Výběr oken a dveří je i není věda

Jaká okna a dveře si vybrat aby mi vydržely celý život? Se kterými okny ušetřím? Nebudu mít po výměně oken doma plíseň?
Na tyto i další otázky vám pomůže odpovědět rozhovor s Ing. J. Korbelářem, technickým manažerem značky OTHERM.

image

Uvažuji o výměně oken a dveří ve svém rodinném domku. Jaká okna si pořídit?

Ing. Korbelář: Abyste se mohl rozhodnout jaká okna a dveře si pořídit, musíte si nejprve uvědomit, co od nich čekáte a kde je budete mít namontované. Lidé od nových oken čekají především úsporu tepla. Ale redukovat otázku výběru oken a dveří jen na tento požadavek by bylo zjednodušené. Ostatně na zdejším trhu by měla být jen okna a dveře, která vyhovují z pohledu tepelně technických vlastností platné normě. Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci do standardu pasivního domu, pak jsou požadavky na okna jasně definovány, čili tam je důležitý pečlivý výběr. Pro běžnou rekonstrukci platí, že pokud stará okna a dveře netěsní pak správně zabudované a seřízené nové prvky úsporu za teplo přinesou. Je ale dobré již při výběru zvažovat požadavky na bezpečnost, útlum venkovního hluku, namáhání z hlediska větru, hnaného deště atd. To souvisí s tím, kde budou okna sloužit. Požadavky na okna pro rekonstrukci domku u rušné silnice, na větrném kopci nebo v klidné a chráněné vesnické zástavbě se budou lišit a od toho by se měly odvíjet i úvahy jaká okna si pořídit.

Není to tak úplně jednoduché. Začněme ale u úspory tepla, když tedy všechna okna musí vyhovovat normě, je vlastně jedno co koupím?

Ing. Korbelář: To jistě ne. V zásadě jde o to vybrat si materiál, profilový systém a izolační zasklení. Z pohledu materiálu mají moderní okna a dveře srovnatelné izolační vlastnosti a je prakticky jedno, zda si vyberete plast, dřevo nebo výrazně dražší hliník či dřevohliník. Pro rekonstrukce domků je nejčastěji žádán plast a dřevo. Ale rozhodují hlavně osobní preference a finanční možnosti.

Při výběru profilu je důležité vědět, že úspora tepla je dána stavební hloubkou okna. Určitě se nevyplatí podcenit výběr izolačního zasklení, to tvoří naprostou většinu plochy okna a na vlastnosti okna tak má zásadní vliv. Větší úsporu lze dosáhnout izolačním trojsklem, teplý meziskelní rámeček, který omezuje rosení je dnes již většinou samozřejmostí. V náročnějším prostředí je dobré uvažovat také o speciálním protihlukovém či bezpečnostním zasklení, které mají již integrované speciální fólie.

Ale pozor nejde jen o to okna a dveře koupit, ale mít je dobře zabudované. Sebelepší a sebeúspornější okno zcela znehodnotí špatná montáž. Určitě bych doporučil nechat si zakoupená okna a dveře i odborně namontovat, většinou je to spojeno i s možností získat delší záruční dobu. Pak je samozřejmě důležité vybrat si dodavatele, který zajistí servis nejenom po dobu záruky.

PVC - obloukové okno v dřevodekoru, pohled z interiéru

PVC – obloukové okno v dřevodekoru, pohled z interiéru

Jaké jsou rozdíly mezi plastovými a dřevěnými okny a dveřmi?

Ing. Korbelář: Plast je levnější a výhodou je, že kromě běžného umytí nevyžaduje žádnou další péči o povrchovou úpravu, a to platí i pro plastová okna v dřevodekorech. Čili plastová okna jsou prakticky bezúdržbová. Dřevo je dražší, ale je to přírodní materiál, pokud má dlouho vydržet pěkné, musíte věnovat alespoň základní péči jeho povrchové úpravě. Ale není třeba se bát natírání oken, pokud si vyberete okna s opravdu kvalitní povrchovou úpravou, pak stačí 2x ročně po umytí okna přetřít houbičkou napuštěnou speciálním balzámem. To jsou ty hlavní rozdíly. Z hlediska úspory tepla rozdíly nehledejte, z obou materiálů se vyrábějí jak okna pro běžné rekonstrukce i novostavby, tak vysoce úsporné profily požadované v pasivních domech.

Když se rozhodnu koupit si plastová okna, jak poznám, že jsou kvalitní a jak moc záleží na počtu komor?

Ing. Korbelář: Častý omyl, že čím více komor u plastových oken tím větší úspora, neplatí. Rozhodující je stavební hloubka, pokud mají plastová okna alespoň 5 či 6 komor, pak „přidání další komory“ zvýšenou úsporu nepřináší. Při volbě plastových oken je spíše vhodné rozlišovat profily podle systému těsnění. Základem je tzv. dorazové těsnění se dvěma těsnícími rovinami, do náročnějšího prostředí je lepší volit systém se středovým těsněním tedy třemi těsnícími rovinami. Ten poskytuje lepší útlum hluku i ochranu před zatékáním.

Plastová okna mají nevýhodu, že jejich kvalita je vlastně skryta v profilu a většinou se pozná po nějaké době používání. Musíte prostě dodavateli věřit. Problémem může být tvarová stabilita. Pokud je ocelová výztuha nebo jiné řešení tvarové stability plastových oken podceněno, mohou nastat zásadní problémy, zkroucené rámy a křídla jdou těžko opravit. Tvarovou stabilitu je důležité si pohlídat především u oken větších rozměrů, u oken a dveří v barevném dekoru, zcela zásadní význam má výztuha v rámu a křídle vchodových dveří.

BE 80 Komfort Perfekt Evo - řez

BE 80 Komfort Perfekt Evo – řez

A jak je to s vlhkostí, plísní v bytě a rosením oken?

Ing. Korbelář: Moderní okna se vyznačují vysokou těsnící schopností, aby byly splněny deklarované tepelně izolační vlastnosti, musí být správně seřízena tak, aby byla prakticky neprůvzdušná. Pokud starými okny táhlo, tak byla zajištěna jakási „automatická“ výměna vzduchu. Pokud nová okna a dveře dobře těsní, odpadá tato výměna vzduchu a při nedostatečném větrání může být v interiéru zvýšená vlhkost. Okna se pak mohou rosit a zejména ve studených koutech může vznikat plíseň. Základem je dostatečné a časté intenzivní větrání, hlavně tam, kde hrozí zvýšení vlhkost tj. v koupelně, v kuchyni, v místnostech s větším množstvím květin nebo v místnostech, kde se méně topí, jak jsou ložnice. Nejúčinnější je intenzivní několikaminutové otevření okna. Dobré je také sledovat vlhkost a teplotu v bytě.

Děkujeme za rozhovor a přejeme značce OTHERM mnoho spokojených zákazníků.

 

Komerční prezentace

 

 

Datum vydání: 17. 6. 2015

Edit: