Wellness pěkně při ruce

vířivka

Ve výbavě vířivky Brilix Penelope nechybí vedle vestavěného LED osvětlení ani výsuvná 19“ LCD obrazovka a DVD přehrávač. Můžete tak relaxovat a zároveň sledovat svůj oblíbený film, záznam z koncertu nebo sportovního utkání. Vnitřní uspořádání vířivky je navrženo pro pohodlné užívání šesti osobami. Foto: Albixon

Slovo wellness k nám dnes doléhá v podstatě na každém kroku. Jde o zdravý životní styl a s ním související životní pohodu, vše, co prospívá našemu zdraví, což zcela určitě je i saunování.

Řada z nás si slibuje, že bude pravidelně navštěvovat wellness centrum, ale nakonec
zůstane jen u slibu. Často za to nemůže pouze slabá vůle, ale především uspěchaný životní styl – nedostatek času. Ten však můžeme ušetřit, když si wellness pořídíme přímo domů, panelákový byt nevyjímaje. Například taková masážní vana nebo sauna nejsou náročné na prostor, a ani pořizovací náklady se nemusejí vyšplhat do závratných výšin. Samozřejmě ale záleží na velikosti, typu a vybavení.

Wellness do bytu

Kromě klasické sauny si můžeme pořídit i parní lázeň nebo dát přednost takzvané infrasauně, správněji infrakabině. Dříve, než se rozhodneme, bychom se však měli seznámit nejen s cenovou náročností jednotlivých druhů saun, ale i s tím, co nám která z nich vlastně může nabídnout. Každá má své klady a zápory. Starší a nemocní lidé by se měli poradit i s lékařem, zda jim vůbec doporučuje saunování, a pokud ano – v jaké míře a jaký druh. Ale ani naprosto zdravý člověk by si neměl saunu vybírat pouze na základě nastudované teorie – nejprve by si ji měl vyzkoušet.

Finská a švédská sauna

saunová kamna

Jakoukoliv suchou saunu lze kamny Combi s řídicí jednotkou H1 změnit na saunu s režimem suché i vlhké sauny. Foto: Tylo

Klasiku ve světě reprezentují sauny švédské a finské. U nás poměrně méně často využívané suché švédské sauně vyhřejí saunová kamna vzduch na 80 až 110 °C. Nevýhodou je však vysoká zátěž organismu a obtížnější dýchání. Největší tradici má u nás sauna finská, kterou můžeme umístit jak do interiéru, tak na zahradu rodinného domu. Ve finské sauně obvykle probíhá saunování při teplotě 70 až 100 °C. Tím, že je zde teplota částečně nahrazena vyšší vlhkostí, která se získává poléváním horkých kamenů, se teplo snáze absorbuje do organismu. Kromě pece s kameny lze finskou saunu vybavit i parním generátorem a ventilací zajišťující proudění vzduchu, takže celá sauna má stejnou teplotu a vlhkost.

finská sauna

Nahlédnutí do finské sauny. Foto: SAUNY SALUS

K vytápění klasické sauny můžeme použít kamna na dřevo nebo na elektřinu. První jsou sice náročnější na obsluhu a regulaci teploty, na druhou stranu elektřina nám nenavodí tak romantickou atmosféru jako dřevo a oheň. Elektrická kamna nacházejí uplatnění především v bytech, kde není k dispozici komín. Vytopení malé sauny v interiéru s objemem do 3,5 m³ obvykle zvládnou elektrická kamna s výkonem 3 kW. Aby saunování ve finské sauně splnilo svůj účel, organismus je třeba nejen zahřát, ale i zprudka ochladit. Nejvhodnější je bazén, ale postačí i káď; v bytech se obvykle spokojíme s vanou napuštěnou studenou vodou nebo se sprchou.

V případě klasické sauny můžeme volit mezi saunou vyrobenou na zakázku a cenově přijatelnější saunou typovou. Nejmenší z nich má rozměry 1,2 x 1,2 m, ale doporučuje se, pokud máme prostor, volit kabinu o půdorysu 1,8 x 2,0 m, v níž se mohou saunovat i tři
lidé, a to v doporučované poloze vleže.

Kabina TWIN kombinuje saunu a tradiční sprchu s parní lázni

Kabina TWIN kombinuje saunu a tradiční sprchu s parní lázní v jeden kompaktní celek. Umožňuje tak na relativně malém prostoru vytvořit podmínky pro komplexní očistu a relaxaci. Foto: Tylo

Biosauny

Přestože finské sauny posilují imunitu a prospívají naší psychice, z důvodu vysokých teplot je lékaři nedoporučují kardiakům. To však neznamená, že by se lidé postižení kardiovaskulárními chorobami museli saunování v klasické sauně vzdát. Trh dnes nabízí i takzvané biosauny, kde saunování probíhá při teplotách od 50 do 65 °C a s vlhkostí 15 až 30 %. K prohřívání těla tak dochází pozvolněji.

PARNÍ SAUNA

V parní sauně, která se také nazývá tureckou lázní, probíhá saunování, na rozdíl od finské sauny, při poměrně nízké teplotě, a to 40–60 °C, ale při 100% vlhkosti vzduchu. Mohou si ji dovolit i lidé se zdravotními problémy, kteří mají vstup do finské sauny zakázán, ale nevadí jim vlhký vzduch. Pomáhá zvláště těm, kdo trpí například neduhy  dýchacích cest či revmatickými potížemi. Parní sauna má podobu místnosti, která na rozdíl od finské sauny není obložena dřevem, ale keramickými obklady. Zdrojem páry je parní generátor – výparník. Parní saunu můžeme vybavit například automatickým čištěním, dezinfekcí prostoru, ale i dávkovačem esencí a zařízením na úpravu vody. Nevýhodou parní sauny je vysoká cena.

Sauna pro všechny

Ani v rodinách, kde nedojde k dohodě, jaký typ pořídit, se sauny nemusíte vzdát.
Současný trh totiž nabízí i kombinace. Lze dokonce kombinovat všechny základní typy sauny v jediné kabině, takzvaném saunáriu.

MLADŠÍ INFRAKABINY

cedrová infrasauna

Luxusní cedrová infrasauna Goddess LANZAROTE je určena pro dvě osoby. Disponuje kvalitními karbonovými topidly a ionizérerem. Pobyt v infrakabině zpříjemní i CD rádio přehrávač s MP3 a světelná terapie na bázi LED osvětlení. Foto: Goddes

Mnohem později než klasické a parní sauny se začaly využívat infrakabiny, které lidé často nesprávně nazývají infrasaunami, přestože fungují na zcela jiném principu. Infrapanely – infrazářiče vydávají teplo o vlnové délce v rozmezí 9,4–9,6 mikronu, které tělo nejlépe vstřebává. Infrakabina, která se stejně jako klasická sauna vyrábí ze dřeva, bývá ale menší než sauna finská. Vyznačuje se nízkou spotřebou elektrické energie a rychlým vyhřátím, a to za 5–10 minut. Teplota se zde pohybuje mezi 40–60 °C, což většině lidí neubližuje.

Pocení je značně intenzivní, protože tělo je prohříváno až do hloubky čtyř centimetrů. Infrakabiny k provozu nepotřebují vodu, po opuštění kabiny se stačí osprchovat, pro osvěžení nejlépe studenou nebo vlažnou vodou, ale může být i teplá. Infrakabina nevyvíjí vysokou teplotu ani páru, proto ji lze instalovat skutečně všude.

I barvy a vůně jsou součástí wellness

V boji se stresem, ztuhlými svaly nebo bolestmi kloubů výrazně napomáhá vířivá vana, která přepracované tělo vrací zpět do rovnováhy. Současné vířivky ovládají vedle klasické hydromasáže i doplňkové terapie. Například aromaterapie je metoda, která využívá vonnou aktivní látku, jež po vdechnutí putuje do čichového centra mozku, kde působí na nervový systém. Touto metodou si můžeme navodit snížení či zvýšení krevního tlaku, uklidnit se nebo naopak povzbudit. Barvy a světlo k vyvážení energie v lidském těle používá chromoterapie. Jedná se o alternativní léčebnou metodu využívanou k harmonizaci těla a ducha. Celkově posiluje organismus, mírní stres a navozuje pocit klidu.
Zdroj: Albixon

Text: Alena Vondráková
Foto: se svolením firem Goddes, Albixon, Mountfield, Conrad, Tylo, Sauny Salus, Pyramida-Plzeň

 

 

 

line

Vybíráte novou saunu? Širokou nabídku modelů naleznete na www.give.cz/sauny

line

 

Datum vydání: 20. 3. 2024

Edit: