V zimní náladě

Zahrada v zimě je jako černobílá fotografie – strohá, ale působivá. I když její obnaženou kostru tu a tam koloruje červeň šípků či modř mahonie, okouzluje hlavně grafikou větví holých listnáčů v kontrastu se zasněženými jehličnany. Je čas na trochu inspirace…

Výraz zimní zahrady závisí na složení jehličnanů a listnáčů. Vzhledem k poměrně dlouhému zimnímu období se doporučuje osadit pozemek dvěma třetinami stálezelených dřevin – listnáčů a jehličnanů a jednou třetinou dřevin opadavých. Zahradu oživí i vyšší stromy, které budou dominantní a terén ozvláštní – třeba borovice těžká nebo blatka, smuteční modřín, hadí smrk.
Dřeviny můžete vysadit do skupinek, kde budou nižší i vyšší jehličnany, základem může být borovice s hustým jehličím. Nezapomeňte ani na jalovce, tisy, cypřiše, cypřišky, túje, korejské jedle a smrky. Na větší zahradě se zase dobře vyjímají břízy, buky, modříny, javory a vrby. Poslední dobou se u nás začínají sázet i duby. Ty mají výhodu, že si stejně jako habry podrží měděně zbarvené listy po celou zimu.
Skupinky jehličnanů vysaďte spíše po okraji pozemku a k nim pak pro ozvláštnění třeba pár miniaturních čarověníků. Hezky je bude doplňovat zákoutí z neopadavých rododendronů, jejichž oválné listy krásně kontrastují se strohým jehličím.

Po opadání listí z keřů se teprve plně uplatní barvy všech jejich plodů: červeně září peckovičky dřišťálu, bobule cesmíny i míšky tisu červeného. Ale potěší i bílé bobulky pámelníku.

Stálezelená zeleň a bobuloviny

Celoročně se na zahradě zelení zimostrázy, tisy, ptačí zob, rododendrony a vřesovce. Zelenou si v zimě zachovají i bergenie, bramboříky, čemeřice a netřesky.
Ozdobou zimní zahrady jsou keře s barevnými bobulemi, k nimž patří různé druhy dřišťálu, skalníku a hlohyně šarlatová, skimie a cesmína.

Zatímco v létě je vodní hladina aktivní a pohyblivý prvek, led ji znehybní. Zároveň se původně tmavá plocha změní v bílou a zahradu to prosvětlí.

Stříbrné a zlaté jehličnany

Zahradu v zimě rozzáří barevné odrůdy jehličnanů – například smrk pichlavý se škálou od sivé po stříbrnou. Stříbřité tóny mají i půdopokryvné jalovce, například jalovec šupinatý, cypřišek hrachonosný a Lawsonův. Některé kultivary cypřišků a jalovců mohou zimu zpestřit krásně žlutou barvou.

Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller

Datum vydání: 5. 1. 2019

Edit: