Věděli, do čeho jdou

13

Moderně střídmý, ale dynamicky tvarovaný dům prozrazuje rozmístění jednotlivých funkčních zón.

 

Osobní zkušenost je nezastupitelná. Život v rodinném domě se natolik liší od bydlení v bytě, že člověk často nedokáže přesně definovat rozdílné požadavky kladené na nové obydlí.

Naši hostitelé měli výhodu, že při plánování námi navštíveného domu již v rodinném domě žili. O několik let dříve byla pracovní příležitost důvodem k přestěhování. Tenkrát potřebovali v novém místě rychle najít vhodné bydlení. Namísto původně uvažovaného bytu se v časové tísni dala mnohem rychleji uskutečnit koupě nového rodinného domu z velkého developerského projektu. Po několika letech, v očekávání třetího dítěte, začali uvažovat o větším domě.

1

Pro kuchyňský nábytek vybrali kombinaci lesklého bílého laku a dýhy zebrano. Všechny skříňky jsou hladké, bez úchytek.

 

2

Pracovní desky v kuchyni jsou z kompozitního materiálu HANEX. Podlaha je jako všude jinde dubová, ošetřená voskem.

 

ZAŽITÉ ZKUŠENOSTI
„Tehdejší dům neodpovídal ani esteticky našim představám, ale hlavně neumožňoval zařídit tři dětské pokoje,“ říká naše hostitelka. „Také jsme si říkali, že bychom si chtěli postavit dům podle našeho vlastního přání, který nám bude vyhovovat dispozicí i vzhledem. Chyběl nám třetí dětský pokoj, ale také šatna, předsíň byla malá, nebylo kam uložit věci. Chtěli jsme se napříště vyvarovat nedostatků, které jsme prakticky poznali. V domě byl pěkný obytný prostor s kuchyní, jaký se návštěvníkovi vzorového domu zpravidla zalíbí, ale na pomocných skladových a servisních prostorech se šetří. To si zájemce na první pohled neuvědomí. Když přicházíte z bytu, dům vás ohromí svým prostorem, ale pohodlný život v něm vyžaduje podstatně větší zázemí.“

3

4

Povrch krbového tělesa tvoří cementová stěrka.

 

5

Ocelové nosníky nesou schody z dubového masivu. Otázkou zůstává možnost patro oddělit dveřmi.

 

VELKÝ POZEMEK UVNITŘ OBCE
Stavební parcelu pro nový dům se snažili najít v příměstské obci, kde žili, nebo v blízkém okolí. Věděli, že budou stavět hranatý dům s plochou střechou, který bude potřebovat odstup od okolní zástavby. Hledat stavební parcelu uvnitř tradiční obce je velmi obtížné, má-li mít výměru kolem 1500 m2, je to prakticky beznadějné. Po ročním snažení se náhodou seznámili s malým developerským projektem ve vlastní obci. Přikoupením částí sousedních zahrad vznikl pozemek dostatečně velký.

6

Barevnost svých pokojů si děti určily samy.

 

7

 

PRVNÍ SKICA
O svém budoucím domě spolu manželé dlouho debatovali, navzájem si ujasňovali požadavky a preference. „Na představě, jak má vypadat, jsme se shodovali. Výhoda byla, že jsme v domě bydleli a věděli, co ano a co ne. Kladem bylo i to, že jsme se znali s architektem a že on měl také děti. Přáli jsme si dům moderního výrazu. Vyjádřili jsme, co by měl splňovat, zhruba jsme defi novali dispozici, určili počet místností.“ Na spolupráci s architekty Petrem Bouřilem a Lukášem Lipertem vzpomínají rádi. „Nakreslili několik krásných skic, ale nenutili nám žádnou svoji utkvělou představu. Vědí, že dům musí sloužit klientovi. Akceptovali naše požadavky a do návrhu je začlenili. Slibovali jsme si, že přijdou s návrhem, který nebude potřeba měnit, a to se nám splnilo. Líbil se nám hned první návrh.“ Na moderním pravoúhlém, avšak dynamicky tvarovaném objektu je patrné rozmístění jednotlivých funkčních zón. První nadzemní podlaží, kde jsou hlavně společné a servisní prostory, má půdorys jiný než druhé nadzemní podlaží, sloužící klidové zóně. Stavba tím získala svěží osobité členění hmot a zachovala si příjemné měřítko rodinného domu. Zároveň je tím vyřešena rozdílná potřeba plochy ve společenské a privátní zóně. Mezi jídelnou a bazénem vzniklo klidné zákoutí, vchod do domu získal krytí shora. Přízemní podlaží je omítnuté světle šedou omítkou. Blok druhého podlaží navrhoval architekt obložit provětrávanou fasádou. „Nenašli jsme materiál, na kterém bychom se shodli a který by se nám líbil,“ vysvětluje majitelka. „Líbilo by se mi dřevo, ale to jsme zavrhli kvůli problematické trvanlivosti. Tuzemské dřevo není odolné a stále se řeší, zda natírat nebo nenatírat. Nakonec jsme se rozhodli pro tradiční, osvědčenou omítku. Fasáda horního patra je odlišená oranžovou barvou.“

Vizitka domu
Plocha pozemku: 2200 m2
Zastavěná plocha: cca 206 m2
Užitná plocha: 250 m2
Zdi: cihelné bloky
Stropy: monolitické
Fasáda: polystyrenem zateplená, omítka
Střecha: plochá, částečně ozeleněná, fólie
Okna: hliníkové rámy, dvojskla
Vnitřní dveře: dubová dýha, na zakázku
Podlahy: lepené dubové, keramická dlažba, cementová stěrka
Schody: ocelové nosníky, dubový masiv, zábradlí chromová ocel
Systém vytápění: tepelné čerpadlo země-voda, podlahové topení, radiátory, krb se šamotovou vložkou 14 kW, tříplášťový nerez komín
Bazén: 7,5 x 3,5 m
Paluba na terase: Woodplastic
Pergola: modřín

8

1. nadzemní podlaží: 1 – hala 13,44 m2 2 – kuchyň/jídelna 38,83 m2 3 – obývací pokoj 49 m2 4 – spíž 6,43 m2 5 – pokoj hosta 15,54 m2 6 – sklad/kotel 5,47 m2 7 – šatna 4,40 m2 8 – garáž 42,03 m2 9 – terasa 10 – bazén

 

11

2. nadzemní podlaží: 1 – chodba 14,56 m2 2 – šatna 9,30 m2 3 – pokoj 15,53 m2 4 – koupelna 10,04 m2 5 – ložnice 17,54 m2 6 – koupelna 5,85 m2 7 – ložnice 19,98 m2 8 – pokoj 17,76 m2 9 – terasy

 

KVALITNÍ DODAVATEL 
Ze čtyř uchazečů hledali jediného dodavatele, majícího zkušenost se všemi požadovanými technologiemi. Musel mít prověřené subdodavatele, za něž poskytne generální záruku. Součástí zakázky byl rovněž venkovní bazén a hlavně tepelné systémy. Zdrojem tepla je tepelné čerpadlo se dvěma osmdesátimetrovými vrty. Pracuje se třemi sekundárními okruhy. První obstarává topení v domě, druhý ohřívá vodu v bazénu a třetí slouží v létě k chlazení horních pokojů. Všechny mají ve stropu kapilární síť ve speciální sádrové omítce, která velmi dobře ochlazuje vzduch. Působí shora, kde je vzduch nejteplejší. Systém na rozdíl od klimatizace nevytváří nikde žádný průvan ani hluk. Všechny práce byly provedeny pečlivě, za necelé dva roky byla stavba kompletně hotova.

12

Ke třešňové posteli s nočními stolky a komodou dodělali truhláři vestavěnou skříň.

 

 

NEDĚLAT KOMPROMISY
Zařízení interiérů navrhla architektka Michaela Pospíšilová. Veškerý nábytek nechali vyrobit na zakázku. „Při stavbě domu je nejdůležitější všechno důkladně rozmyslet a připravit,“ zdůrazňuje na závěr majitel. „Dvakrát měř, jednou řež. Naprostá většina věcí na domě nejde za rozumné náklady změnit. Také je chyba během stavby dělat kompromisy. Možná je lepší s něčím počkat, třeba i nedodělat, ale nezkazit to kompromisem. Měli jsme zájem všechno udělat pořádně a jsme spokojeni.“

 

9

Ing. arch. Petr Bouřil
Absolvent FA ČVUT

10

Ing. arch. Lukáš Lipert
Absolvent FA ČVUT

Autoři rodinného domu a vestavěného interiéru
Vybrané realizace:
◗ obytný soubor Bydlení Mazanka
◗ obytný soubor Císařka
◗ státní okresní archiv v Semilech
◗ Národní technické muzeum – stálá expozice fotografie
◗ polyfunkční dům Drahobejlova
◗ rodinné domy Šárecké údolí
Kontakt:
ABM architekti s.r.o.
Masarykovo nábřeží 22
110 00 Praha 1
tel.: (+420) 222 221 420
abm@abmarch.cz
www.abmarch.cz

 

Autorka interiéru:
Ing. arch. Michaela Pospíšilová
Absolventka FA ČVUT
Praxe: Architektonický ateliér Ing. arch. Václava Aulického
Od roku 2006 se věnuje navrhování
interiérů a bytovému designu.
tel.: 602 405 944
info@pospisilova-interier.cz
www.pospisilova-interier.cz

Truhlářská firma:
FPM – BECON, s.r.o.
Dukelská 968, 399 01 Milevsko
becon@volny.cz

Datum vydání: 22. 5. 2015

Edit: