpad?

Několik užitečných rad, jak vlastně třídit odpad, se může vždy hodit. Stačí si jen osvojit pár jednoduchých pravidel a vyrazit s košem ke kontejneru správné barvy.

Modrý kontejner na papír

Můžete sem bez obav vhodit noviny, časopisy, kancelářský papír, barevné reklamní letáky, dále krabice, kartony i papírové obaly od nejrůznějších výrobků. Nemusíte se zabývat ani odstraňováním kovových svorek, jimiž jsou tiskoviny sešity, protože ve sběrně, kam se papírový odpad sváží, budou všechny kovové části odstraněny během takzvaného magnetického třídění. Co sem ale nepatří, jsou celé svazky knih, mastný a znečištěný papír nebo použité plenky či hygienické potřeby.

Sortera, stohovatelný odpadkový koš s vyklápěcím víkem, vhodný na třídění různých materiálů, objem 37 l, 199 Kč. www.ikea.cz

Jak je to s plasty

Základní pravidlo zní: než vhodíte „petku“ do žlutého kontejneru, vždy ji předem stlačte. Láhev v původním stavu totiž zabere příliš mnoho místa, a kontejner je tak velmi brzy plný. Z plastové láhve nemusíte odstraňovat víčko ani barevnou etiketu, obojí za vás odstraní opět ve sběrně, kam láhve poputují z kontejneru. Nezáleží ani na tom, zda je etiketa plastová nebo papírová.
Do žlutého kontejneru patří plastové láhve od všech druhů potravin, co tu však rozhodně nemá své místo, to je PVC. Polyvinylchlorid, ze kterého jsou vyrobené například novodurové trubky a linoleum, totiž obsahuje chlór, jehož zahříváním se do ovzduší uvolňují nebezpečné zplodiny.

Plastové odpadkové koše Sort & Go usnadňují třídění odpadu, k dostání ve třech velikostech (6, 12 a 16 l) a ve čtyřech barevných provedeních, 590, 710 a 860 Kč. www.brabantia.cz

Kam s Tetra Pak obaly

Nápojový karton, neboli Tetra Pak, je složený z několika vrstev, proto může být někdy těžké odhadnout, zda patří do kontejneru s plasty nebo do toho oranžového. Kam s ním, vám napoví recyklační značky vyobrazené na obalu výrobků a popisy na kontejnerech. Šipky na obalech znamenají, že je možné jej recyklovat. Číselné označení nebo písemná zkratka vás informují o materiálech, ze kterých je obal vyroben. Podle nich lehce poznáte, do kterého kontejneru máte obal vhodit. Také zde platí zásada, že kartony by měly být stlačené, prázdné a pokud možno čisté.

Když úsporné světelné zdroje doslouží, je potřeba zajistit jejich recyklaci. Ekologickým zpracováním se získávají nejen cenné druhotné suroviny, ale také dojde k eliminaci úniku toxické rtuti ze světelného zdroje do okolního prostředí. Páry rtuti potřebné ke svícení jsou bezpečně uzavřeny ve světelném zdroji, pokud však dojde k jeho rozbití, rtuť uniká do okolí.

Co se recykluje?

světelné zdroje – lineární zářivky
kompaktní zářivky (neboli úsporné žárovky)
výbojky
LED žárovky

Designový odpadkový koš Bo působí také jako elegantní doplněk, tři varianty vnitřního provedení s jedním, dvěma nebo třemi odnímatelnými vědry, dotykové ovládání, od 4299 Kč. www.brabantia.cz

Do zpětného odběru nepatří:

běžné, reflektorové a halogenové žárovky (ty je možné je vyhodit do směsného odpadu). Neobsahují nebezpečné látky, tudíž nepředstavují ekologické riziko a dle legislativy jsou z povinnosti zpětného odběru vyňaty.
Pokud se nejste jisti, které světelné zdroje patří do zpětného odběru a které můžete hodit do popelnice, nebo potřebujete rychle zjistit nejbližší sběrné místo, pomůže vám mobilní aplikace výstižně nazvaná Kam s ní?. Můžete si ji zdarma stáhnout do svého telefonu či tabletu. Aplikace obsahuje popis jednotlivých druhů světelných zdrojů, najdete tu i mapu sběrných míst a kvíz na procvičení znalostí. Dostupná je pro zařízení s operačním systémem Android a iOS (kliknutím na ikonu nebo načtením QR kódu přejdete na stránku aplikace v příslušném obchodě).
Více informací na www.ekolamp.cz.

Vymývat či nevymývat?

Vymýváte láhve před vhozením do kontejneru? Pokud se jedná o potraviny či běžnou kosmetiku, stačí obal zcela vyprázdnit a vyhodit do plastu. „Do kontejnerů na plasty a papír byste neměli házet mastné obaly nebo použité papírové kapesníky či odličovací ubrousky. Do bioodpadu zase nepatří olej či kosti z masa,“ uvádí šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.
Zdroj: www.allmedia4u.cz

Úsporné žárovky nepatří do běžného odpadu. Odneste je proto na místo zpětného odběru, odkud se dostanou k recyklaci. Kovové kontejnery na úsporné žárovky a trubicové zářivky najdete například ve sběrném dvoře. www.ekolamp.cz

Co patří kam?

alobal – směsný odpad, případně sběrné nádoby na hliník
autosklo – sběrný dvůr
balicí papír – klasický balicí papír do kontejneru na papír, povoskovaný (nebo znečištěný) do směsného odpadu
barvy – zbytky barev do sběrného dvora nebo do kontejnerů na nebezpečný odpad
baterie – sběrné boxy, některé kontejnery na elektroodpad
CD nosiče – žlutý kontejner na plasty
časopisy na křídovém papíře – směsný odpad, neměly by se pálit v kamnech
kabely – kontejnery na elektroodpad, sběrný dvůr
knihy – modrý kontejner na papír, nepapírové přebaly do směsného odpadu
koberce – sběrný dvůr nebo kontejnery na velkoobjemový odpad
obálky – obyčejné i bublinkové do kontejneru na papír, netřeba z nich cokoli odstraňovat
potravinové oleje – v uzavřené PET láhvi do směsného odpadu
sáčky od chipsů a sladkostí – žlutý kontejner na plasty
Zdroj: www.trideniodpadu.cz

Text: Naděžda Vondrášková, odborná spolupráce společnost FINO
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v prosincovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Edit:

Komentáře

Napsat komentář